• Hem
  • Allsvenskan i fokus
Allsvenskan i fokus

Bild från Bildbyrån

Djurgården värvar norsk talang

På fredagseftermiddagen annonserade Djurgården på sin hemsida att man har värvat norske 21-åringen Bo Hegland som ansluter från Moss.

Hegland som även har varit med det norska U21-landslaget är en offensiv spelare och har skrivit på ett avtal som gäller 4,5 år framåt. I OBOS-ligaen har det blivit 12 matcher, fem mål och en assist under den pågående säsongen. Hegland har även hunnit med ett utlandsäventyr i Lecce innan han återvände till norsk fotboll.

Hegland i ett uttalande på hemsidan:

- Det känns fantastiskt att skriva på Djurgården och jag är väldigt glad och stolt över att få komma hit, säger Hegland i ett uttalande och fortsätter:

- När jag fick höra talas om Djurgården hamnade det överst på listan. Det fanns ju en del andra förfrågningar men Djurgården var helt klart mest intressant.

- Jag vet att Djurgården är en väldigt stor förening och jag följde Europa äventyret i fjol och sett en del matcher, bland annat matcherna mot Chelsea i Conference League och jag har ju koll på mina landsmän Tobias Gulliksen och Tokmac Nguen. Det finns mycket tradition i Djurgården med fantastiska supportrar och jag gillar att det är en väldigt familjär stämning i föreningen.

Djurgårdens sportchef Bosse Andersson:

- Bo Hegland har varit en av Norges hetaste fotbollsspelare, trots att han har spelat med Moss i OBOS-ligan (den norska andradivisionen). Men han är redo för att spela på en betydligt högre nivå, vilket hans tränare i Moss, Thomas Myhre, konstaterade, och det här var ett naturligt steg för honom. Han debuterade nyligen i norska U21-landslaget med båda mål och assist och är en väldigt skicklig fotbollsspelare som kan spela i de flesta offensiva positioner, säger Andersson i ett uttalande och fortsätter:

- Moss har använt honom som spetsforward, men det kommer sannolikt inte bli aktuellt här hos oss i DIF. Utan vi ser honom mer i en offensiv mittfältsposition, där hans egenskaper som en skicklig passningsspelare med en fin speluppfattning kan få komma till sin rätt. Totalt sett har Bo Hegland en skicklighet som långsiktigt kommer att bli en otrolig tillgång för Djurgården, säger Bosse som varit noga med att bygga en god relation med både Bo och Moss som klubb.

Hegland är spelklar när transferfönstret öppnar den 8:e juli.

ERIK ÖHRNER

Allsvenskan i fokus

Bild från Bildbyrån

IFK Norrköping tar in provspelare

IFK Norrköping meddelar att man tar in två provspelare i form av Marko Johansson, 26 samt Dimitrije Stevanovic, 20 duon ska bekanta sig med klubben och träna med laget den närmaste tiden.

Båda är målvakter och Marko Johansson känner vi igen från tiden i Malmö FF främst men han har även spelat i Gais, Halmstad och Mjällby. Han kommer från en tid i Tyskland där han spelade för Vfl Bochum, Hamburger SV, Hansa Rostock och nu senast för Eintracht Braunschweig.

Stevanovic är en serbisk målvakt som spelat för Radnicki Nis, Buduconst Popovac och tillhörde senast OFK Belgrad där kontraktet går ut om ett par dagar.

IFK Norrköping kan ha behov av att ta in en ytterligare målvakt då David Mitov-Nilsson är skadad och beräknas vara borta i princip hela säsongen.

Även Filip Dagerstål som vi skrev om i går kommer att rehabträna med klubben. Det återstår att se om någon av dessa spelare kommer att få ett kontrakt med klubben.

ERIK ÖHRNER

Allsvenskan i fokus

Bild från Bildbyrån

Henrik Castegren återvänder till IK Sirius

Först ut var Sportbladet som avslöjade att Henrik Castegren återvänder till IK Sirius. Trots att det inte är officiellt ännu avslöjade kanske klubben lite väl mycket på sina sociala medier där Castegrens tatuering syns, kolla in klippet här.

Castegren som lämnade Uppsala-klubben för ungerska Debrecen vid årsskiftet är nu alltså klar för en comeback. I Debrecen blev det 12 matcher och nu ersätter han Patrick Nwadike som lämnade klubben nyligen. Castegren har även spelat i IFK Norrköping, Lechia Gdansk och Degerfors.

Kontraktet som också avslöjades i klippet på sociala medier, det gäller över säsongen 2027.

ERIK ÖHRNER

Allsvenskan i fokus

Bild från Bildbyrån

BK Häcken jagar anfallare

Expressen kommer med uppgifter att BK Häcken är ute efter en anfallare, nämligen Bryan Fiabema, 22. Spelaren tillhör i dag Lech Poznan och ett bud är att vänta i närtid, skriver tidningen.

Häcken ser ut att vilja förstärka med en anfallare under sommarfönstret och blickar nu söderut mot den polska ligan. Fiabema som var med och blev mästare med Lech Poznan, har mest varit en inhoppare under säsongen och därmed har det bara blivit en assist på 28 matcher.

Namnet till trots är detta en norsk spelare som började karriären i Trömsö för att senare gå vidare till Chelsea, där det blev utlån till både Rosenborg och Forest Green. En kortare tid i Real Sociedad: s B-lag ledde sedan till att han gick till Lech Poznan inför den här säsongen.

Han har även en koppling till Allsvenskan då han är kusin till Hammarbys ytter Sebastian Tounekti. Kontraktet i Lech Poznan är över säsongen 2027.

ERIK ÖHRNER

Allsvenskan i fokus

Bild från Bildbyrån

AIK och Djurgården intresserade av norsk ytterback

Det ser ut att kunna bli en dragkamp om Christopher Cheng, 23 som tillhör Sandefjord. Expressen avslöjar nämligen att AIK har lagt bud på spelaren medan Smålandsposten avslöjade att Djurgården har spelaren som ett alternativ utifall att Keita Kosugi säljs under sommaren.

AIK som har haft problem med vänsterbackspositionen under säsongen då Eskil Edh gått skadad och nyförvärvet Jere Uronen har inte övertygat, då har mittfältaren Dino Besirovic fått ta hand om den platsen men kanske att klubben ser ett behov av att få in en spelare som passar in bättre på sikt. Cheng som spelar i den norska ligan har en offensiv spelstil och på åtta matcher har det blivit fyra mål samt två assist.

Han har även spelat i Stabaek och Strömmen IF. Frågan är nu om AIK är ensamma om intresset eller om Djurgården vill vara med och buda kring spelaren, det återstår att se var Cheng hamnar om det visar sig att han byter klubb under sommaren.

Cheng har ett avtal över säsongen 2026.

ERIK ÖHRNER

Allsvenskan i fokus

Bild från Bildbyrån

Speltips Allsvenskan - omgång 13

Inför varje allsvensk omgång kommer Sportbloggare.com med speltips till samtliga matcher. Här är tipsen till matcherna i omgång 13.

Du vet väl att du kan följa allt om Allsvenskan hos oss på Sportbloggare?

  • Hammarby - Halmstads BK 1

Hammarby tar emot Halmstad på hemmaplan och är på förhand den största favoriten i omgången. Jag ser ingen anledning till att inte backa hemmalaget i den här matchen. Dock visst frågetecken kring duon Warner Hahn och Shaquille Pinas, då båda har spelat Gold Cup med Surinam gör att det kan finnas tveksamheter kring om de kommer till start. HBK har bara gjort två mål på bortaplan än så länge, vilket talar för att det blir en tuff uppgift för hallänningarna.

  • Östers IF - IK Sirius X

En svårtippad match på förhand då det finns lite osäkerheter i båda lagen. Hemmalaget har inte sina nyförvärv spelklara till den här omgången och har tappat den frejdige yttern Sanyang. Sirius har även haft lite problem i truppen med frånvaro på Joakim Persson och framförallt har Leo Walta haft problem med sjukdom. Oklart om duon kommer till spel här. Krysset känns mest spelvärt här och jag kan se en matchbild framför mig där båda lagen har svårt att skapa tillräckligt många målchanser för att avgöra matchen till deras favör.

  • AIK - IFK Göteborg 1

Ett klassikermöte mellan de här två lagen. I bortalaget missar både Tobias Heintz och Kolbeinn Thordarsson matchen på grund av avstängning, vilket är två klara avbräck. Medan det i hemmalaget är osäkerheter kring John Guidetti och Mads Thychosen framförallt. Dino Besirovic kommer även att missa matchen då han drog på sig ett rött kort i en träningsmatch.

AIK är dock obesegrade på hemmaplan än så länge och frågan är hur IFK klarar sig utan sin kreatör i form av Heintz. Det inläggsspel som normalt sett är vägvinnande för de blåvita kan det bli tuffare med mot AIK: s tunga backlinje. Jag backar därmed hemmavinst i det här mötet.

  • Degerfors IF - Brommapojkarna 1

Trots att det har varit mycket kaos kring Degerfors under uppehållet med en mediacirkus kring avskedet av tränare William Lundin tror jag att det är ett bra läge för "Degen" att möta ett BP som nog börjar känna att det börjar brinna lite under deras fötter. Stockholmarna har faktiskt sex raka förluster och tyckte nog att det var skönt med ett uppehåll men till den här matchen saknas Ezekiel Alladoh som har varit lagets främsta målskytt, något som bör vara kännbart.

  • BK Häcken - Gais X

Två lag som nog tyckte lite olika om att det plötsligt blev uppehåll, Gais hade precis kommit igång med sin säsong medan Häcken nog pustade ut efter en vår med mycket skador men även en cuptitel i bagaget. Häcken saknar både Dembe och Andersen till den här matchen där det kan bli kännbart defensivt att Andersen saknas. Det gäller att hålla koll på Diabate som har varit i sylvass form senaste matcherna. Det blir förmodligen en typisk derbymatch med mycket karaktär och hjärta som kommer att krävas från bägge lagen. Det är för mig svårt att peka ut en favorit på förhand därför tycker jag att krysset känns närmast men håll koll på Häckens startelva då den är väldigt osäker på förhand.

  • IFK Värnamo - IF Elfsborg 2

Det är ett väldigt utsatt läge för Värnamo, sist i tabellen och bara tre inspelade poäng. Nu behöver trepoängarna börjar ramla in, annars är det tack och hej för smålänningarna. Ett problem då är att spelschemat närmaste matcherna är tuffa och nu kommer Elfsborg på besök. Ett Elfsborg som avslutade vårsäsongen i storform och det här ska egentligen inte vara något hinder om det är ett lag som vill vinna guldet. Värnamo är ett lag som gillar att hålla bollen men så fort det blir ett bolltapp kommer Elfsborg att hugga och om det blir en sådan matchbild kommer tränare Oscar Hiljemark nog mysa hela matchen.

  • Djurgården - IFK Norrköping 1

Ett lag som definitivt vill glömma vårsäsongen är nog Djurgården, åtminstone om vi håller det till allsvenska spelet. Jag tror dock att uppehållet har gynnat dem och att de nu kommer ut med mer energi och vill visa för övriga Fotbollssverige att de faktiskt är ett bra lag och kan göra en del mål också. Norrköping har varit ett sevärt lag under våren och kan som det känns göra mål mot alla lag men har haft problem med sin defensiv och det är nog den som kommer att testas mest på 3Arena, därför tror jag på en del mål men med ett hemmalag som segrare.

  • Mjällby AIF - Malmö FF 1

Omgångens hetaste match spelas på Strandvallen mellan två lag som man kanske trodde på förhand att de skulle ha bytt plats i tabellen men nu är det inte så. Det mesta har redan sagts och skrivits kring Mjällby men de brukar ha relativt enkelt för MFF även när de inte har varit i serieledning och varför skulle det skilja sig just nu. För MFF är det här en match med "kniven mot strupen" om man vill vinna guldet, vilket gör att de kommer att behöva trycka på om det är oavgjort, jag tror att Mjällby kan utnyttja detta och spela lite kyligare och därmed ta hem de tre poängen återigen.

Speltipsen kommer från Erik Öhrner.