• Hem
  • Fotbollsilly
Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Skrällen: Dalkurd vann hemmapremiären mot Östersund

Nykomlingen Dalkurd fick i första omgången se sig besegrade av AIK på bortaplan. Men i hemmapremiären mot Östersund kom första poängen och till och med segern.

1-0 innan paus skulle bli både 2-0 och 3-0 under andra halvlek. Två av målen från nyförvärvet Mohamed Buya Turay.

– Det är en dröm så klart, 3–0? Nej, jag kunde inte tänka mig det, säger Azrudin Valentic, tränare i Dalkurd, efter matchen enligt Sportbladet.

För Östersund är det en start som man antagligen inte hade räknat med. Noll poäng efter två omgångar och dessutom inget mål framåt.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

VIDEO: Djurgårdens tifo i hemmapremiären mot TFF

Djurgården spelade hemmapremiär mot Trelleborgs FF och fick till slut nöja sig med ett oavgjort resultat.

Hemmalaget tog ledningen i första halvlek, men gästerna kvitterade till 1-1 i den andra halvleken och det blev också slutresultatet.

Se Djurgårdens tifo som man hade på Sofialäktaren innan avspark i spelaren nedan.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Djurgården kommer till spel utan duon

I dag spelar Djurgården hemmapremiär i Allsvenskan mot nykomlingen Trelleborgs FF. En match som väntas locka mycket publik. Men hemmalaget får klara sig utan två spelare. När matchtruppen släpptes fanns varken Jonas Olsson eller nyförvärvet Yura Movsisyan med.

En som däremot är med och spelar är Tinotenda Kadewere.

– Det ser vi verkligen fram emot, att få kliva ut i en hemmapremiär i den form som vi är i just nu. Vi har fått ett fantastiskt stöd från våra supportrar hela tiden och det är en stor inspiration för oss. På söndag tror jag att det kommer vara riktigt mycket folk på plats och vi ska ge allt för en seger, säger har till DIF.se.

Djurgården kommer närmast från en seger borta mot Östersund, när man spelar hemma mot Trelleborg väntas vi få se en annan matchbild där Stockholmsklubben väntas vara det spelförande laget.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Agenten berättar: "Göteborg och Hammarby var intresserade"

Joel Qviberg spelade samtliga 30 matcher i Superettan när han var med och tog upp Brommapojkarna till Allsvenskan.

Men 25-åringen lämnade sedan för spel med MLS-klubben San Jose Earthquakes som tränas av Mikael Stahre. Men man var inte ensamma om att vilja knyta till sig Qviberg.

Nu berättar agenten för Fotbolldirekt.se att det också fanns intresse från två klubbar i Allsvenskan.

– Vi träffade IFK Göteborg och diskuterade. De var intresserade, det stämmer. Det fanns intresse från Hammarby också men framförallt från Blåvitt, säger Per Jonsson till sajten.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Mohamed Salah uppges vara överens med storklubben

Mohamed Salah har snabbt gjort succé i Liverpool sedan han kom inför säsongen från Serie A-klubben Roma. Det har dragit till sig intresse från både Real Madrid och FC Barcelona.

Enligt sajten Don Balon ska det till och med gått så långt så att Mohamed Salah har en överenskommelse med Real Madrid, som i sin tur måste komma överens med Liverpool innan en övergång ens är möjlig.

25-åringen har kontrakt med Liverpool till och med sommaren 2022 och tidigare har klubben sagt att spelaren inte är till salu.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Andreas Isaksson lägger av: "Det tar mycket energi"

Andreas Isaksson har ett kontrakt med Djurgården som går ut efter denna säsong, men någon förlängning blir det inte. Målvakten har bestämt sig för att detta blir hans sista år och nu berättar han för Trelleborgs Allehanda om beslutet.

– Detta blir mitt sista år. Jag tycker fortfarande det är roligt, men det tar mycket energi och ska jag vara helt ärlig är jag rätt trött på att aldrig ha några helger ledigt. Man missar mycket, barnen börjar bli äldre och de får stå tillbaka mycket för att jag är borta varje helg, säger Andreas Isaksson till TA-sporten.

På söndag ställs Isaksson mot sin tidigare klubb Trelleborgs FF som han lämnade 1999 då han skrev på för storklubben Juventus.