• Hem
  • Fotbollsilly
Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Uppgifter: Magnus Pehrsson tillbaka i Allsvenskan

Det var under denna säsong som Magnus Pehrsson fick sparken från Malmö FF efter en svag inledning i Allsvenskan. Sedan dess har han varit klubblös.

Men nu ser han ut att ha hittat en ny klubb. Enligt SportExpressen kommer Pehrsson ta över tränarjobbet i Kalmar FF efter Henrik Rydström.

Kalmar FF har kallat till presskonferens som kommer hållas klockan 08.00 under tisdagen, på sin officiella hemsida meddelar man att en ny huvudtränare och assisterande tränare kommer att presenteras.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

GAIS vill värva från allsvenska Elfsborg

Superettan-klubben GAIS vill värva från allsvenska klubben Elfsborg, det skriver Borås Tidning. Det handlar om 22-årige mittfältaren Rasmus Rosenqvist som bland annat var utlånad till Helsingborgs IF i början på säsongen, och som återvände till Borås-klubben i somras. Men någon speltid i Allsvenskan blev det aldrig.

– Jag känner till intresset, säger 22-åringen till BT.se.

På kontraktet med Elfsborg kvarstår det två år.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Hammarby värvar från allsvensk konkurrent

Hammarby meddelar på sin officiella hemsida att mittfältaren Darijan Bojanic från Helsingborgs IF är klar för klubben. 23-åringen har skrivit på ett kontrakt som gäller i 3,5 år framöver.

Under den gångna säsongen blev det sex mål och 13 assist i Superettan.

– Vi är väldigt glada att få Darijan till oss. Han är en central mittfältare med en stor bollbegåvning som i år visat vilka kvaliteter han besitter. Det är en poängspelare som passar väl in i den fotboll vi spelar, och vi är övertygade om att han kommer att utvecklas ytterligare hos oss. Han har även en mycket fin högerfot som vi kommer ha stor nytta av vid fasta situationer, liksom i passningsspelet, säger Jesper Jansson till klubbens hemsida.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Aliou Badji ryktas bort från Djurgården: "Lär säljas inom kort"

Efter två säsonger i Allsvenskan med Djurgården ryktas Aliou Badji vara på väg bort. Både Galatasaray och Rennes ska ha visat intresse för anfallaren som väntas bli en av de stora affärens i vinter.

I sin genomgång på SportExpressen skriver nu Daniel Kristoffersson om hur stort intresset är och att spelaren lär säljas inom kort.

"Har ryktats såväl till turkiska Galatasaray som franska Rennes. Djurgården har knappt upplevt ett större intresse för en spelare de senaste åren. Lär säljas inom kort.", skriver Daniel Kristoffersson i sin artikel.

21-åringen som har två år kvar på kontraktet med Djurgården bidrog med åtta mål i Allsvenskan under den gångna säsongen.

LÄS OCKSÅ: Så mycket kräver Djurgården för Aliou Badji

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Landslagsmålvakt klar för IFK Göteborg

IFK Göteborg meddelar på sin officiella hemsida att landslagsmålvakten Giannis Anestis är klar för spel i klubben.

27-åringen kommer närmast från spel med Hapoel Beer Sheva, en klubb som han lämnade i somras, dessförinnan har han gjort flera säsonger i grekiska högstaligan med bland annat AEK Athen.

– Både Olle Sultan och Stefan Remnér har varit på plats i Aten och genomfört ett par träningspass med Giannis. Dessutom har vi fått goda referenser av Jakob Johansson, som spelat med honom i ett flertal säsonger, säger IFK Göteborgs sportchef Jonas Olsson till klubbens hemsida och fortsätter:
– Han har varit här på en snabbvisit och bland genomgått läkarundersökning och tittat på Kamratgården. Sedan ansluter Giannis till truppen i början av januari.

Avtalet gäller fram till sommaren 2020.

Sedan tidigare har IFK Göteborg målvakterna Erik Dahlin och Tom Amos i truppen.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Tung smäll för IFK Göteborg

IFK Göteborg meddelar på sin officiella hemsida att försvararen Carl Starfelt tvingas till operation. Det gör att 23-åringen missar större delar av försäsongen som istället kommer handla om rehab.

– Han har verkligen bitit ihop under en lång period och varit oerhört målinriktad, inte minst sedan André Calisir skadade sig i höstas. Nu har vi gemensamt kommit fram till ett ingrepp för att få ordning på höfterna, säger fysioterapeut Calle Persson till hemsidan.

Starfelt värvades inför säsongen från Brommapojkarna och spelade samtliga 30 matcher i Allsvenskan denna säsong.