• Hem
  • Fotbollsilly
Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Nobbades av Djurgården - hamnade i IFK Göteborg

Giannis Anestis presenterades som ny målvakt i IFK Göteborg, men det var ett tag aktuellt med spel i Djurgården. Men Stockholmsklubben drog sig ur.

– Det stämmer att vi träffade honom. Men vi gick inte vidare till sist, bekräftar Djurgårdens sportchef Bosse Andersson till Fotboll Sthlm och fortsätter:

– Det handlar om en totalbedömning. Vad kan vi om den här spelaren? Ska vi gå för en grekisk målvakt? Han har ett intressant cv men också en jobbig tid i Israel. Ja, vi gjorde en totalbedömning.

Enligt Fotboll Sthlms ska den främsta anledningen vara den ekonomiska biten, men också att tränarfrågan vid den tidpunkten inte var helt klar då.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

OFFICIELLT: Försvararen lämnar Helsingborgs IF

Helsingborgs IF meddelar på sin officiella hemsida att man går skilda vägar med mittbacken Carl Johansson.

24-åringen gjorde 16 matcher i Superettan med klubben under den gångna säsongen, men får inte följa med laget upp till Allsvenskan.

– Slutligen vill jag tacka alla supportrar som har stöttat oss genom åren, ert stöd betyder enormt mycket. Helsingborg kommer alltid att kännas som hemma för mig och jag hoppas att vi ses någon gång i framtiden igen. Jag önskar föreningen ett stort lycka till i Allsvenskan nästa år, säger Johansson till klubbens hemsida.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Hammarby hoppas på Pa Dibba

Det blev succé i inledningen för både Hammarby och Pa Dibba. Anfallaren gjorde en notering på sju mål innan han under sommaren såldes till Kina och skrev på för Shijiazhuang.

Där har det inte blivit mycket speltid för 31-åringen. Nu hoppas Hammarby på att anfallaren kan återvända.

- Vi sa redan när han lämnade att vi hoppas att han kommer tillbaka någon gång. Förutom att han är en bra spelare är han en Söderkille med Hammarbyhjärta. Nu när klubben gick upp till högstaligan kan det blir konkurrens om de tre utlandsplatserna. Så vi följer utvecklingen, säger sportchef Jesper Jansson till Fotboll Sthlm.

Men när det kan bli aktuellt med en återkomst kan Hammarbys sportchef riktigt svara på i dagsläget.

- Sedan är det ju bara några månader sedan han lämnade. Så vi väntar ett tag till och ser vad som händer. Jag tror inte att Dibba själv vet så mycket mer i nuläget, säger sportchefen till sajten.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Målvakten kan lämna Malmö FF

Målvakten Fredrik Andersson sitter på ett utgående kontrakt med Malmö FF och kan nu komma att lämna klubben.

Då klubben har en rad alternativ på målvaktssidan kan 30-åringen inte räkna med mycket speltid den kommande säsongen, om han nu skulle förlänga sitt avtal.

– Det kommer ett beslut de närmaste dagarna, men jag måste tänka på hur jag ska se på resten av karriären, säger Fredrik Andersson till Sydsvenskan.

Malmö FF har gett Andersson kontraktsförslag, flera stycken, som han hittills tackat nej till.

– Jag har sagt nej till ett par kontraktsförslag från Malmö FF. Jag är 30 år och vill egentligen få mer speltid under åren jag har kvar. Det är egentligen min agent som håller i det, men vi tittar på det, säger Andersson till Sydsvenskan.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Skyttekungen lämnar Brommapojkarna

Anfallaren Philip Hellquist gjorde fem mål i Allsvenskan för Brommapojkarna och blev med det lagets skyttekung. Men nu meddelar 27-åringen för FotbollDirekt.se att han lämnar klubben.

– Jag blir inte kvar i BP. Jag hade en klausul som gör att kontraktet bryts automatiskt om laget åker ur. Nu söker jag efter en ny utmaning, säger han till sajten.

Just nu tittar han först och främst på en fortsättning i Allsvenskan.

– Jag är öppen för allt och stänger inga dörrar. Jag trivdes bra i BP, Stockholm och Sverige. Det hade känts bra att få en försäsong i en allsvensk klubb och se vad jag kan åstadkomma med den i ryggen. I nuläget tittar jag främst på vad det finns för möjligheter i Sverige men jag stänger så klart inte dörren för utlandet heller, säger Hellquist till fotbolldirekt.se.

Hellquist har tidigare spelat i Allsvenskan med Djurgården och Kalmar FF.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Se AIK - för 189 100 kronor

Det finns dyra årskort. Och så finns det årskort som räcker för evigt. Nu har svenska mästarna AIK släppt ett sådant, för 189 100 kronor. Men det är mer symboliskt, än att man köper för ekonomisk vinning, menar klubben.

– Den symboliken är viktig. Kortet ska inte vara något du köper för ekonomisk vinning. Snarare är det en symbolhandling som ska visa på ett livslångt äktenskap med AIK, säger biljett- och marknadschefen Fredrik Söderberg till Sportbladet.

Att priset blev som det blev har givetvis med att göra att klubben bildades 1891.

Söderberg tror att man kommer sälja ett par kort, men vågar sig inte på någon gissning.

– Jag tror på riktigt att vi kommer sälja ett par evighetskort. Jag vågar dock inte gissa på hur många. Men jag vet att det finns människor som vill köpa kortet, säger han till Sportbladet.