• Hem
  • Fotbollsilly
Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Mittfältaren: "Jag ska tillbaka till Hammarby"

Efter bara tre matcher i Allsvenskan med Hammarby blev den 19-årige mittfältaren Dusan Jajic utlånad till Superettan och IK Frej Täby.
Där blev det totalt 14 matcher och tre mål.

På lördagen räddade han kontraktet i kvalet mot Akropolis IF. Men nu återvänder har till Hammarby igen.
– Jag ska tillbaka till Bajen nu och det är där jag har mitt fokus, säger han till fotbolldirekt.se.

Att han tog chansen att få speltid i Superettan är någonting han inte ångrar.
– Nej, absolut inte. Det var jättekul att Frej gav mig chansen i somras och det har varit väldigt roligt att spela här. Att vi nu höll oss kvar är ett extra plus i kanten, säger Jajic till sajten.

Det återstår två år på kontraktet med Hammarby.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

OFFICIELLT: Han lämnar IFK Norrköping

IFK Norrköping meddelar att målvakten Aslak Falch lämnar klubben. Målvakten kom in som backup till David Mitov Nilsson och har inte fått spela någonting i Allsvenskan under sin korta tid i "Peking".

"IFK Norrköping tackar Aslak för hans tid i klubben och önskar honom lycka till i sin fortsatta fotbollskarriär.", skriver klubben på sin officiella hemsida.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Vill inte förlänga med Sirius - kan hamna i en annan allsvensk klubb

Johan Andersson har valt att inte förlänga sitt kontrakt med den allsvenska klubben IK Sirius och nu kan han hamna i en annan klubb i Sverige.

Nu skriver ST.nu att Sundsvall är en av klubbarna som är intresserade utav 22-åringen.
I så fall skulle han gå in och ersätta Eric Larsson, som nyligen lämnade för svenska mästaren Malmö FF.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Uppgifter: AIK värvar från allsvensk konkurrent

Det är Daniel Kristoffersson som skriver på SportExpressen att AIK värvar från Brommapojkarna.
Det handlar om målvakten Budimir Janosevic.

28-åringen inledde säsongen på ett fint sätt - men sedan har en skada satt stopp för spel.
I statistiken kan man se att han spelat 16 matcher och höll nollan hela åtta gånger.

Övergången väntas bli officiellt under de närmaste veckorna.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Örebro SK uppges värva försvarare

Albin Granlund är fri att lämna för vilket klubb han vill, samtidigt vill hans finska klubb IFK Mariehamn behålla försvararen som ska ha fått ett kontraktsförslag.

Men enligt finska Iltasanomat blir det istället Allsvenskan. 28-åringen ska vara överens med Örebro SK.

För stunden har ÖSK kontrakt med fem försvarare inför den kommande säsongen.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Malmö FF värvar från GIF Sundsvall

Malmö FF meddelar att man värvar från GIF Sundsvall. Det handlar om backen Eric Larsson.
Under den gångna säsongen bidrog han med tre mål och fyra assist när klubben säkrade nytt kontrakt i Allsvenskan.

– Eric Larsson är en skicklig offensiv ytterback. Han har en bra inställning och har hållit en jämn, hög nivå under hela säsongen. Vi tror att han kommer att få ut ännu mer av sina kvaliteter i Malmö FF, säger sportchefen Daniel Andersson till klubbens hemsida.

26-åringen har skrivit på ett kontrakt som gäller till och med säsongen 2021.