Sportbloggare Dragskott

Fullsatt att vänta i den allsvenska matchen

Dragskott Profile Image
Publicerad: 17 januari 2020, 13:37

I kväll är det dags för en riktig prestigematch i HockeyAllsvenskan när Björklöven tar sig an Timrå i A3 Arena.

Publikintresset är fortsatt stort.

Ståplats var slutsåld och det fanns bara 87 biljetter kvar vid tiotiden i dag, meddelar Björklöven via Twitter.

Det lär därmed bli fullsatt (5.400 åskådare) i Umeås hockeytempel.

Luleå-nyförvärvet väntas spela i morgon

Dragskott Profile Image
Publicerad: 17 januari 2020, 12:09

I går blev det som bekant klart att Konstantin Komarek - som blev sexa i SHL:s poängliga så sent som förra säsongen - förstärker Luleå.

Liraren väntas göra sina första match i LHF-tröjan sedan återkomsten redan i morgon hemma mot HV71, meddelar Luleå via Twitter.

Noterbart är att österrikaren med VM-meriterna gjorde sin senaste match i Luleå-dressen säsongen 2011/2012.

Spela på allsvenska matcher hos Yobetit.

***

Bik Karlskoga - Karlskrona
1: 1.3
X2: 2.9

Matchtips: 1.

En match där Bik Karlskoga är favoriter med god marginal. Värmlänningarna har förvisso tre nederlag på de fyra senaste matcherna, men är på gång i och med hemmavinsten i prestigematchen mot Västerås nu senast. Karlskrona har en del att jobba på efter två förluster på de tre senaste bataljerna. Bik är dessutom oerhört hemmastarka och kan ståta med 2-0 i inbördes möten. Tipset utgörs av att Karlskoga-gänget vinner igen. Mycket till följd av lagets offensiva övertag.

***

Vita Hästen - Västerås
1: 1.72
X2: 1.95

Matchtips: 1.

Vita Hästen jagar lagets tredje trepoängare inom loppet av fyra matcher. Möjligheterna är goda. Inte minst med tanke på att Västerås har flera tunga spelaravbräck. VIK har dessutom tre raka förluster. Därmed inte sagt att Västerås ska räknas bort. Faktum är att VIK har 2-0 i inbördes möten. Vita Hästen är emellertid ett bra hemmalag och känslan är att östgötarna styr upp det här, trots att VIK är bra i bortaplanssammanhang. Mycket tack vare målvaktsspelet.

***

Samtliga odds är tagna från Yobetit. Alla nya spelare hos Yobetit får en bonus på 150% upp till 1500 kr.

Detta är ett samarbete med Yobetit.

Otso Rantakari gjorde en kort sejour i Modo säsongen 2015/2016, där han blev mest känd för att svara för ett misstag som föranledde att Övikslaget degraderades från SHL till förmån för Leksand.

Nu väntas den offensivt skicklige backen återvända till Sverige igen.

Finländaren är nämligen muntligt överens med Örebro, avslöjar SportExpressen.

Syftet är att Rantakari ska ansluta redan innan transferfönstret stänger.

Den 26-årige liraren med juniorlandslagsmeriterna har svarat för 20 poäng på 26 matcher i den schweiziska högstaligan den här säsongen.

Luleå har som bekant värvat NHL-meriterade Yohann Auvitu sedan tidigare och i går blev det klart med klasscentern Konstantin Komarek.

Nu är det dock färdigvärvat (förutsatt att det inte dyker upp skadeproblem) innan transferfönstret stänger den 15 februari, berättar general managern Stefan "Skuggan" Nilsson för Norr Media.

Detta trots att Austin Farley inte har ersatts med någon spelare utifrån.

Talangfulle Radek Muzik har emellertid gjort bra ifrån sig i A-lagssammanhang och med tjecken inräknad har Luleå 15 forwards att tillgå, plus fler duktiga spelare från J20-laget.

Fredagens Powerplay-kupong

Dragskott Profile Image
Publicerad: 16 januari 2020, 22:34

Fredag 2020-01-17
Spelstopp: 18.59

108 rader/108 kronor

***

Ta del av motiveringarna till tipsen på Bettingstugan.se

Dragskotts tips:

1. Björklöven - Timrå: 1

2. Tingsryd - Modo: 2

3. AIK - Södertälje: 1X2

4. Västervik - Mora: 12

5. Kristianstad - Almtuna: 1

6. Hudiksvall - Östersund: 1X

7. Visby/Roma - Huddinge: 1X2

8. Tyresö/Hanviken - Segeltorp: 1X2

***

I samarbete med Svenska Spel Sport & Casino AB
Spel för dig över 18 år
Spelar du för mycket?
Ring Stödlinjen: 020-819100

Luleå utökade serieledningen efter kvällens offensiva uppvisning borta mot Rögle och har därmed vunnit sex av de sju senaste SHL-matcherna.

Norrbottningarna visade prov på enormt mycket spelglädje i kväll och vann utan tvivel - den usla defensiven i mittenperioden till trots - rättvist i en batalj där laget hade ett tämligen stort chansövertag.

Det faktum att Niklas Olausson och Erik Gustafsson var på frånvarolistan, samtidigt som nyförvärven Konstantin Komarek och Yohann Auvitu inte har hunnit debutera ännu, gör det hela än mer imponerande. Denna kvartett är ju spelare som i grunden är offensivt skickliga pjäser.

Snacka om att bevisa att laget besitter en hög offensiv kapacitet.

Powerplayspelet var dessutom bättre än på mycket länge, vilket lovar gott för LHF inför fortsättningen.

***

Kreative Jesper Sellgren får betraktas som matchens lirare med sin mäktiga offensiv.

Joonas Jalvanti - som gjorde mycket bra över hela rinken - stack också ut lite extra på backfronten i kvällens batalj.

***

Juhani Tyrväinen gjorde det bra på forwardssidan med sitt hårda jobb i kombination med en sylvass offensiv.

Det gäller även Jonas Berglund, som har haft en enorm utveckling den här säsongen.

Isac Brännström och Noel Gunler är för övrigt några andra exempel på tongivande Luleå-forwards i den här sammandrabbningen.

***

Kodie Curran var bäst i Rögle-lägret till följd av sin briljande offensiv. Utan tvivel en av SHL:s mest underhållande spelare.

Talangfulle Samuel Johannesson klev också fram lite extra på backsidan och fortsätter att övertyga.

***

Leon Bristedt var mest framträdande på forwardssidan i hemmalaget med sin irrationella spelstil.

Dennis Everberg, Ted Brithen och Dominik Bokk stod också för en suverän offensiv. Spelare som gjorde det svårt för LHF-försvaret.

Matchfakta

Rögle - Luleå 4-7 (1-2, 2-3, 1-2)

Första perioden:
0-1 Jesper Sellgren (Juhani Tyrväinen), spel fem mot tre, 0-2 Joonas Jalvanti (Oscar Engsund, Petter Emanuelsson), 1-2 Leon Bristedt (Dennis Everberg, Kodie Curran), spel fem mot tre.

Andra perioden:
1-3 Juhani Tyrväinen (Jesper Sellgren), 1-4 Jonas Berglund (Isac Brännström), spel fyra mot fem, 2-4 Dominik Bokk (Leon Bristedt, Ted Brithén), spel fem mot fyra, 3-4 Samuel Johannesson (Simon Ryfors), 3-5 Jesper Sellgren (Karl Fabricius, Nils Lundkvist).

Tredje perioden:
3-6 Noel Gunler (Isac Brännström), 3-7 Emil Larsson (Jesper Sellgren, Arttu Ilomäki), spel fem mot fyra, 4-7 Dennis Everberg (Kodie Curran, Ted Brithén), spel fem mot fyra.

Skott: 22-34 (6-13, 11-13, 5-8).
Utvisningar:
Rögle 12 minuter. Luleå 10 minuter.
Domare: Andreas Harnebring och Morgan Johansson.
Publik:
4.720.

SportExpressen avslöjade som bekant att Konstantin Komarek är högaktuell för en återkomst till Luleå.

Nu är det officiellt att liraren förstärker LHF.

Kontraktet gäller säsongen ut.

Ulf Engman (vice general manager) om nyförvärvet.

- Det känns jättekul att se Konstantin Komarek tillbaka i Luleå Hockey igen. Han är en spelare som kan spela både som center och som ytter och som vi hoppas kommer kunna hjälpa oss både med poäng och hårt jobb, säger Ulf Engman till LHF:s hemsida.

Komarek var väldigt bra på SHL-nivå redan under tiden i Karlskrona och fick det riktigt, riktigt stora lyftet i den svenska högstaligan i fjol i Malmö-dressen.

Spetscentern är högaktuell för Luleå

Dragskott Profile Image
Publicerad: 16 januari 2020, 18:37

Robin Kovacs lämnar som bekant Luleå för spel i Örebro redan den här säsongen. Nu är LHF nära med att få in en annan skicklig pjäs i laget.

Det handlar om Malmö-centern Konstantin Komarek, avslöjar SportExpressen.

Komarek mäktade med hela 39 poäng på 49 grundseriematcher så sent som förra säsongen och är i grunden en spetsspelare på SHL-nivå.

Österrikaren har inte varit lika framträdande den här säsongen hittills, vilket delvis beror på skadeproblem.

Noterbart är att Konstantin Komarek är välbekant med Luleå sedan tidigare. Det var i LHF som 27-åringen gjorde SHL-debut en gång i tiden. Komarek har även spelat juniorhockey under tiden i Luleå.

Spela på hockeymatcher hos Yobetit.

***

Hudiksvall - Östersund

Matchtips: 1.

Hudiksvall är tämligen stora favoriter på fredagskvällen. Formen är god; fem segrar på sex matcher och obesegrade under ordinarie speltid i hela AllEttan hittills talar sitt tydliga språk. Östersund inledde serien starkt, men har åkt på tre raka förluster och rasat ihop fullständigt den senaste tiden. Hudiksvalls hemmaplansfördel väger tungt och HHC har ett stort offensivt övertag. Tipset utgörs av att "Glada Hudik" vinner redan under ordinarie speltid.

***

Samtliga odds är tagna från Yobetit. Alla nya spelare hos Yobetit får en bonus på 150% upp till 1500 kr.

Detta är ett samarbete med Yobetit.

Dragskott

Dragskott

@dragskott_

Sveriges största hockeyblogg. Fokus på SHL och HA.

Senaste 20 inlägg

30 sep. 21:46
Borås ångar på i Hockeyettan Södra - fortsatt obesegrade och 16-3 (!) i målskillnad
30 sep. 20:56
Skellefteå-forwarden: "Det är inte här jag vill vara"
30 sep. 20:05
Då gör Peter Cehlarik säsongens första SHL-batalj
30 sep. 14:13
Den Tre Kronor-meriterade centern kan lämna - för spel i en annan SHL-klubb
30 sep. 12:43
Forwarden: "Jag har inte pratat med någon annan klubb än Örebro"
30 sep. 12:15
Den SHL-meriterade forwarden förstärker Hockeyettan-gänget - klar för resten av säsongen
29 sep. 22:15
Gjorde 21 poäng i SHL:s grundserie i fjol - nu uppges han lånas ut för allsvenskt spel
29 sep. 21:08
Nyckelforwarden kan missa resten av året
29 sep. 19:36
Värvar forwarden med ett förflutet i Rögle
29 sep. 18:38
Timrå-bekantingen utlånad för spel i en annan Hockeyettan-klubb
29 sep. 17:53
Den 27-årige svensken lägger skridskorna på hyllan
29 sep. 17:17
Dragskott tippar onsdagens matcher i HockeyAllsvenskan
28 sep. 21:18
Oula Palves nya klubbadress
28 sep. 19:58
Succébacken förlänger kontraktet med SHL-gänget - klar till våren 2030
28 sep. 17:59
Sportbloggare utser veckans lag i HockeyAllsvenskan - vecka 39 2026
28 sep. 13:00
Miljardären går in med 110 miljoner kronor i Luleå Hockeys arenaprojekt
28 sep. 11:20
Besked om Luleå-spelaren - blir borta ett antal veckor
28 sep. 08:26
Sportbloggare tippar kvällens matcher i HockeyAllsvenskan
22 sep. 22:16
Sportbloggare tippar onsdagens matcher i HockeyAllsvenskan
21 sep. 14:18
Joona Luoto har skrivit på
Gilla Sportbloggare på Facebook Gilla Följ Sportbloggare på X Följ