Sportbloggare Fotbollsilly

KLART: Ny huvudtränare till Örgryte IS

Fotbollsilly Profile Image
Publicerad: 12 november 2017, 21:18

Igår blev det klart att Örgryte IS spelar i Superettan även nästa säsong och i dag meddelar klubben att en ny huvudtränare är klar. Det handlar om Thomas Askebrand. 49-åringen har senast tillhört Östers IF.
– Det här känns verkligen jättebra, säger sportchef Joacim Nordh till GP.

Kontraktet är på 2+1 år.

Efter bara tre matcher i Allsvenskan med Hammarby blev den 19-årige mittfältaren Dusan Jajic utlånad till Superettan och IK Frej Täby.
Där blev det totalt 14 matcher och tre mål.

På lördagen räddade han kontraktet i kvalet mot Akropolis IF. Men nu återvänder har till Hammarby igen.
– Jag ska tillbaka till Bajen nu och det är där jag har mitt fokus, säger han till fotbolldirekt.se.

Att han tog chansen att få speltid i Superettan är någonting han inte ångrar.
– Nej, absolut inte. Det var jättekul att Frej gav mig chansen i somras och det har varit väldigt roligt att spela här. Att vi nu höll oss kvar är ett extra plus i kanten, säger Jajic till sajten.

Det återstår två år på kontraktet med Hammarby.

OFFICIELLT: Han lämnar IFK Norrköping

Fotbollsilly Profile Image
Publicerad: 10 november 2017, 20:06

IFK Norrköping meddelar att målvakten Aslak Falch lämnar klubben. Målvakten kom in som backup till David Mitov Nilsson och har inte fått spela någonting i Allsvenskan under sin korta tid i "Peking".

"IFK Norrköping tackar Aslak för hans tid i klubben och önskar honom lycka till i sin fortsatta fotbollskarriär.", skriver klubben på sin officiella hemsida.

Johan Andersson har valt att inte förlänga sitt kontrakt med den allsvenska klubben IK Sirius och nu kan han hamna i en annan klubb i Sverige.

Nu skriver ST.nu att Sundsvall är en av klubbarna som är intresserade utav 22-åringen.
I så fall skulle han gå in och ersätta Eric Larsson, som nyligen lämnade för svenska mästaren Malmö FF.

Det är Daniel Kristoffersson som skriver på SportExpressen att AIK värvar från Brommapojkarna.
Det handlar om målvakten Budimir Janosevic.

28-åringen inledde säsongen på ett fint sätt - men sedan har en skada satt stopp för spel.
I statistiken kan man se att han spelat 16 matcher och höll nollan hela åtta gånger.

Övergången väntas bli officiellt under de närmaste veckorna.

Örebro SK uppges värva försvarare

Fotbollsilly Profile Image
Publicerad: 9 november 2017, 23:17

Albin Granlund är fri att lämna för vilket klubb han vill, samtidigt vill hans finska klubb IFK Mariehamn behålla försvararen som ska ha fått ett kontraktsförslag.

Men enligt finska Iltasanomat blir det istället Allsvenskan. 28-åringen ska vara överens med Örebro SK.

För stunden har ÖSK kontrakt med fem försvarare inför den kommande säsongen.

Gilla Sportbloggare på Facebook Gilla Följ Sportbloggare på X Följ