Johan Porsberger har bestämt sig
Johan Porsberger lämnar Graz99ers - men blir kvar utomlands. Det handlar om spel i Dresder Eislöwen i den tyska andraligan, avslöjar Hockeynews.se.
Den 28-årige forwarden svarade för 27 poäng på 48 matcher i ICEHL förra säsongen.
Porsberger lirade säsongen dessförinnan i AIK och har en hel del allsvensk erfarenhet i allmänhet.
Norrbottningen kan dessutom stoltsera med SHL-meriter och är bokförd för 20 pinnar på 57 tillställningar (Leksand och Luleå).
Boden spetsar målvaktsbesättningen - spelare med meriter från den finska högstaligan ansluter
Boden - som har ambitioner att ta sig till HockeyAllsvenskan - fortsätter att värva högintressant: Antti Karjalainen är det senaste tillskottet till BHF, meddelar klubben via Instagram.
Den 25-årige målvakten har erfarenhet från spel i den finska högstaligan (68 matcher) och kan även ståta med U17-landslagsmeriter från det finska landslaget.
Det blev spel i den slovakiska högstaligan och Finlands andraliga i fjol.
Karjalainen har i övrigt bland annat ett förflutet i den tyska andraligan.
Tags
Den välmeriterade tysken uppges hamna i SHL
Skellefteå har redan en tysk (Stefan Loibl) i laget sedan tidigare. Nu uppges ytterligare en tysk spelare vara klar.
Det rör sig om Tom Kühnhackl, enligt uppgifter till SportExpressen.
Den 29-årige forwarden - som gjorde ett bra VM förra säsongen - är välmeriterad och har 232 NHL-bataljer på meritlistan.
Kühnhackl kommer närmast från AHL-spel, där han noterades för 13 poäng på 22 matcher i fjol.
Noterbart är att forwarden gjorde sin senaste NHL-match så sent som säsongen 2019/2020.
Tags
Leksands general manager: "Man ska kanske inte dra för stora liknelser, men han påminner om en viss Victor Hedman"
Leksand har som bekant två vakanta backplatser på grund av Johan Franssons olycka, samtidigt som det redan fanns en backplats att fylla innan dess.
General managern Thomas Johansson känner dock ingen panik, trots att det bara är några veckor kvar till seriepremiären, berättar han i en intervju med Hockeypuls.
Det beror delvis på att LIF har några juniorer med mycket potential.
Inte minst Samuel Eklund och Lian Bichsel.
- Samuel Eklund var med lite redan förra året och han är en väldigt duktig spelare. Bichsel såg jag för första gången under tisdagen och han såg jättespännande ut. Han är väldigt stor och rörlig. Man ska kanske inte dra för stora liknelser, men han påminner om en viss Victor Hedman. Jag fick en känsla av att det är samma slags spelare. Bichsel imponerade stort på mig, han är trots allt född 2004, så det var kul att se hur han tog för sig och presterade bra redan nu på en så pass hög nivå som seniorlaget är, säger Thomas Johansson till Hockeypuls.
Lian Bichel värvades från Biels organisation inför den här säsongen och har bland annat meriter från spel i det schweiziska U18-landslaget.
SHL-klubben jobbar på att hitta en ny lösning för målvakten
Niklas Lundström har en säsong kvar på kontraktet med Linköping, men ingår inte i östgötarnas framtidsplaner, uppger Hockeynews.se.
Med klassmålvakten Marcus Högbergs intåg - samtidigt som stabile David Rautio är kvar sedan tidigare - är det tjockt på målvaktssidan i LHC.
General managern Niklas Persson jobbar på att hitta en ny lösning för Lundström.
- Vi försöker hjälpa Niklas så gott vi kan och försöker hitta en bra lösning från vår sida och från hans sida, men vi har inte hittat någonting som han har varit sugen på eller som har blivit bra för oss båda. Då får det ta lite tid, säger Linköpings general manager till Hockeynews.se.
Den 28-årige burväktaren anslöt till LHC förra året efter en framgångsrik sejour i rivalerna Vita Hästen.
Västerås-forwarden till Hockeyettan
Filiph Åström har hittat en ny klubb efter en säsong i Västerås organisation. Det handlar om norrettanklubben Vännäs.
Den 20-årige forwarden - som har rötterna i Umeå - är därmed tillbaka i Västerbotten.
Teg-produkten bokfördes för 19 tävlingsmatcher med VIK:s A-lag förra säsongen och hann med en kortare utlåningssejour i Hockeyettan-laget Enköping.
"Verkligen roligt och spännande att Filiph vänder hemåt efter några år i Frölunda och senast i Västerås. Filiph är allt vi i Vännäs vill ha i en spelare, han är vältränad, välskolad och verkligen beslutsam att bli så bra han någonsin kan bli. Han kommer passa perfekt in med alla andra vinnare vi har i vårt lag!", skriver Vännäs på klubbens Facebook-sida.
Färjestad och Luleå är de två främsta guldkandidaterna - enligt spelbolaget
SHL-premiären närmar sig med stormsteg. Det är drygt en månad kvar till seriespelet drar igång den 11 september.
Färjestad och Luleå har imponerat på värvningsfronten de senaste månaderna, vilket avspeglas tydligt i spelbolagens oddssättning (inte minst hos Betway) för vilket lag som tar hem SM-guldet nästa år.
FBK - som har värvat stjärnor i stil med exempelvis Marcus Nilsson och Joakim Nygård - har lägst odds i form av 4,5 gånger pengarna för ett guld.
Luleå, med tunga nyförvärv som till exempel Linus Omark, Konstantin Komarek och Julius Honka, ger 5,5 gånger pengarna hos samma spelbolag.
Växjö (6), Rögle (6,5), Frölunda (8) och Skellefteå (8) är dock inte alltför långt efter.
Betways odds för vilket lag som tar SM-guld 2022:
- Färjestad (4,5)
- Luleå (5,5)
- Växjö (6)
- Rögle (6,5)
- Frölunda (8)
- Skellefteå (8)
- Örebro (13)
- Leksand (17)
- Djurgården (21)
- Brynäs (31)
- Linköping (31)
- Malmö (31)
- Oskarshamn (81)
- Timrå (101)
Den AHL-meriterade forwarden hamnar i HockeyAllsvenskan
Riley Woods - som bokfördes för 28 AHL-matcher (inklusive slutspelet) så sent som förra säsongen - hamnar i HockeyAllsvenskan.
Modo blir nästa anhalt för kanadensaren.
Den 23-årige forwarden har skrivit på ett ettårsavtal med Öviksklubben.
Sportchefen Henrik Gradin om nyförvärvet.
- Vi har haft honom på radarna ända sedan i april. Han funderade på spel i Nordamerika först men nu har han bestämt sig för att komma hit och vi är väldigt glada över det, säger Modos sportchef till klubbens hemsida och fortsätter:
- Det är en otroligt spelskicklig forward som gör spelarna i sin omgivning bättre. Han har en bra blick för spelet och är ett hot så fort han kommer in i offensiv zon.
Tags
Ytterligare en viktig pusselbit på plats i Väsbys högklassiga lagbygge
Väsbys lagbygge i jakten på en snabb återkomst till HockeyAllsvenskan blir allt starkare.
Henrik Rommel utgör den senaste pusselbiten.
Den 27-årige forwarden - som har spelat i HockeyAllsvenskan i flera år i följd - har förlängt kontraktet med en säsong.
AIK-produkten har svarat för 105 poäng på 275 grundseriematcher i andraligan genom åren.
"Den energiskt spelandes Henrik är och kommer att bli en viktig kugge för Väsby kommande säsong. Han är ett rejält offensivt hot tack vare sin fart, spelförståelse och sitt hårda, snabba skott", skriver Väsby på hemsidan.
Marcus Karlberg förstärker
SHL-meriterade Marcus Karlberg var utlånad till Hockeyettan-laget Borlänge under en del av förra säsongen och gjorde succé i BHF.
Nu är han Borlänges spelare.
Den NHL-draftade forwarden har bland annat erfarenhet av 80 matcher i HockeyAllsvenskan och är ett tungt namn i Hockeyettan-sammanhang.
Mikael Håkansson (sportsligt ansvarig i BHF) om tillskottet.
- Vi är mycket stolta och glada över att Marcus Karlberg väljer att fortsätta sin satsning hos oss i Borlänge HF. Markus är en ung och lovande spelare som vill bli en ledande spelare på seniornivå och jag vet att vi kan hjälpa honom i den riktningen så att han kan ta nästa kliv uppåt i karriären. Med Marcus intåg i laget blir vi speedigare och spetsigare framåt. Det är mycket glädjande att Marcus vill komma tillbaka till BHF, han känner till föreningen från när han var utlånad hit förra säsongen. Vi har en bra mix i laget nu med unga spelare som vill uppåt i sina karriärer och samtidigt som vi har äldre etablerade spelare. Det är så vi vill jobba för att gemensamt som lag och individer utvecklas, mogna och vara med på resan mot HockeyAllsvenskan tillsammans, säger Mikael Håkansson till Borlänges hemsida.

Dragskott
@dragskott_Sveriges största hockeyblogg. Fokus på SHL, HockeyAllsvenskan och Hockeyettan.










