Plats 8: HC Dalen
Målvakter
Dalen mönstrar en helt ny målvaktssida där nyförvärvet Fabian Arwidsson på förhand ser ut att få inleda med förstaspaden. Arwidsson var stabil hos Karlskrona föregående säsong men kanske ännu inte riktigt är mogen för att axla ansvaret i en toppklubb. Albin Alexandersson hämtas in från Grums och får ses som en hyfsad backup, även om det finns en del att bevisa.
Backar
Här besitter Dalen en riktigt bra lagdel. Stabila topptrion i form av Carl Ernstig, Daniel Glad och Anton Johannesson håller hög klass och bidrar med erfarenhet från spel i högre ligor. Sistnämnda Johannesson har visserligen dragits med stora skadebekymmer under de senaste åren, men var tillbaka i spel under andra halvan av förra säsongen och kommer kunna bidra såväl offensivt som defensivt. Där bakom finns flera unga spännande spelare med mycket potential såsom Noel Styrenius och Victor Westh (båda födda 2005) som lär ta ytterligare kliv.
Forwards
Topp 3 från föregående säsongs interna poängliga är kvar, däribland veteranen Jesper Thörnberg. Oscar Lilja, Nicklas Nousiainen och Marcus Pedersen är stabila nyförvärv och besitter erfarenhet av att spela i andra toppklubbar i ligan. Tillsammans med trotjänare som Hugo Rostedt och Oliver Wallqvist ser forwardssidan minst sagt intressant ut. Det finns även en bra mix mellan gammalt och ungt, en tydlig spets men även hårt arbetande spelare. Signumet för denna upplaga av Dalens forwardsuppsättning är den tyngd som kommit in, och det kommer passa Dalens profil väl där Dalen gjort sig kända för fysiskt och tufft spel där man “kör”.
Summering:
Dalen är inte den flashigaste klubben att spela i men brukar kunna vara med högt upp i tabellen och bråka trots små medel. Närheten till Jönköping och HV71 är till stor fördel till klubben, och då stora delar av truppen säsong efter säsong består av spelare från trakten finns mycket hjärta i laget. Även om målvaktssidan är oprövad håller den tidigare tyngd ändå ennhelt okej nivå, men det krävs samtidigt att den tar kliv ifall Dalen ska kunna utmana om topp 6. Back och forwardssidan håller faktiskt en hög nivå och ser man till enskilda namn matchar de flera toppkonkurrenter i ligan. Truppen är den bästa Dalen haft på länge och det är sedan tidigare svårt att ta poäng på Smedjehov. Dalen hamnade utanför topp 10 förra säsongen, men det skulle vara väldigt förvånade om de gör det denna säsong. Jag tycker att Dalen genom åren har bevisat att de är en klubb att räkna med och inget talar för att de kommer trappa ner.


