Sportbloggare Dragskott

Modo-backen Mattias Norlinder - som draftades redan i tredjerundan tidigare i år - åkte på en båtbensskada för några månader sedan.

Nu är gipset borttaget och rebahträning väntar för 19-åringen.

- Jag får inte kliva på riktigt än, man vill ju lyssna på läkarna när de säger till. Men jag har fem, sex övningar som jag ska köra varje dag och sedan kan jag förhoppningsvis köra på om två veckor. Då får jag känna efter hur det känns också och förhoppningsvis kan jag trappa upp det eftersom, säger Mattias Norlinder till Hockeypuls.

Kramforsprodukten, som rankas som en topp fem-back i HockeyAllsvenskan här på Dragskott, siktar på att spela den allsvenska seriepremiären den 21 september, berättar han för Hockeypuls.

Norlinder gjorde allsvensk debut så sent som i fjol och visade prov på ett imponerande stabilt tvåvägsspel.

Backen på tryout i Nybro

Dragskott Profile Image
Publicerad: 28 augusti 2019, 8:01

Oliwer Aldén - som har varit på tryout i Nybro den senaste tiden - blir inte kvar i klubben.

Nu står det klart att Vikings tar in Alexander Stensson, tillika backen som lirade i seriekonkurrenten HC Dalen i fjol, istället.

Nybro-tränaren Mikael Tisell om 22-åringen.

- En vältränad spelare som är bra på skridskorna och som spelar enkelt. Styrkorna sitter i man mot-man-spelet, säger Vikings tränare till klubbens hemsida.

Klart med ny klubb för Mikko Pukka

Dragskott Profile Image
Publicerad: 27 augusti 2019, 17:32

Mikko Pukka - som anslöt till Björklöven i ett sent skede av säsongen 2016/2017 och blev kvar till och med förra säsongen - har hittat en ny klubb.

Det blir nämligen spel i KOOVEE, som lirar i den finska andraligan.

Den 36-årige backen, med SHL-meriter sedan tiden i Luleå, har framför allt spelat i den finska högstaligan.

Det har blivit hela 601 matcher i Finlands bästa liga för den landslagsmeriterade pjäsen.

Luleå - som betvingade rivalerna Skellefteå i torsdags - har tre raka segrar på försäsongen, en del tunga avbräck till trots. Däribland Arttu Ilomäki.

Spetscentern har haft fotbesvär sedan flera veckor tillbaka.

Nu kan dock LHF-debuten vara nära för den VM-meriterade finländaren.

Ilomäki - som tränar på is - siktar på att spela lördagens CHL-match mot Liberec om han får klartecken av läkarna, berättar 28-åringen för Norrbottens Media.

NHL-meriterade Kerby Rychel - som har fina AHL-meriter - lämnade som bekant nyligen Örebro.

Tränaren Niklas Erikssons svar på frågan om laget påverkas av att en tilltänkt toppspelare har lämnat.

- Han var ju inte det. Det är många spelare här som varit bättre än honom på både träning och match. Jag tycker det är bättre att prata om de som varit bra. Max Lindholm och Bagenda (Daniel Muzito) ser jättebra ut, säger Örebro-tränaren till Hockeypuls.

Uppgifter till Hockeynews.se gör som bekant gällande att Rychel var dåligt tränad och visade upp bristfälliga fysresultat, vilket sportchefen Niklas Johansson dock har dementerat.

Niklas Eriksson om Kerby Rychels snabba avsked och det nuvarande läget med truppen.

- Det är inget mer att tillägga, tycker jag. Niklas (Johansson, sportchef) har ju sagt det som behöver sägas. Vi har det laget vi har nu och jag är jäkligt nöjd med det laget, säger han till Hockeypuls.

3. Björklöven (10/15)

Målvakter: ++++

Joe Cannata och Mattias Pettersson.
Västerbottningarna har något riktigt bra på gång. Det beror inte minst på målvaktsbesättningen. AHL-meriterade Joe Cannata får ses som ett högintressant nyförvärv som kan bli en av seriens främsta profiler. Stabile Mattias Pettersson är dessutom kvar sedan tidigare.

***

Backar: +++

Alexander Deilert, Brian Cooper, Alexander Hellström, Ludvig Stenvall, August Tornberg, Hardy Häman Aktell, Oliver Joakim Larsen och Alexaner Popovic.
Ytterligare en lagdel som har förbättrats i jämförelse med i fjol. Alexander Deilert och Brian Cooper tillför mycket skills. Bredden är dessutom rätt så bra. Likaså mixen av olika spelartyper. Det finns dock några lag som har det ännu bättre ställt på den här fronten och backbesättningen förtjänar sammanfattningsvis en stark trea.

***

Forwards: +++

Alex Hutchings, Fredric Andersson, Kristoffer Söder, Justin Crandall, Pontus Andreasson, Lukas Eriksson, William Eriksson, David Lindquist, Emil Lundberg, Erik Rainersson, Sebastian Selin, Emil Norberg, Oskar Stål Lyrenäs och Alexander Viklund.
Forwardsbesättningen känns också starkare än förra säsongen. Inte minst med tanke på värvningen av mönsterbrytaren Alex Hutchings. Forwardssidan får också en stark trea i betyg. Här finns det offensiv kvalitet, defensiv kompetens och mycket karaktär.

Läs även:

Plats 4
Plats 5

Plats 6

Plats 7

Plats 8

Plats 9

Plats 10

Plats 11

Plats 12

Plats 13
Plats 14

Mora-backen drar till Tjeckien

Dragskott Profile Image
Publicerad: 27 augusti 2019, 9:04

Nu är det klart var KHL-meriterade Marek Daloga - som spelade i Mora förra säsongen - hamnar.

Det blir närmare bestämt spel i Sparta Prag, som lirar i den tjeckiska högstaligan.

Slovaken med OS-meriterna är därmed tillbaka i klubben som han representerade så sent som under en del av säsongen 2017/2018.

Den 30-årige backen noterades för åtta poäng och -17 på 39 matcher i MIK-tröjan i fjol.

Rutinerade Alexander Bergström - som har spelat i KHL de två senaste åren - har fortfarande inte klart med någon klubb inför den kommande säsongen.

Nu tränar den Tre Kronor-meriterade pjäsen med allsvenska Karlskrona i väntan på att hitta en ny klubb, uppger Hockeynews.se.

Det är i första hand utlandsspel som är intressant, men SHL är inte uteslutet.

- Ja alltså, det är klart att jag inte stänger den dörren, säger 33-åringen till Hockeynews.se.

Osby-produkten spelade senast i SHL säsongen 2016/2017 - den gången i Karlskrona, tillika klubben som han representerade i fyra raka säsonger innan KHL-sejouren.

Oscar Milton blir kvar i HockeyAllsvenskan

Dragskott Profile Image
Publicerad: 26 augusti 2019, 17:07

Oscar Milton - som har varit i Almtunas organisation i sju säsonger i följd - byter allsvensk klubb.

AIK blir nästa anhalt för den 25-årige forwarden.

Kontraktet gäller i en säsong.

Noterbart är att Stockholmsklubben inte är någon ny bekantskap för Milton, som lirade i Gnagets J20-lag säsongen 2011/2012.

SK Iron-produkten har svarat för totalt 78 poäng på 319 matcher i HockeyAllsvenskan.

Sportchefen Anders Gozzi om rekryteringen.

- Oscar kommer in som rollspelare där vi har varit tydliga i hur han ska jobba och vilken roll han kommer ha på isen. Det är en vältränad, hårt jobbande kille som är duktig åt båda håll på isen, säger AIK:s sportchef till klubbens hemsida.

Det blev som bekant nyligen officiellt att nyförvärvet Kerby Rychel lämnar Örebro, vilket kom som en skräll för den breda massan.

Sportchefen Niklas Johansson har tidigare hänvisat till personliga skäl.

Uppgifter till Hockeynews.se gör dock gällande att den NHL-meriterade forwarden har tränat för dåligt på försäsongen och visat upp svaga fysresultat.

Örebros sportchef om ovanstående.

- Det stämmer inte alls, säger Niklas Johansson till Hockeynews.se.

Gilla Sportbloggare på Facebook Gilla Följ Sportbloggare på X Följ