Dragskott rankar de tre främsta positiva överraskningslagen i SHL/HockeyAllsvenskan den här säsongen hittills - plats 3
3. Oskarshamn
Visst - lägstanivån har varit sanslöst låg (läs: i första hand bortamatchen mot Färjestad), men Oskarshamn har gjort det riktigt bra utifrån förutsättningarna rent helhetsmässigt hittills.
Vi snackar om ett lag som i princip var uträknade av den breda massan inför säsongen och har SHL:s överlägset lägsta spelarbudget.
I det perspektivet är 17 poäng på 16 matcher näst intill en bragd. Så enkelt är det.
Faktum är att IKO har tagit poäng i hälften av matcherna och bortavinsten (där nykomlingarna vann redan under ordinarie speltid) mot Rögle sticker ut lite extra i sammanhanget.
Håkan Åhlunds gäng är ett starkt lagkollektiv med mycket karaktär som är extremt jobbiga att möta och där spelare som Tyler Kelleher och Tex Williamsson (åtminstone rent spelmässigt) stuckit ut lite extra så här långt.
Det återstår emellertid att se om det är hållbart i det långa loppet vad beträffar att hålla sig på rätt sida av SHL-kvalstrecket.
Nykomlingar har ju dels en tendens att inleda relativt bra, för att sedan tappa mark.
Lägg därtill att Oskarshamns underliggande statistik - bland annat corsi - inte direkt är munter läsning för IKO:s del.
Växjö-backen lämnar
David Bernhardt skrev på ett kontrakt med Växjö till och med säsongen 2020/2021 så sent som i början av året.
Nu står det klart att den NHL-draftade backen redan bryter avtalet.
Det blir spel i Saipa, som huserar i den finska högstaligan, meddelar klubben via hemsidan.
Den 21-årige pjäsen har inlett säsongen med nio poänglösa SHL-matcher och har -2 på plus/minus-fronten.
Det har blivit totalt 25 poäng på 123 SHL-bataljer (Djurgården i övrigt).
Kanadensaren lämnar Hockeyettan-laget
Sean McGovern anslöt till Hockeyettan Södra-laget Tranås inför den här säsongen. Nu står det klart att kanadensaren bryter kontraktet med Taif.
Den 26-årige forwarden har svarat för två poäng på tolv matcher i Tranås och fått begränsat med speltid.
"Sean som värvades som en tilltänkt spets efter att ha vräkt in poäng Åmåls SK i Hockeytvåan har tyvärr inte lyckats kom upp i den nivå han hoppades på och speltiden har varit begränsad och därför har han nu valt att bryta kontraktet i förtid", skriver Taif på hemsidan.
Tags
Dragskott utser veckans lag i HockeyAllsvenskan
Målvakt
Emil Kruse, Västerås
Räddningsprocent: 95,06.
Västerås inledde visserligen veckan svagt, men avslutade med två raka trepoängare. Emil Kruse vaktade kassen i samtliga matcher och var bra rent helhetsmässigt. En riktig härförare när VIK besegrade serieledande Björklöven på bortaplan.
***
Backar
Victor Berglund, Modo
Mål: 1. Assist: 1.
Modos form är mäktig; nio (!) raka trepoängare talar sitt tydliga språk. Victor Berglund är en av många tämligen formstarka spelare. En viktig pjäs över hela rinken.
Daniel Norbe, Karlskrona
Mål: 1. Assist: 3.
KHK har kommit igång på allvar. Delvis tack vare Daniel Norbe fina spel. Framför allt offensivt. En riktig backklippa med SHL-potential.
***
Forwards
Patrik Karlkvist, Modo
Mål: 4. Assist: 2.
På tal om Modo. Kedjan med Patrik Karlkvist, Jonathan Johnson och Adam Tambellini är inne i ett fenomenalt stim. Sju (!) poäng på två matcher för Karlkvist inger sannerligen respekt.
Adam Tambellini, Modo
Mål: 4. Assist: 3.
Given i veckans lag. Den AHL-meriterade forwarden har fått en grym start på Modo-sejouren. Fullständigt lysande nu senast i storvinsten mot Södertälje.
Jonathan Johnson, Modo
Mål: 1. Assist: 4.
Tredjelänken i Modos redan nämnda superkedja. Ytterligare en spelare som är inne i ett eminent stim i det heta Öviksgänget.
AIK förändrar i båset
AIK har det tungt i HockeyAllsvenskan och är seriejumbo efter att endast ha inkasserat 14 poäng på 16 matcher.
Nu vidtar Stockholmsklubben åtgärder i båset.
Anders Gozzi - som kommer fokusera fullt ut på sportchefsåtagandet - ersätts som assisterande tränare av Emil Alengård från J18.
Gnaget tar dessutom in idrottspsykologen Pär Pettersson.
- Pär är en av Sveriges bästa mentala coacher med lång erfarenhet från bland annat Tre Kronor. Han kommer att börja jobba med laget nästa vecka, säger Anders Gozzi till klubbens hemsida.
Jussi Salo blir kvar som huvudtränare.
Örebro-spelaren hyllas: "Han är SHL:s bäste målvakt"
Örebro-målvakten Dominik Furch - som blev uttagen i veckans lag i SHL här på Sportbloggare nu senast - fortsätter att imponera.
ÖHK-nyförvärvet har stor del i att Närke-gänget, överraskande nog, toppar serien.
Lagkamraten Marcus Weinstock hyllar slovaken.
- Jag sa det i tv förut och har sagt det lite överallt. Han är SHL:s bäste målvakt. Han är lugn, har ett spelsinne och läser skotten var de kommer. Han är bara oerhört stabil, säger Marcus Weinstock till Hockeypuls.
Den 29-årige burväktaren med KHL-meriterna har räddat 92,17 procent av skotten och varit med om att vinna tio av 14 SHL-matcher som han spelat.
Ett bra besked för Luleå
Nu står det klart att skadan inte är allvarlig, uppger Norrbottens Media.
Ett synnerligen välkommet besked för LHF, som har stora skadeproblem.
Luleå kan - om det vill sig väl för norrbottningarna - få tillbaka både Jonas Berglund och Petter Emanuelsson efter SHL-uppehållet.
Emil Larsson är dessutom beräknad att vara tillbaka i slutet av november, vilket innebär att han troligtvis bara missar ytterligare ett fåtal SHL-matcher om allt går som planerat.
Dragskott utser veckans lag i SHL
Målvakt
Dominik Furch, Örebro
Räddningsprocent: 95,38.
Örebro är nya serieledare i SHL. Det har succényförvärvet Dominik Furch stor del i med sitt stabila målvaktsspel. En gigant när ÖHK besegrade Skellefteå.
***
Backar
Rasmus Rissanen, Örebro
Mål: 1. Assist: 1.
På tal om exempel på heta ÖHK-spelare. Finländaren - som förlängde kontraktet för några veckor sedan - har visat prov på ett suveränt tvåvägsspel den senaste tiden. Samarbetet med backkollegan Kristian Näkyvä har fungerat ypperligt. Matchvinnare i prestigematchen mot Färjestad.
Philip Samuelsson, Leksand
Mål: 0. Assist: 1.
Leksand har fått ordning på defensiven den senaste tiden och håvat in två raka trepoängare. Det är delvis Philip Samuelssons förtjänst. En back som har varit nyttig med sin räckvidd och placeringssäkerhet.
***
Forwards
Henrik Törnqvist, Linköping
Mål: 2. Assist: 0.
Linköping är på stark uppgång efter den tunga serieinledningen. Östgötarna inkasserade två trepoängare den senaste veckan och Henrik Törnqvist nätade i båda bataljerna. Segerskytt nu senast mot Rögle.
Linus Sandin, HV71
Mål: 2. Assist: 1.
Forwarden - som var bra i Rögle redan i fjol - har tagit nästa steg i utvecklingen i HV71-dressen hittills. Lysande i storsegern mot Oskarshamn och totalt tre poäng på två matcher den aktuella veckan.
Lars Bryggman, Malmö
Mål: 1. Assist: 3.
Kedjan med Lars Bryggman, Fredrik Händemark och Fredrik Storm har en bra vecka bakom sig. Inte minst Bryggman. En gedigen offensiv kraft och härlig karaktärsspelare i samma paket.
Leksandsspelaren bötfälld för filmning
Leksandsforwarden Marek Hirivik får böta 5.000 kronor för filmningen i gårdagens match mot Malmö.
LIF-stjärnan gav - trots att så inte var fallet - sken av att Malmö-backens Niklas Arell klubba träffade honom i ansiktet, vilket resulterade i en utvisning för skåningarna.
"Marek Hrivík träffas inte av klubban utan gör sig skyldig till diving", skriver disciplinnämnden i beslutet, uppger SHL.se.
Oskarshamnscentern avstängd i två matcher
Oskarshamnscentern Robin Söderqvist är avstängd för en slewfooting i gårdagens match mot HV71.
Det handlar om två matcher.
Bötessumman landar på 3.750 kronor.
Disciplinnämnden om en av nyckelfaktorerna bakom straffet:
"Förseelsen innebär att motspelaren fälls till isen på ett våldsamt sätt", skriver SHL.se.
Nämnden lyfter även fram den stora skaderisken.

Dragskott
@dragskott_Sveriges största hockeyblogg. Fokus på SHL, HockeyAllsvenskan och Hockeyettan.










