SM-finalen sparkar igång ikväll där Skellefteå ställs mot Rögle.
Skellefteå och Rögle har imponerat stort på olika sätt. Det grönvita laget från Ängelholm har vuxit in slutspelskostymen med gott självförtroende med en historisk comeback.
Skellefteå har vunnit 8 av 10 slutspelsmatcher. Lagdel för lagdel så står sig lagen så här mot varandra.
Del två: Centrar-Ytterforwards
***
Centrar:
Rögle: ++++
Skellefteå: +++++
Rögle har en stabil kvartett med Sundsvik, Bengtsson, Dickinson och Olofsson. Fyra riktigt bra centrar - även om ingen är i den översta prishyllan, så gör de alla ett riktigt bra arbete. Framförallt har de hittat kemi med övriga lagdelar i det offensiva spelet vilket höjer helheten.
Skellefteå centersida med Lindberg, Lindholm, Johnson och Forsfjäll är bäst i ligan. Lindberg är i en klass för sig, Lindholm är en av ligans absolut främsta tvåvägscentrar. Johnson och Forsfjäll finns längre ner i hierarkin men men är solida spelare.
***
Ytterforwards:
Rögle: ++++
Skellefteå ++++
Rögle har många forwards som växlat upp i slutspelet, exempelvis Zaar, Bristedt, Sandin och Everberg. Det är stabila namn rakt igenom som visar att de kan mer än vad de visade i grundserien. Det stora affsichnamnet saknas men kemin är bra över fyra femmor i Tangnes lag.
Skellefteå har en ytterforwardssida, med Hugg, Agaard och Okuliar, Johnson i spetsen. Dock har de två första namnen inte gjort så mycket väsen av sig ännu i slutspelet. Ska Skellefteå gå hela vägen måste alla göra det lite bättre. Det räcker inte med två heta femmor åt gången.
****
Totalt del två:
Rögle: 8/10
Skellefteå: 9/10


