• Hem
  • Karlskrona-bloggen
  • Så skulle de Allsvenska bottenlagen färga i Hockeyettan - ”På väg i en spikrak spiral nedåt”
Så skulle de Allsvenska bottenlagen färga i Hockeyettan - ”På väg i en spikrak spiral nedåt”

Bild från Bildbyrån

Så skulle de Allsvenska bottenlagen färga i Hockeyettan - ”På väg i en spikrak spiral nedåt”

Hur skulle de för närvarande botten-4 lagen i HockeyAllsvenskan färga i Hockeyettan? Nedan följer lag 11 - 14 i den HockeyAllsvenska tabellen.

Plats 11
Almtuna: Klubben med oändligt många liv som säsong efter säsong med hjälp av små resurser lyckas hålla sig kvar i Allsvenskan. Ofta genom att undvika kvalspel. Det är heller ingen hemlighet att föreningen under lång tid kämpat med dålig ekonomi. Almtuna är för all del ingen nykomling inom svensk ishockey. Föreningen startade med ishockey på programmet redan 1947 och har hunnit med en säsong i högstaligan, säsongen 1962/1963. Trots deras ändå anrika historia kan man inte påstå att föreningen berör speciellt mycket ute i landet bortsett från hemorten Uppsala. Det är bara och kolla hur det nuvarande läget ser ut med vaga publiksiffror och ständig medial radioskugga till förmån för de större lagen i ligan. Hur Almtuna skulle färga i Hockeyettan hade varit intressant att se. Ärligt talat så kryllar det inte av färgstarka föreningar i ligan och Almtuna kanske inte hade varit ett jättetungt namn att addera, men visst hade de kunnat färga lite grann åtminstone. Det finns rivalitet mellan Almtuna och Väsby sedan tidigare, och de hade nog kunnat dra lite extra intresse och publik när de besöker ishallarna i och kring stockholmsregionen.

Plats 12
IF Troja/Ljungby: Klassiska Troja/Ljungby som farit som en jojo mellan Hockeyettan och HockeyAllsvenskan genom hela 2000-talet. Som det ser ut nu riskerar de att åka ur Allsvenskan då de ligger sist i tabellen vilket betyder kval för att hålla sig kvar. Skulle de ramla ur Allsvenskan i år är de hela 5:e gången på 2000-talet. Förutsättningarna för att etablera sig i Allsvenskan finns i Ljungby även om det är en ständig kamp för överlevnad. Troja är en välbekant klubb i Hockeyettan-kretsar och ett aktat namn och klubbmärke. Troja/Ljungby i ettan innebär en storklubb för nivån med fina faciliteter. Dock är det en klubb som inte hade varit någon ny företeelse för seriekollegorna. En anrik förening med en hög status för nivån, men ingenting nytt. Dock kan det gamla rivalmötet Troja - Tingsryd säkert kunna ta ny skrud igen och vara ett hett möte som gör bra reklam för ligan.

Plats 13
Vimmerby:
Vimmerby ses nog fortfarande som en ”Hockeyettan-klubb” i många utomståendes ögon. I Hockeyettan var Vimmerby en väl accepterad klubb med ett gott rykte av att vara en stabil förening som ofta var med långt framme på vårkanten och hota om att ta en plats i HockeyAllsvenskan. Hade man åter blivit ett Hockeyettan-klubb hade de inte gjort någon speciellt stor skillnad för ligans varumärke enligt min bedömning. Visst har Vimmerby högre status än de flesta lag i Hockeyettan utan att vara någon speciellt stor eller klassisk klubb, men det hade ärligt talat inte varit något märkvärdigt för omgivningen med en comeback för Vimmerby. Dock finns det rivalitet till andra klubbar såsom Västervik och Tranås.


Plats 14
Västerås IK:
Storklubben som under flera år har haft svårt att hitta stabilitet i HockeyAllsvenskan. Västerås var säsongen 2014/2015 nära att ta steget upp till SHL men slogs ut av Karlskrona och sedan Rögle i kvalet. 2 år senare ramlade man ur HockeyAllsvenskan och var ett lag tillhörande Hockeyettan säsongen 2017/2018. För närvarande landar de in på en jumboplacering i Allsvenskan med 2 matcher mer spelade än Vimmerby som placerar sig närmast, precis ovanför. VIK har varit på väg i en spikrak spiral nedåt den senaste tiden och en degradering till Hockeyettan riskerar att bli verklighet. Västerås är en storklubb på Allsvensk nivå och hade utgjort en gigantisk klubb och aktör i Hockeyettan. Hade Västerås återigen gjort ett intåg i ligan hade de varit ett riktigt stort affischnamn och ett lag många utanför Västmanland hade haft koll på. De hade höjt den spelmässiga kvaliteten på ligan och även publiksnittet. Västerås är en klubb med de resurser och historik de har, en klubb som inte hör hemma i Hockeyettan. Det hade säkerligen kunnat bli heta matcher med ett stort intresse kring mot andra profilstarka lag i ligan såsom Mariestad, Hudiksvall, Halmstad, Vita Hästen och Karlskrona m.fl.