• Hem
  • Fotbollsilly
Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Örebro SK vann träningsmatchen mot Degerfors

Örebro SK spelade under söndagen en träningsmatch mot Degerfors IF, en match som hemmalaget vann med 1-0 på Behrn Arena.
Matchens enda målskytt blev Kennedy Igboananike som förra säsong bidrog med nio mål i Allsvenskan för ÖSK.

- Det var bara att ta min tid, kolla på målvakten och sedan lägga in den, sade Igboananike i pausen till C More.

Nästa söndag drar tävlingssäsongen igång för Örebro som då ställs mot Tvååker i svenska cupen. I gruppen finns även Helsingborgs IF och IFK Norrköping.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Uppgifter: Denni Avdić aktuell för allsvensk konkurrent

Det var under 2016 som Denni Avdić återvände till Allsvenskan när han skrev på för AIK. Men tiden i AIK har inte varit jättelyckad så här långt. Endast fem mål på 36 allsvenska matcher med klubben.
Ett facit som kan göra att 29-åringen är på väg bort från klubben?

Enligt NA.se ska anfallaren vara aktuell för seriekonkurrenten Örebro SK.
– Ingenting som jag hört någonting om, säger tränaren Axel Kjäll till tidningen.

Kontraktet med AIK sträcker sig över 2018.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Jonathan Tamimi klar för spel i Allsvenskan

Jonathan Tamimi var med när Jönköping Södra förra säsongen ramlade ur Allsvenskan - men själv blir han kvar i serien. Nu meddelar GIF Sundsvall på sitt Twitter-konto att backen har skrivit på för klubben.

23-åringen har sedan tidigare tränat med Sundsvall och dessutom hunnit med att spela en träningsmatch med klubben - innan han skrev på.
"Vi hälsar Jonathan Tamimi välkommen till GIF Sundsvall! Jonathan har sedan tidigare en derbyseger i den blå tröjan.", skriver klubben på Twitter.

Förra säsongen blev det 17 matcher i Allsvenskan, varav tio matcher från start.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Svensken bröt kontraktet med Chelsea - öppnar upp för Allsvenskan

Den svenska spelaren Ali Suljic har brutit sitt kontrat med engelska storklubben Chelsea - det rapporterar Fotbollskanalen. Nu öppnar försvararen upp för att återvända till Sverige för spel i Allsvenskan.
- Det är en intressant liga, säger Suljic, till Fotbollskanalen, angående Allsvenskan.

Nu vill 20-åringen, som tidigare spelat för Motala, spela A-lagsfotboll.
- Vi kom överens om att det är bäst att bryta kontraktet. Jag vill spela A-lagsfotboll och nu är jag en free agent, så vem som helst kan signa mig, säger Suljic till sajten.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Tesfaldet Tekie har presenterat sig i Östersund

I kväll var det premiär av svenska cupen där Östersunds FF tog emot den allsvenska nykomlingen Trelleborgs FF.

Hemmalaget började bra och hade redan efter tio minuter in på matchen hade nyförvärvet från just TFF, Dino Islamovic, gjort 1-0. Utökningen kom i den andra halvleken av lånet Tesfaldet Tekie, innan Tom Pettersson fastställde slutresultatet till 3-0 på övertid.

- Det var en bra match för oss. Vi håller nollan bakåt och gör tre mål framåt, det är godkänt, säger Sema till C More efter matchen.

I nästa vecka väntar nästa match för Östersund - då tar man emot Arsenal i Europa League.
- Nu är det Arsenal, det kommer att bli kul. Det kommer att bli stort såklart, för Östersund, för hela Sverige också. Det kommer bli grymt. Här hemma är vi bra, det kommer att bli en bra match, säger Sema.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Försvararen förhandlar med den allsvenska klubben

Förra säsongen spelade Jonathan Tamimi med Jönköping Södra som inte lyckades hålla sig kvar i Allsvenskan efter att ha förlorat kvalet mot Trelleborgs FF. Men 23-åringen kan komma att bli kvar i serien - detta efter ett provspel med GIF Sundsvall.

Enligt ST.nu förhandlar Sundsvall med ytterbacken som tränade med klubben för ett par veckor sedan.

Förra säsongen blev det 17 matcher i Allsvenskan för Tamimi som nu står utan klubb.