Dragskott

Bild från Bildbyrån

Djurgårdens toppback gör säsongsdebut nästa vecka

Backklippan Jason Garrison har missat hela säsongen med Djurgården hittills av skatteskäl.

Nästa vecka är han tillbaka i laget.

Det blir spel i CHL-matchen mot Skellefteå på tisdag, uppger Hockeynews.se.

Dif har haft det väldigt tungt på sistone, men sportchefen Joakim Eriksson ser ljust på fortsättningen.

- När Garrison är här är backsidan komplett så tillvida att vi har åtta bra backar. Vi har bra centrar, givetvis lite störda av att (Jacob) Josefson är borta under hela första halvan av säsongen, det är en av våra ledande centrar, men vi har ändå tillräckligt bra centertyper för att bära vårt spel i övrigt, vilket också statistiken visar. Vi är ett av de Corsi-starkaste lagen. Så sett till spel betraktat så är inte det problemet, säger Djurgårdens sportchef till Hockeynews.se.

Den 34-årige backen med hela 555 NHL-matcher på meritlistan anslöt till stockholmarna i början av året och gjorde succé i fjol med sitt starka spel över hela rinken.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Han blir ny general manager i SHL-klubben

Thomas Fröberg - som har varit general manager i Bik Karlskoga - lämnar Bik med omedelbar verkan.

Oskarshamn, där han är ny general manager, blir nästa anhalt för 52-åringen.

Kontraktet sträcker sig till och med nästa säsong.

Klubbchefen Martin Åkerberg om nyheten.

- Vi har tittat lite på hur andra klubbar arbetar med det sportsliga och fastnat för en lösning där Thomas har det högsta sportsliga ansvaret och samarbetar med Daniel Stolt. Vi har stora utmaningar gällande den här säsongens lagbygge med tanke på de skador vi drabbats av och tanken är att Thomas ska börja arbeta med truppen direkt, men även blicka framåt mot nästa säsong oavsett vilken liga vi spelar i, säger IKO:s klubbchef till klubbens hemsida.

Thomas Fröberg - som är pappa till HV71-liraren Linus Fröberg - har varit verksam i Bik Karlskoga de tre senaste säsongerna.

Han har även ett förflutet på allsvensk nivå som tränare i AIK.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Tränaren lämnar Skåne-klubben efter säsongen

Martin Filander är inne på sin fjärde raka säsong som assisterande tränare i Malmö och har gjort ett kanonjobb.

Nu står det klart att 38-åringen lämnar Skåne-klubben efter den här säsongen, meddelar klubben via hemsidan.

Filander var huvudtränare i Västerås på allsvensk nivå innan han anslöt till Redhawks.

Han har även varit huvudtränare i Örebros J20-lag och assisterande general manager i samma klubb i SHL-sammanhang.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Forwarden förlänger kontraktet med SHL-klubben

Christoffer Törngren - som är inne på sin andra raka säsong i HV71 - har förlängt kontraktet med Jönköpingsklubben.

Det nya avtalet gäller till och med säsongen 2021/2022.

Den 25-årige forwarden har svarat för fem poäng på 14 SHL-matcher den här säsongen och är bokförd för totalt 74 pinnar på 256 bataljer i SHL-sammanhang.

Sportchefen Johan Hult om kontraktsförlängningen med Vimmerby-produkten.

- Christoffer är spelare med bra fart och som kan bryta mönster. Han har blivit jämnare i sina prestationer och tar ett större ansvar och vi ser fortsatt bra utvecklingspotential i honom, säger HV71:s sportchef till klubbens hemsida.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Björklöven spetsar laget ytterligare - toppcentern ansluter

Björklöven har fått en suverän start på HockeyAllsvenskans grundserie och toppar serien.

Nu står det klart att västerbottningarna kommer få ännu bättre förutsättningar framöver.

Fredric Weigel är närmare bestämt klar, avslöjar SportExpressen.

Den 26-årige liraren har inlett säsongen i den finska högstaligan, men haft det tungt.

Det blev hela 45 poäng på 59 matcher i AIK-dressen i fjol.

Weigel har även varit en framträdande pjäs på allsvensk nivå under tiden i Södertälje.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Sportchefen: "Nu måste vi agera"

Många välinitierade varnade för det inför säsongen - det vill säga att Mora har en relativt trubbig forwardsbesättning.

Det har visat sig hittills. Faktum är att inget annat lag i HockeyAllsvenskan har gjort färre mål än MIK, som är farligt nära kvalseriestrecket.

Sportchefen Peter Iversen är tydlig med att klubben kommer vidta åtgärder framledes.

- Vi ser över hela vår trupp. Vi lever i en resultat- och prestationsbaserad värld. Hade det varit så att vi varit i det här tabelläget men spelat bra och skapat chanser så hade vi varit lugna i båten. Men nu måste vi agera för vi tycker att vi skapar och skjuter för lite, säger Moras sportchef till Hockeypuls.

Det handlar inte bara om att värva, utan även om att vissa spelare kan skeppas.

- Om vi värvar två-tre spelare så har vi för många spelare. Ja, så är det, säger Peter Iversen.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Forwarden lämnar det allsvenska laget

I går blev det som bekant klart att Lukas Zetterberg återvänder till Västerås på ett långtidslån.

Konkurrensen om speltiden på forwardsfronten blir därmed ännu tuffare.

Nu står det klart att forwardstalangen Gustav Lindberg bryter kontraktet med VIK i syfte att få mer speltid på annat håll, meddelar Västerås via hemsidan.

Den 19-årige forwarden har svarat för sju poäng på 17 allsvenska matcher den här säsongen.

Det blev sju pinnar på 26 allsvenska bataljer i fjol och massvis med poäng på J20-nivå.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

HV71-junioren utlånad för Hockeyettan-spel

Jaeden Martin - som har gjort bra ifrån sig i HV71:s J20-lag den här säsongen - lånas ut för spel i Hockeyettan Södra.

Det handlar om HC Dalen och lånet gäller veckan ut.

Den 19-årige backen har i övrigt ett förflutet i Oskarshamns organisation.

Tränaren Per Gustafsson om lånet.

- Jag känner Jaeden sedan en tid tillbaka och nu när Ehrenflod är skadad så är detta en perfekt lösning. Jaeden är en stark back som vi kommer få oerhörd nytta av. Vi måste stärka upp nu då vi har viktiga matcher framför oss, tanken är att han ansluter idag och är med och spelar söndagens match mot Troja, säger HC Dalens tränare till klubbens hemsida.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Dragskott rankar de tre främsta positiva överraskningslagen i SHL/HockeyAllsvenskan den här säsongen hittills - plats 1

1. Örebro

Relativt få trodde på Örebro inför den här säsongen, vilket har sina logiska förklaringar.

Dels alla tunga spelaravbräck (inte minst Nick Ebert), samtidigt som många konkurrenter värvade riktigt bra, i kombination med att ÖHK inte hade varit bättre än serietia de tre föregående säsongerna.

Kritikerna har onekligen fått tänka om hittills.

Det faktum att Närke-gänget toppar serien (två poängs försprång till andraplacerade Rögle, som dessutom har spelat en match mer) är inget annat än en sensation.

Tränarstaben - med Niklas Eriksson i spetsen - har fått ihop gruppen på ett imponerande sätt och Niklas Johansson har lyckats tämligen väl med större delen av nyförvärven.

Det handlar om allt ifrån offensiva spjutspetsar som exempelvis Mathias Bromé och Ryan Stoa till doldisen Daniel Muzito Bagenda, som visserligen inte direkt är "flashig" sett till spelstilen, men får betraktas som en bra allroundspelare med mycket karaktär och är grymt underskattad.

Stabile Dominik Furch ska såklart också lyftas fram lite extra. En målvakt som gett laget chansen att vinna i alla matcher.

Flera spelare som var med redan i fjol har dessutom tagit ytterligare kliv. Backduon Rasmus Rissanen och Kristian Näkyvä är ett par klockrena exempel i sammanhanget.

Det återstår emellertid att se om det här håller över tid. Örebro är inte något topplag sett till den underliggande statistiken.

Oavsett - om ÖHK åtminstone tar en direktplats till kvartsfinalspelet har laget gjort det oerhört bra utifrån förutsättningarna.

Läs även:

Plats 2
Plats 3

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Säsongen är över för Brynäs-spelaren

Nu står det klart att säsongen är över för Brynäs-forwarden Samuel Asklöf.

Anledningen är axelproblem, meddelar Gävle-klubben via hemsidan.

Den 21-årige forwarden med juniorlandslagsmeriterna har svarat för ett mål på nio SHL-matcher den här säsongen.

Noterbart är att BIF inte siktar på att värva i det här läget. Dels beroende på att klubben har möjlighet att plocka tillbaka Samuel Solem från Karlskrona, dels med tanke på att det finns juniorer att lyfta fram i A-laget.