• Hem
  • Fotbollsilly
Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Uppgifter: Storklubben lägger bud på Arnor Sigurdsson

Arnor Sigurdsson gjorde snabbt succé hos IFK Norrköping och såldes för rekordsumma när han under sommaren lämnade för spel i CSKA Moskva. Övergångssumman ska enligt rapporter landat på närmare 40 miljoner kronor.

Men succén har inte tagit slut. Efter mål i Champions League mot både Real Madrid och Roma är nu 19-åringen aktuell för en flytt i sommar.

Enligt Fotbolti.se säger den tidigare fotbollsspelaren Kristján Óli Sigurðsson i podcasten Dr. Football att storklubben Napoli vill ha Sigurdsson och att man dessutom lagt ett bud.

Skulle man sälja Sigurdsson väntar nya pengar till IFK Norrköping som har vidareförsäljning på stortalangen.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Uppgifter: Lämnade MFF - klar för allsvensk konkurrent

Det var under förra säsongen som Isak Ssewankambo var inlånad till Malmö FF från norska klubben Molde. Men under sommaren lämnade han den allsvenska med endast fem spelade matcher.

Nu rapporterar SportExpressen att 22-åringen är klar för Östersunds FK. Enligt tidningen kan han presenteras nu i dagarna.

Östersund slipper betala någon övergångssumma då spelarens kontrakt gick ut med Molde vid årskiftet.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

AIK går back med 20 miljoner kronor

På sin officiella hemsida har nu AIK släppt bokslutet för 2018 och siffrorna visat att klubben går back med hela 20 miljoner kronor, detta efter en hård satsning mot ett SM-guld som till slut hamnade i Solna.

Noterbart är att intäkterna minskade med hela 54,1 miljoner kronor jämfört med 2017. Det beror dels på mindre inkomst på spelarförsäljningar, men också att sign-on-bonusarna har ökat.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Över 100 matcher i La Liga - testas av klubb i Allsvenskan

Det är IFK Göteborg som på sin officiella hemsida meddelar att man tar in två spelare på provspel.

Dels handlar det om Gai Assulin som är född 1991 och som närmast kommer från spel i Kazakstan med Kairat Almaty. Som ung spelade 27-åringen för Barcelonas ungdomslag.

Klubben meddelar också att José Manuel Casado, som har över 100 matcher i La Liga på meritlistan, kommer och visar upp sig.

Assulin finns med redan under onsdagens träning, medan Casado kommer under torsdagen.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Uppgifter: BK Häcken har fått bud på Alexander Jeremejeff

Det var under sommaren som Alexander Jeremejeff lämnade Malmö FF och återvände till BK Häcken. Nu är anfallaren som gjorde nio mål på 15 matcher i Häcken, aktuell för en flytt utomlands.

Det är GT som rapporterar att intresse finns och att bud ska ha kommit in. Priset klubben begär är 15 miljoner kronor, enligt tidningen.

Enligt vad GT erfar har det kommit in bud från MLS-klubben Portland Timbers och en rysk klubb.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Östers IF värvar målvakt

Östers IF meddelar på sin officiella hemsida att man gjort klart med målvakten Tobias Andersson. 25-åringen kommer närmast från spel i Superettan med IFK Värnamo.

Manager Christian Järdler om klubbens senaste värvning:

– Tobbe är en bra målvakt med stor erfarenhet av superettan och han är fortsatt i en utvecklingsbar ålder. Han har ett bra spel med fötterna, är lugn och pålitlig i sitt spel och är väldigt driven och träningsvillig, säger han till klubbens hemsida och fortsätter:

– Jag känner Tobias väl sen vi jobbade ihop 2017 då han spelade samtliga 30 matcher. Det känns väldigt bra att vi kunde få hit Tobias med väldigt kort varsel och vi har båda haft en stor vilja att få till en snabb lösning.