
Kraftmätning med stort K - "Under all kritik"

Kraftmätning med stort K står för dörren när kvällens heta drabbning mellan Vita Hästen och KHK ska spelas. Himmelstalundshallen står som värd för underhållningen och det är ett stort antal blickar som lär riktas mot denna batalj.
“Mest hypade”
Vita Hästen står på 4 spelade matcher och totalt 8 inspelade poäng. Att snitta 2 poäng per match är i sig ett poängsnitt som topplag brukar ha, men det går väl inte att säga något annat än att det hackat för Hästen. Man förlorade oväntat mot Boro/Vetlanda och bland annat tappades en 4 - 1 ledning mot Tingsryd. I det så stjärnspäckade Hästen är det ovanligt nog Carl-Henrik Edwardsson, en av de förväntade gnuggarna i laget, som stått för en riktigt stark produktion framåt med 6 mål på 4 matcher. De kanske mest hypade spelarna på förhand, Marcus Eriksson och Sebastian Kaijser, har stått för en desto svagare poängproduktion.
“Under all kritik”
Karlskrona har inlett serien med 3 segrar på 3 matcher men har inte imponerat rent spelmässigt. Spelet har sett trött och energilöst ut och målskyttet har varit trögt. Powerplay har varit under all kritik och KHK har endast mäktat med 1 mål framåt i den spelformen och har ett PP på ynka 5.88%. Positivt är dock att nyförvärvet Axel Mangbo fick hålla nollan i sin debut för sin nya klubb i den senaste matchen som spelades mot Västervik. Även August Hedlund har varit stabil i sina 2 framträdanden. Kvällens drabbning kommer bli en stor utmaning för laget. Båda lagen kommer såklart tagga till lite extra inför en sådan här match men frågan är om KHK kommer orka stå emot ett Vita Hästen på helspänn.
Mitt tips: 4 - 2

Allt om KHK i synnerhet och Hockeyettan i allmänhet.