Tre SHL-spelare med i USA:s OS-trupp
Det var mitt under NHL:s Winter Classic-match mellan New York Rangers och Buffalo Sabres som USA avslöjade sin OS-trupp, vilket Sportbladet rapporterar om under måndagskvällen.
I truppen hittar vi tre SHL-spelare i form av Ryan Gunderson (Brynäs IF) Noah Welch (Växjö Lakers) och Chad Billins (Linköping HC).
Andra spelare som kom med, som tidigare spelat i Sverige blev Broc Little, Garrett Roe, Chad Kolarik och Bobby Butler.
Leksand vann och upp i serieledning
Leksands IF tog en trepoängare i bortamatchen mot Modo Hockey och nu leder man HockeyAllsvenskan efter 30 spelade matcher.
Leksands IF fick en mycket dålig start på HockeyAllsvenskan och hade efter nio omgångar endast spelat in nio poäng. Laget låg där och då på negativt kval och en krisstämpel satt på klubben.
Men sedan dess har det hänt saker.
I dag, 21 matcher senare, är klubben serieledare efter en stark seger borta mot Modo Hockey.
Målskyttar i Leksand blev Mattias Ritola, Matt Carey och Martin Karlsson. Avgörandet av Carley med endast 13 sekunder kvar på matchklockan. Detta följdes upp med ett tredje mål från gästerna, av Martin Karlsson, i tom kasse.
MATCHFAKTA:
Modo Hockey - Leksands IF 1-3
0-1: Mattias Ritola
1-1 PP1: Martin Röymark
1-2: Matt Carey
1-3: Martin Karlsson
Brynäs tog tre poäng mot Färjestad
Efter två raka förluster i SHL ville Brynäs hamna på vinnarspåret igen när Färjestad kom på besök i Gavlerinken Arena under annandagen.
Hemmalaget skulle dock få en mardrömsstart när succéspelaren Michael Lindqvist tidigt sköt in 1-0 för gästerna. Johan Alcén såg sedan till att få in en snabb och psykologisk viktig kvittering och ledningen kom sedan när man för första gången under den första perioden fick spela powerplay.
Daniel Mannberg utökade i den andra perioden för Brynäs till 3-1 och sedan höll man emot i en match som till sist slutade 4-2.
Tre viktiga poäng till Gävle-klubben som allt mer ser ut att få spela vidare efter grundserien.
MATCHFAKTA:
Brynäs IF - Färjestad BK 4-2 (2-1, 1-1, 1-0)
Första perioden:
0-1 PP1: Michael Lindqvist (Johan Ryno, Jesse Virtanen)
1-1: Johan Alcén (Lucas Carlsson)
2-1 PP1: Aaron Paulushaj (Kevin Clark, Ryan Gunderson)
Andra perioden:
3-1: Daniel Mannberg (Elias Fälth, Lucas Carlsson)
3-2: Johan Ryno (Joakim Nygård, Alexander Johansson)
Tredje perioden:
4-2: Jacob Blomqvist
Tags
SHL-klubb lånar från IK Pantern
Denna säsong har Fredrik Styrman representerat IK Pantern i HockeyAllsvenskan där det blivit 24 matcher och två assist. Nu får 26-åringen chansen i SHL, detta då Frölunda meddelar på sin officiella hemsida att man lånar in backen.
Anledningen är att flera backar är borta, bland annat ska både Rasmus Dahlin och Filip Westerholm spela JVM.
– Vi är lite tunna och villa bredda på backsidan under en viktig period, förklarar Frölunda HC:s sportchef Fredrik Sjöström, för klubbens hemsida.
Styrman har tidigare spelat i SHL med Luleå Hockey, Skellefteå AIK och Brynäs IF. Totalt har han noterats för 173 SHL-matcher. Nu blir det alltså fler.
Lånet gäller mellan den 18 december till 7 januari.
Tags
Joakim Lundell ska locka publik till LHC:s hemmamatch mot Frölunda
Det är i nästa vecka, på tisdag, som Linköping HC möter Frölunda i en SHL-match.
Och nu väljer klubben att plocka in Joakim Lundell för att locka mer publik till Saab Arena.
Lundell som håller på med både Youtube och musik, har sedan han var liten hållit på LHC.
Under den första periodpausen kommer han framföra sina hits All I Need och My Addiction ihop med Arrhult.
Förra säsongen hade LHC ett publiksnitt i grundserien som uppgick till 5701 personer. Denna säsong har det snittet försämrats med cirka 400 personer per match och ligger för tillfället på 5294 personer/match.

VIDEO: Youtube-profilerna i STRAFF CHALLENGE - på LHC:s målvakt
Det är Gustav och Johanna som på sin Youtube-kanal lagt upp en video där man kör en Straff Challenge mot Jocke och Jonna.
Deras motståndare i mål? LHC:s målvakt, Jonas "Monstret" Gustavsson.
Hur det hela går ser ni i spelaren nedan.








