IFK-nytt

Bild från Bildbyrån

Kalle Holmberg fyra mål när IFK vann enkelt mot Syrianska

IFK Norrköping vann enkelt i träningsmatchen mot Syrianska. Segern skrevs till 6-0 och det var ett fullt rättvist resultat när flera unga spelare fick chansen för Peking.

---

IFK Norrköping kom till spel med ett ganska bra lag i U21-träningsmatchen mot Syrianska FC som kom till Östgötaporten med sitt Superettan-lag.

Hemmalaget spelade bra matchen igenom där Kalle Holmberg gjorde två mål i första halvlek. Men det var inte först i andra halvlek som det skulle lossna ordentligt.

Tidigt in på den andra halvleken hade man utökat till 3-0, 4-0 och så 5-0.

Sista målet, 6-0, från Pontus Almqvist, kom lite senare.

---

Kevin Alvarez.

Norrköping har hittat en bra spelare som kommer bli otroligt viktig, inte minst i offensiven där han kommer bidra med sina löpningar längst kanten. Idag fick vi se en löpning längst kanten och sedan ett bra inspel till Kalle Holmberg som säkert satte dit bollen. Ett liknande läge kom lite senare igen, en bra boll, men inget mål den gången.

Klart godkänd match från Alvarez för att vara sin första match. Verkar också ha ett bra huvudspel som en av sina styrkor.

Mycket spännande att följa framöver.

---

Ishaq Abdulrazaq.

17-åringen som tränat med IFK Norrköping senaste åren till och från gör en jättebra match. Gör ett mål och är väldigt nyttig både offensivt och defensivt med sitt slit.

Stark, snabb och teknisk spelare. Ett riktigt guldkorn som Norrköping hittat. Men inte först han blir 18 som han kan skriva på.

---

I övrigt, spelarna som vi sett tidigare i Norrköping, gör en bra match. Vilket spel man blev bjuden på.

Utan tvekan den bästa och underlåtande matchen för säsongen.

En man ska höja lite extra för idag är Pontus Almqvist. Riktigt bra match från honom och frågan är om inte han kommer slå igenom ordentligt denna säsong. Att döma av denna match så finns väldigt stor potential för det.

---

Svenska cupen på lördag.

Avspark 14:00 hemma mot AFC Eskilstuna.

Endast vinst gäller då. Så se till att kom och stötta laget på plats.

IFK-nytt

Bild från Bildbyrån

Nyförvärvet från start för IFK Norrköping

I förra veckan blev det klart att Kevin Alvarez skrev på för IFK Norrköping och idag spelar han från start mot Syrianska FC i en U21-träningsmatch på Östgötaporten.

I övrigt är det ett ganska starkt lag som Norrköping kommer till spel med, men också flera intressanta talanger. Däribland Ishaq Abdulrazaq som är och tränar med Norrköping nu igen. Talangen som väntar på att fylla 18 år för att kunna skriva på.

När IFK Norrköping höll presskonferens i fredags nämnde man att Syrianska kommer till spel med sitt bästa lag, som denna säsong spelar i Superettan.

Pekings startelvan:

91. David Mitov Nilsso
20. Kevin Alvarez
4. Lars Krogh Gerson
18. Alfons Sampsted
21. Erik Lindell
77. Manasse Kusu
27. Isak Bergmann Johannesson
11. Ishaq Abdulrazaq
9. Johannes Vall
17. Kalle Holmberg
16. Pontus Almqvist

Matchen börjar klockan 15:00.

IFK-nytt

Bild från Bildbyrån

Succé för David Moberg Karlsson i Tjeckien

David Moberg Karlsson lämnade IFK Norrköping under januari när han blev såld till Sparta Prag i Tjeckien och där har han fått en riktigt bra start.

24-åringen fick 73 minuter i sin ligapremiär där laget till sist vann med 3-2. När DMK under söndagen gjorde hemmadebut i ligan blev det succé.

Först spelade han fram till 1-1 i den första halvleken innan han själv i den andra halvleken drog till med ett frisparksmål som betydde 2-1. Karlsson blev sedan utbytt i 64:e minuten och laget vann till sist med 3-2 mot toppklubben Ostrava.

IFK-nytt

Bild från Bildbyrån

Ranking: Så bra är IFK Norrköping i Europa

Det är Fotbollskanalen.se, som hänvisar till Uefaranken, som idag skriver om hur bra de svenska klubbarna placerar sig i Europa.

Bäst är Malmö FF som är rankad på plats 72 bland samtliga klubbar i Europa.

Övriga svenska klubbar:

120: Östersund

189: AIK

240: Häcken

241: Djurgården

242: IFK Norrköping

---

Ute i Europa är det självklart att lag som Malmö FF, Östersund och AIK ska vara före IFK Norrköping sett till de senaste åren. Vilket också syns på placeringarna i rankingen.

I övrigt så är det tätt mellan Häcken, Djurgården och IFK Norrköping.

Nu är denna ranking nog enbart för vad man lyckas med ute i Europa, men annars hade Norrköping varit före både Djurgården och Häcken. En bit före dessutom.

IFK-nytt

Bild från Bildbyrån

Jordan Larsson målskytt när Norrköping vann i cupen

IFK Norrköping gjorde vad man skulle och vann bortamatchen mot Assyriska i Svenska cupen. Målskyttar Simon Skrabb och Jordan Larsson. 2-0 och nya poäng.

---

Gräsmattan i Jönköping höll inte måttet. Att detta underlag är godkänt när lag från Allsvenskan kommer på besök är en gåta.

Men man gjorde jobbet, även fast det många gånger såg ut som om att man gick in lite väl snällt emellanåt.

Ett mål i första, ett mål i andra. Det räcker.

Dock kommer man troligtvis ligga tvåa i tabellen inför sista gruppspelsmatchen mot AFC Eskilstuna, men vinst och man är vidare på 9 poäng och förhoppningsvis få med sig en hemmafördel i slutspelet också.

---

Simon Skrabb från start och gör ett mål i första halvlek. Sedan gör Jordan Larsson på nytt mål för IFK. Jordan har kommit igång, på riktigt. Fem mål om man räknar både träningsmatcher och matcher i Svenska cupen.

---

Assyriska - IFK Norrköping 0-2

0-1: Simon Skrabb

0-2: Jordan Larsson

IFK-nytt

Bild från Bildbyrån

OFFICIELLT: Landslagsspelare klar för IFK Norrköping

IFK Norrköping kallade idag till presskonferens och nu är det officiellt att det är Kevin Alvarez som skrivit på för klubben. Kontraktet är på fyra år.

Försvararen stod utan kontrakt efter att inte kommit överens om en förlängning med sin tidigare klubb CD Olimpia. Sedan har det ryktas om Malmö FF, men nu är det istället Norrköping som skrivit kontrakt med 22-åringen.

På meritlistan finns spel i Honduras landslag. 2016 spelade Alvarez OS i Rio där han fanns med på plan när Honduras förlorade bronsmatchen mot Nigeria.

Värvningen i sig känns mycket spännande och det återstår att se vilken position som är tänkt för Alvarez.

- Det är en spelartyp som är kraftfull, snabb och stark med en styrka i sin offensiv, säger manager Jens Gustafsson till klubbens hemsida och fortsätter:

- Vi har följt Kevin på plats i Honduras sedan förra sommaren med hjälp utav Stig Thorbjörnsen så vi har gjort en väldigt grundlig genomsyn av honom.

Nyförvärvet kan vi komma att se på flera positioner.

-Vi ser Kevin som en spelare som konkurrerar både på höger- och vänster kant och som också kan spela i en trebackslinje om det skulle behövas. Det är en väldigt användbar spelare, säger Jens.