Dragskott

Bild från Bildbyrån

Mats Lavander lämnar

Mats Lavander - som har en framgångsrik karriär som spelare, inte minst i Luleå, bakom sig - har varit assisterande tränare i Hockeyettan-laget Piteå de två senaste åren.

Nu har Piteå-sonen bestämt sig för att sluta med det åtagandet.

39-åringen om beskedet.

- Det har varit två roliga och givande säsonger, men i det här läget vill jag mest av allt prioritera familjen, säger Mats Lavander till Piteå-Tidningen och fortsätter:
- Jag hoppas att Piteå Hockey hittar någon som assisterar "Krobbe". Han är en fantastisk ledare och människa.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Karlskrona-spelaren till SHL

Arvid Holm förlängde kontraktet med Karlskrona så sent som för ett fåtal dagar sedan.

Nu står det dock klart att det blir spel i Färjestad nästa säsong, avslöjar Blekingesport.

Den 20-årige säsongen tillhört KHK i tre år efter att ha representerat moderklubben Troja/Ljungby dessförinnan.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Luleå-stjärnan har bestämt sig

Robin Kovacs har möjlighet att bryta kontraktet med Luleå för KHL-spel fram till den 15 maj - men så kommer inte bli fallet, trots att flera utländska klubbar visat intresse, avslöjar NSD/Kuriren.

Det är inte heller aktuellt med en flytt till Nordamerika nästa säsong och Kovacs kommer köra vidare i Luleå i minst ytterligare en säsong, berättar han för NSD/Kuriren

Kovacs - som anslöt till Norrbottenslaget i oktober 2017 - har utvecklats till en klasspelare på SHL-nivå under tiden i LHF och blev trea i den interna poängligan den gångna säsongen.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Succémålvakten förstärker SHL-laget

Nu är det klart att Christoffer Rifalk - som gjorde jättesuccé i Oskarshamn den gångna säsongen och hade stor del i SHL-avancemanget - förstärker Rögle.

Kontraktet är tvåårigt.

Den 22-årige målvakten har i övrigt bland annat ett förflutet i Luleås organisation.

Sportchefen Chris Abbott om rekryteringen.

- Christoffer Rifalk är en ung, spännande och mycket talangfull målvakt som redan hunnit visa sin klass på en hög nivå och mot kvalificerat motstånd. Vi är väldigt glada och excalterade att Christoffer ansluter till vårt lag, säger RBK:s sportchef till klubbens hemsida.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Talangen får chansen i Kristianstad

Nykomlingarna Kristianstad plockar in en talang från Leksand på tryout. Det handlar om Dennis Finn Olsson.

Tryouten kommer pågå under augusti och september.

Den 18-årige forwarden med U18-landslagsmeriterna var en vass poängplockare i J20-sammanhang och bokfördes för fem allsvenska matcher med LIF i fjol.

Finn Olsson om att hamna i Skåne-laget.

- Varför det blev Kristianstad är för att jag vill spela på seniornivå och utvecklas mer som spelare och individ, nu när LIF gick upp i SHL så känner jag att KIK kommer vara perfekt för mig! Kristianstad som lag verkar vara ett jätteintressant lag som gillar att köra och tävla och känner att jag kommer passa in i den miljön, säger han till Kristianstads hemsida.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Sex spelare lämnar SHL-klubben

Tidigare i dag gick Frölunda ut med nyheten att sex spelare lämnar göteborgarna efter den gångna succésäsongen.

Det handlar om Chay Genoway, Ponthus Westerholm, Pathrik Westerholm, Jonathan Sigalet, Mattias Nörstebö och Gustav Lindström.

***

Det återstår för övrigt att se vad som händer med David Printz och Jacob Moverare.

- Vi har en dialog med båda och får se vad det utmynnar i, säger sportchefen Fredrik Sjöström till klubbens hemsida.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Växjö förstärker centerbesättningen

Nu är det officiellt att jättetalangen Marcus Davidsson lämnar Djurgården för spel i seriekonkurrenten Växjö.

Kontraktet sträcker sig över två år.

Den kreative centern - som NHL-draftades redan i andrarundan för två år sedan - stod för 33 poäng på 71 SHL- och SM-slutspelsmatcher den gångna säsongen.

Sportchefen Henrik Evertsson om rekryteringen.

- Marcus Davidsson är en av SHL’s mest spännande centrar. Han har i två säsonger varit en tongivande spelare i Djurgården Hockey, stundtals även med spel i landslaget. Vi hoppas och tror att Marcus får sitt stora genombrott som hockeyspelare hos oss. Han kommer centra en av våra toppkedjor. Som spelare är Marcus väldigt skridskostark men innehar också den klassiske centerns fina blick och ansvarstagande, säger Lakers sportchef till klubbens hemsida.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Greg Scott kan återvända till SHL

Brynäs har alltjämt ett par platser att fylla innan truppen är spikad för stunden.

Det rör sig exempelvis om en toppcenter.

Greg Scott kan möjligtvis bli lösningen på den fronten - kanadensaren är nämligen aktuell för en återkomst i Gävle-klubben, avslöjar Hockeypuls.

Den 30-årige centern - som har lirat i KHL de tre senaste åren - har gjort tre starka säsonger i Brynäs och visat prov på bra kemi med Anton Rödin, tillika spelaren som relativt nyligen har återvänt till klubben.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Brynäs-fansens fina gest - samlade in pengar till Tobias Forsberg

Brynäs-supportern Anna Lewin drog igång en insamling via Facebook-sidan "Brynäs - från norr till söder" där syftet inledningsvis var att bekosta en stor blombukett till Tobias Forsberg.

Intresset blev så pass stort att Lewin har beslutat sig för att skänka pengarna till den framtida stiftelsen tillägnad Tobias Forsberg istället.

Ungefär 10.000 kronor har samlats in.

- Det rasade in pengar, och nu är det åtminstone över 400 stycken Brynäsare runt om i Sverige som har kört iväg 20 kronor till mig. När det sammanlagt hade blivit 9 620 kronor meddelade jag på Facebook-sidan att jag lägger ut de sista 400 kronorna, så det blir minst 10 000 kronor totalt, säger Anna Lewin till Gefle Dagblad.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Tränaren blir kvar i SHL-klubben

Jens Nielsen - som har ett mångårigt förflutet som spelare i Leksand - har varit assisterande tränare i LIF de senaste åren.

Nu är det klart att så även blir fallet i SHL.

Kontraktet med den danske Leksandslegendaren gäller i en säsong.

General managern Thomas Johansson om nyheten.

- Det är jättekul att Jens vill fortsätta hos oss i ytterligare ett år. Roger och Jens gjorde ett fantastiskt jobb med laget under den förra säsongen och det känns riktigt bra att de två, tillsamman med Gunnar, skall leda herrlaget under den kommande säsongen, säger LIF:s general manager till klubbens hemsida.