Det är sedan tidigare klart att Stefan Batan lämnar Hammarby efter säsongen då hans kontrakt med klubben löper ut. Men framtiden är inte klar ännu.
Men nu öppnar han upp för en återkomst till sin tidigare klubb Assyriska FF. Men då vill han se en satsning.
– Jag har ställt lite krav på Assyriska. Ska jag återvända så är det bara en målsättning som gäller och det är att gå upp till elitfotboll igen. Annars kan jag lika gärna sluta. Hellre det än att latja runt i division 1, säger han till lt.se.
Assyriska har denna säsong spelat i Division 1 Norra och där är nytt kontrakt säkrat till nästa säsong.

Bild från Bildbyrån
Stefan Batan kan återvända till den tidigare klubb
| Skribent: | Fotbollsilly @sillybloggen_se |
| Publicerad: | 2017-10-31 16:38 |

Bild från Bildbyrån
Inte överens med AIK - kan lämna
| Skribent: | Fotbollsilly @sillybloggen_se |
| Publicerad: | 2017-10-31 16:22 |
Denna säsong har Chinedu Obasi svarat för fyra mål och en framspelning i AIK på sina åtta matcher i Allsvenskan denna säsong. Men framtiden är osäker.
För nu rapporterar Fotbolldirekt.se att man är långt ifrån varandra när det handlar om att komma fram till ett nytt avtal.
Spelarens agent har i dagarna varit i Sverige för att förhandla med AIK - men nu när han har lämnat har man alltså inte kommit överens om en fortsättning.
Förhandlingarna ska enligt sajten inte vara avslutade ännu.

Bild från Bildbyrån
Malmö FF lånar ut målvakten även nästa säsong
| Skribent: | Fotbollsilly @sillybloggen_se |
| Publicerad: | 2017-10-30 16:46 |
Målvakten Marko Johansson har varit på lån hos Trelleborgs FF under denna säsong och nu meddelar Malmö FF på sin officiella hemsida att lånat förlängs.
Det nya låneavtalet gäller för hela nästa säsong, meddelar klubben.
– Marko har tagit stora steg i sin utveckling under året med regelbundet speltid i seniorfotbollen. Han visar en stabilitet i sitt spel och med det har hans självförtroende vuxit, säger sportchef Daniel Andersson till klubbens hemsida och fortsätter:
- Det känns bra att han får bygga vidare på den vägen nästa säsong. Dessutom fortsätter hans nära samarbete med Jonnie Fedel som är i båda klubbarna som målvaktstränare.
Hittills har 19-åringen fått spela samtliga matcher i årets Superetta och placerar sig på en femteplats i målvaktsligan.

Bild från Bildbyrån
Allsvenskt intresse för Maic Sema
| Skribent: | Fotbollsilly @sillybloggen_se |
| Publicerad: | 2017-10-30 16:34 |
Maic Sema är inne på sin andra raka säsong i Örebro SK sedan han testade på spel utomlands. Men nu är kontraktet på väg att löpa ut och det är inte så säkert att det blir en fortsättning i klubben.
Att det finns intresse från andra klubbar är knappast någon skräll och nu berättar agenten för Fotbolltransfers.com att klubbar i Sverige är intresserade.
– Jag kan bekräfta att det finns intresse från ett par svenska klubbar och ett par klubbar utanför Sverige, säger Damon Wilson till sajten.
– Vi kommer att utvärdera våra alternativ och ta ett beslut när vi känner att det är det bästa alternativet för Maics situation, fortsätter Wilson.
28-åringen har gjort tolv mål på 54 matcher med ÖSK.

Bild från Bildbyrån
Paulinho: "Min agent har ett bra jobb framför sig"
| Skribent: | Fotbollsilly @sillybloggen_se |
| Publicerad: | 2017-10-29 23:31 |
På 23 matcher i Allsvenskan denna säsong har anfallaren Paulinho slagit till med åtta fullträffar och fyra assist. Samtidigt som 31-åringen har ett utgående kontrakt - vill BK Häcken förlänga med sin stjärna. Men det är fortsatt oklart om så blir fallet.
Fansen hoppas se brassen nästa säsong också. Under söndagens match sjöng man att man vill se "Palle" kvar i klubben.
– Jag förstår inte vad de sjunger ... men om de sjunger att de vill ha mig kvar så är det ju kul. Jag ger allt för Häcken och gör alltid mitt bästa. Det är därför jag tror att fansen tycker om mig. Nu har vi en match kvar och vi kommer att jobba för att stanna i toppen och bli trea eller fyra, säger anfallaren till GP.
Om detta var hans sista hemmamatch för BK Häcken kunde han inte svara på.
– Jag vet inte. Vi får titta på det efter matchen mot Malmö. Men min agent har ett bra jobb framför sig, säger han till tidningen.

Bild från Bildbyrån
Häckens sportchef om Abubakaris framtid i klubben
| Skribent: | Fotbollsilly @sillybloggen_se |
| Publicerad: | 2017-10-29 22:13 |
Mohammed Abubakari sitter på ett utgående kontrakt med BK Häcken och efter att 31-åringen drog på sig rött kort i dagens match mot Kalmar FF har han spelat sin sista match för säsongen. Och det kan dessutom vara den sista någonsin i klubben, det tror spelaren i varje fall.
- Det är säkert att jag inte kommer spela här nästa år, säger han till Fotbollskanalen.
Detta medan sportchef Sonny Karlsson menar någonting annat.
- Jag har sagt att han måste utgå ifrån att han just nu inte har kontrakt med oss nästa år, men alla beslut kring detta tas efter säsongen. Det gäller alla spelare vars kontrakt går ut. Det är ingen som har fått besked om slutgiltiga domar, säger Sonny Karlsson till sajten.

