Silly season i halvtid - så står sig Färjestad

Foto: Bildbyrån

Silly season i halvtid - så står sig Färjestad

Färjestads målvaktssida

Anders Lindbäck och Damian Clara lämnar, och Emil Larmi har värvats in från Växjö för att ge Färjestad slagstyrka på målvaktssidan – som genomgående var lagets akilleshäl förra säsongen. I sina bästa stunder är Larmi en europeisk toppmålvakt. Finländaren kommer att dela på målvaktssysslan med Melker Thelin som värvas från Björklöven.

Färjestads backsida

Färjestad tappar framförallt Joel Nyström som förra säsongen var utlånad från Carolina Hurricanes. In kommer Filip Roos från Nordamerika där han till största del har spelat i AHL. In kommer även backen Gabriel Carlsson som förra säsongen spelade i Zug, och fick gott om speltid i Tre Kronor innan VM-truppen togs ut.

Joel Nystrom

Joel Nyström prövar lyckan i Nordamerika kommande säsong. Foto: Bildbyrån

Färjestads forwardssida

Förlusten av David Tomášek svider rejält för Färjestad. Under de senaste två säsongerna har han totalt sett varit den bästa utespelaren i SHL:s grundserie. Det blir mycket svårt att ersätta honom. Han ska delvis ersättas av Radim Zohorna, som spelade i Lugano förra säsongen. Från Karlskoga kommer Christoffer Jansson - en stor och tung forward, .

Marcus Westfält, Henrik Björklund och Michael Lindqvist lämnar klubben, men sportchef Rickard Wallin har förlängt kontraktet med Marian Studenic och Per Åslund under silly season. Det ger forwardssidan en bättre balans mellan breddspelare och spetsspelare.

Färjestads team – och tränarsida:

Rickard Wallin har byggt sitt lag med en helt ny tränartrio. Jörgen Jönsson kommer att leda laget tillsammans med Mikael Karlberg och Christer Olsson som assisterande tränare. Det innebär att laget har en tränatrio som är mycket rutinerad, både som spelare och ledare.

Vad spelaren Jörgen Jönsson betytt för Färjestad under sina år i klubben står utom rimligt tvivel. Nu återstår det att se vilket avtryck han kan sätta som ledare nu när han kommer tillbaka som huvudtränare.

Snabbanalys:

Färjestad har förstärkt sin målvaktssida, värvat bra ersättare för de spelare som försvinner på backsidan och värvat en möjlig ersättare till David Tomášek. Därmed står sig de lag som vann grundserien relativt intakt. Den största förändringen sker på målvakts- och tränarsidan. Färjestad har ett lag som ska kunna utmana om SM-guldet.

Rickard Wallin FOTO Petter Arvidson

Rickard Wallin satsar på en helt ny tränartrio. Foto: Petter Arvidsson/Bildbyrån