• Hem
  • Fotbollsilly
Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Uppgifter: Robin Olsen aktuell för Barcelona

Sommaren 2015 ämnade Robin Olsen Malmö FF för spel i Grekland med PAOK. Efter endast en säsong lämnad han den klubben och skrev på för FC Köpenhamn, som han fortfarande tillhör.

Men efter en minst sagt lyckosam tid i landslaget där han stått för flera fina insatser har intresset växt för målvakten.

Det har ryktas om både klubben i Serie A och Premier League. Men nu skriver spanska tidningen Sport att FC Barcelona ska vara intresserad av svensken.

Tanken skulle isåfall vara att ha Olsen som andramålvakt.

Tidigare har det rapporteras om både Liverpool och Roma, men nu kommer alltså ytterligare en storklubb in i bilden.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

KLART: Leeds lånar ut Pawel Cibicki

Pawel Cibicki har fått ont med speltid sedan han lämnade Malmö FF för spel i engelska klubben Leeds. Därför har han nu kommit överens om att låna ut den 24-årige anfallaren.

Det är norska klubben Molde som blir ny klubbadress.

Lånet gäller över den kommande säsongen.

Under säsongen 2017 blev det 20 matcher i Malmö FF och fem mål.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Uppgifter: AIK värvar från Dalkurd

AIK har redan plockat in Sebastian Larsson, men man verkar inte vara nöjda. Nu skriver Sportbladet att man är på väg att göra en värvning från seriekonkurrenten Dalkurd.

Det ska handla om 23-årige Heradi Rashidi som denna säsong gjort fem matcher i Allsvenskan.

Enligt uppgifterna ska kontraktet vara på 2,5 år.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Uppgifter: Anfallaren förlänger med Hammarby

Det har varit flera nyheter om spelare som kan försvinna från Hammarby under sommaren, där vi redan fått se att Pa Dibba lämnat klubben.

En som däremot blir kvar är Nikola Djurdjic. Enligt SportExpressen ska det vara klart att han förlänger med "Bajen", 2+1 år.

32-åringen har denna säsong gjort sex mål på tio spelade matcher i Allsvenskan.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Alexander Fransson klar för IFK Norrköping?

Alexander Fransson har inte fått den spel han önskat efter att han lämnat IFK Norrköping i början på 2016.

I en intervju med Fotbollskanalen.se sa han nyligen att han inte stänger någon dörr för Allsvenskan, men att han helst stannar utomlands.

Men enligt Mirza Tule blir det IFK Norrköping, som skriver på sin Twitter att klubben kommer presentera mittfältaren i dagarna.

"Alexander Fransson kommer presenteras av IFK Norrköping i dagarna! Mycket trovärdiga källor bekräftar denna uppgift.", skriver han på sitt Twitter-konto.

Skaermavbild 2018 07 02 Kl 18 09 16

Bild: Twitter

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

KLART: Mohamed Salah förlänger med Liverpool

Det är många som har undrat vad som händer med Mohamed Salah. Men nu står det i alla fall klart att stjärnan förlänger med Liverpool. Det nya avtalet sträcker sig till 2023 och enligt LiverpoolEcho det inte finnas något utköpsklausul i kontraktet.

– Det visar prov på två tydliga saker. Hans tro på Liverpool och vår tro på honom, säger Jurgen Klopp till klubbens hemsida, enligt Sportbladet.

– När en spelare som Mo Salah säger att Liverpool känns som hemma, talar det sitt tydliga språk. Vårt förtroende för honom visar att vi ser hans värde och vill att han ska växa ännu mer och bli ännu bättre här hos oss.