Efter succé i Trelleborgs FF finns det intresse kring anfallaren Dino Islamovic - bland annat från Östersunds FK.
Nu berättar 23-åringen för Fotbolldirekt.se att det är ett intressant alternativ.
– Det skulle vara riktigt kul så klart. Det är så klart en extra rolig grej att få spela Europa League, men även om de inte hade gått vidare hade jag tyckt att Östersund vore intressant, säger anfallaren till fotbolldirekt.se.
Men en fortsättning i TFF är inte uteslutet.
Islamovic berättar för sajten att han vill sitta ner med den allsvenska nykomlingen och höra vad deras plan är - innan han bestämmer något.
Dock är det inte bara TFF och Östersund, utan flera klubbar har visat intresse i Sverige - men även utomlands.
– Det är några klubbar i allsvenskan som visat intresse och även lite från utlandet, säger han till fotbolldirekt.

Bild från Bildbyrån
Anfallaren: "Några klubbar i Allsvenskan som visat intresse"
| Skribent: | Fotbollsilly @sillybloggen_se |
| Publicerad: | 2017-11-28 22:43 |

Bild från Bildbyrån
Backen jagas - av tre allsvenska klubbar
| Skribent: | Fotbollsilly @sillybloggen_se |
| Publicerad: | 2017-11-28 21:47 |
2016 lämnade Simon Sandberg BK Häcken för spel med Levski Sofia - men nu bryter han kontraktet. Enligt SportExpressen är försvararen på väg hem till Allsvenskan igen.
- Jag kan bekräfta att han brutit sitt kontrakt med Levski Sofia och att det finns ett stort intresse från allsvenskan. Sedan ska vi sätta oss ner och ta ett beslut rätt snart, säger Jonathan Chalkias till Expressen.
Enligt tidningen jagas 23-åringen av Hammarby, IFK Göteborg och IFK Norrköping, där Stockholmsklubben sägs leda jakten.

Bild från Bildbyrån
Östers IF kallar till presskonferens
| Skribent: | Fotbollsilly @sillybloggen_se |
| Publicerad: | 2017-11-28 21:13 |
Östers IF meddelar på sin officiella hemsida att man under onsdagen kommer hålla en presskonferens. Vad som kommer tas upp framgår dock inte.
"Östers IF kallar till presskonferens onsdag den 29 november klockan 12.30 i Stig Svenssons konferenssal på Myrejöhus Arena.", skriver klubben på sin hemsida.

Bild från Bildbyrån
Lämnar Örgryte IS - klar för seriekonkurrent
| Skribent: | Fotbollsilly @sillybloggen_se |
| Publicerad: | 2017-11-28 19:23 |
Andreas Östling kom till Örgryte IS 2014 från Västerås - men efter fyra säsonger i klubben lämnar han nu. Det är Fotbolltransfers.com som avslöjar att mittfältaren är klar för seriekonkurrenten GAIS.
– Det är inget jag kan kommentera just nu men GAIS är en fin klubb, säger spelarens agent Jonathan Chalkias till Fotbolltransfers.com.
24-åringen som har ett kontrakt som löper ut - gjorde 22 matcher i Superettan under den gångna säsongen.

Bild från Bildbyrån
Kan lämna Trelleborg - för allsvensk konkurrent
| Skribent: | Fotbollsilly @sillybloggen_se |
| Publicerad: | 2017-11-28 19:09 |
Anfallaren Dino Islamovic sköt upp Trelleborgs FF i Allsvenskan - men nu kan han försvinna från klubben.
För nu visar nämligen seriekonkurrenten Östersund intresse för 23-åringen som bidrog med åtta mål och åtta assist i Superettan under den gångna säsongen.
Enligt Fotbolldirekt.se har den allsvenska klubben träffat Islamovic.
– Det är klart att vi är intresserade av Dino Islamovic. Alltså till att börja med är han från Hudiksvall och van vid klimatet och förstår vad det innebär att bo på ett ställe som exempelvis Östersund. Och Graham Potter gillar honom och tror att vi kan utveckla honom till nästa nivå, säger ÖFK:s ordförande Daniel Kindberg till fotbolldirekt.se.

Bild från Bildbyrån
Mittfältaren kan återvända till AIK
| Skribent: | Fotbollsilly @sillybloggen_se |
| Publicerad: | 2017-11-28 9:05 |
Sommaren 2015 lämnade Panajotis Dimitriadis AIK för spel i Turkiet. Nu är kontraktet på väg att löpa ut och i sommar kan han gå som bosman.
Nu rapporterar Fotbolldirent.se att Solnaklubben vill värva tillbaka mittfältaren, som just nu tillhör Giresunspor.
Enligt sajten är 31-åringen intresserad av att återvända, men om det blir en affär i januari eller i sommar återstår att se.

