
Foto: Nils Jakobsson/Bildbyrån
Timrå har haft en hög omsättning avseende tränare de fyra senaste åren. Det handlar om fyra (!) huvudtränare på lika många säsonger.
Nu är tanken att medelpadingarna ska satsa på kontinuitet.
Sportchefen Kent Norberg om resonemanget.
- Vi kan inte hålla på och börja om som vi gjort fyra år i rad. Det går inte. Då kommer det nya sätt att träna och göra saker på, och jag tror att det är jätteviktigt att vi kan vara långsiktiga, säger Tik:s sportchef till Sundsvalls Tidning.
Timrå-sportchefen är imponerad av Mikael Gath, som är ny i båset för den här säsongen.
- Han sitter enormt säkert. Mitt sätt att se på Micke kommer inte att förändras. Det gjorde det inte när vi förlorade och låg sist, och det har ingen betydelse om vi hade vunnit alla matcher. Man måste se vilken kvalitet det finns, vad han står för och det dagliga jobbet - och där har jag noll att klaga på, säger Kent Norberg till Sundsvalls Tidning.
Det har dock inte påbörjats någon förhandling om en kontraktsförlängning (avtalet går ut våren 2028) ännu.
Timrås huvudtränare de fyra senaste säsongerna
- 2026/2027: Mikael Gath.
- 2025/2026: Tommy Samuelsson.
- 2024/2025: Olli Jokinen.
- 2023/2024: Ante Karlsson.

Sveriges största hockeyblogg. Fokus på SHL, HockeyAllsvenskan och Hockeyettan.
