Sportbloggare Dragskott

Trotjänaren slutar

Dragskott Profile Image
Publicerad: 16 mars 2020, 15:40

Fredrik Höggren har varit en mycket uppskattad spelare i Bik Karlskoga i många, många år med sitt hårda jobb och sina fina defensiva kvaliteter, samtidigt som han varit en rätt så bra offensiv kraft.

Nu står det klart att 35-åringen slutar.

Detta till följd av skadeproblem.

Kristinehamnsprodukten om det tråkiga beslutet.

- Jag har fortfarande mycket hockey kvar i mig, och vill egentligen inte sluta, men mitt knä har helt enkelt tackat för sig. Jag har haft problem länge men har ändå kunnat leva med det. Men under det senaste året har jag inte kunnat träna som jag vill och behöver kunna göra på den här nivån. Knät hämmar mig för mycket och nu hjälper inte ens vila längre, säger Fredrik Höggren till klubbens hemsida.

Höggren är bokförd för 267 poäng på 769 matcher i HockeyAllsvenskan.

Jens Lööke - som var en del av den suveräna kedjan med Jonathan Dahlén och Albin Lundin i övrigt - har ett utgående kontrakt med Timrå.

Den 22-årige forwarden med SHL-meriterna hoppas på en fortsättning.

Brynäs-bekantingen om framtidsplanerna.

- Jag vet inte vad han (Kent Norberg) känner och vi har inte hunnit prata nu när allt gått så fort, men jag älskar verkligen Timrå och jag vill verkligen stanna kvar, så vi får se var det slutar, säger Jens Lööke till Hockeypuls.

Den juniorlandslagsmeriterade Valbo-produkten svarade för hela 43 poäng på 40 tävlingsmatcher den gångna säsongen.

Lööke lirade i AHL i ett par år innan han anslöt till Tik inför den gångna säsongen.

Västervik värvar från Hockeyettan

Dragskott Profile Image
Publicerad: 16 mars 2020, 14:19

Daniel Marmenlind var utlånad till Västervik i fyra matcher så sent som den gångna säsongen.

Nu står det klart att den 22-årige målvakten ansluter till VIK i form av en värvning.

Örebro-bekantingen har varit vass på Hockeyettan-nivå - nu senast i Visby/Roma de två senaste åren - de senaste säsongerna.

Sportchefen Emil Georgsson om rekryteringen.

- Daniel gjorde det riktigt bra när han var hos oss på lån i december. Han är en spännande målvakt som utvecklats bra i Visby ett par år och som vi tror är redo för att bli en allsvensk målvakt på riktigt, säger Västerviks sportchef till klubbens hemsida.

Beskedet att säsongen ställs in är en tung ekonomisk smäll för många klubbar. Däribland exempelvis Luleå.

LHF räknar med att gå miste om cirka tio miljoner kronor i intäkter på grund av det inställda SM-slutspelet, uppger SVT Nyheter Norrbotten.

Vd:n Stefan Enbom om situationen.

- Vi måste göra en ny budget för nästa år och kommande år, men först måste vi analysera effekterna av beskedet., säger Luleå-bossen till SVT Nyheter Norrbotten.

Luleå gjorde en suverän grundserie och var guldfavoriter, men kommer som bekant inte få chansen att spela om SM-guldet efter Svenska Ishockeyförbundets beslut.

Nu hoppas LHF-centern Juhani Tyrväinen att reglerna ändras i framtiden.

- Efter allt som har hänt den här säsongen så tycker jag att förbundet måste skriva om bestämmelserna. Händer det något liknande i framtiden så kan de som leder eller ha vunnit grundserien blir mästare, det är min åsikt, säger 29-åringen till Norr Media.

Den VM-meriterade finländaren är grymt taggad inför nästa säsong och tror att Luleå kommer ha goda möjligheter att ta SM-guld om coronavirussituationen löser sig.

- Jag har kontrakt med Luleå Hockey och vi kommer att ha ett bra lag även nästa år. Det är många som kommer stanna kvar och vi kommer med all säkerhet ha lika bra chans nästa säsong, säger Juhani Tyrväinen till Norr Media.

Tyrväinen - som noterades för 29 poäng och +25 på 50 SHL-matcher - har en tämligen stark säsong bakom sig med sitt gedigna spel över hela rinken.

Väsby - som tog sig till Kvalserien till HockeyAllsvenskan efter att ha vunnit Hockeyettan-finalen - kommer överklaga Svenska Ishockeyförbundets beslut att inte ge lag möjlighet att avancera i seriesystemet den här säsongen, uppger Sportbladet.

Sportchefen Tom Tärnström om sitt resonemang i sammanhanget.

- Det är en serie som administreras av Hockeyettan och vi står där på noll poäng och med noll matcher spelade precis som AIK och Kristianstad och tycker att vi har samma rätt att spela i hockeyallsvenskan som dom har, säger Väsbys sportchef till Sportbladet och tillägger:
- Ska man dra undan mattan under fötterna på oss ska det gälla alla, nu premieras de som har förlorat hela säsongen medan vi som vunnit allt straffas.

Tom Tärnström säger att Väsby är flexibla och till och med kan tänka sig att avstå tv-pengarna tack vare att klubben har en så stark ekonomi sedan tidigare, berättar han för tidningen.

Slutspelsserieledarna Timrå är en av "förlorarna" vad beträffar Svenska Ishockeyförbundets beslut att inga lag får chansen att avancera i seriesystemet den här säsongen.

Sportchefen Kent Norberg har förståelse för beslutet med tanke på de extraordinära omständigheterna, berättar han i en intervju med Hockeypuls.

Leksand och Oskarshamn är som bekant vinnarna i SHL-sammanhang.

Det återstår att se om LIF och IKO lyckas bättre i SHL nästa säsong.

Kent Norberg är tveksam till Leksands och Oskarshamns möjligheter.

- Det fanns väl ingenting annat att göra. Det finns inget skrivet i reglerna om sådana här scenarion, så jag vet inte. De får ett år till på sig att försöka bygga något, men jag tror inte det kommer bli lättare för dem i SHL då heller. Nu är det som det är, och även om de tillhör Hockeyallsvenskan nu så är det svårt att säga hur man ska göra. Ska vi lotta vilka som spelar i SHL nästa säsong, liksom. Det går inte heller, säger Tik:s sportchef till Hockeypuls.

Nu har Svenska Ishockeyförbundet tagit beslut om att hela säsongen i svensk hockey är avslutad.

Det innebär att inga lag degraderas och att inte heller något lag flyttas upp.

Det innebär dessutom att inget lag blir svensk mästare.

Anders Larsson (ordförande i Svenska Ishockeyförbundet) om nyheten.

- Coronaviruset skapar stor oro och osäkerhet i hela samhället. För oss är det viktigaste just nu att göra det vi kan för samhället i stort, men också att sätta hälsan först för spelare, ledare, funktionärer och publik. Vi har under de senaste dagarna haft en tät dialog med berörda ligaorganisationer om hur vi ska hantera den uppkomna situationen, men också i förhållande till svensk ishockeys tävlings- och seriebestämmelser. Därför har förbundsstyrelsen tagit beslutet att ställa in säsongen för SHL, SDHL Hockeyallsvenskan och Hockeyettan och som en konsekvens av det att inte dela ut något SM-guld i år eller spela färdigt kvalen, säger Anders Larsson.

Luleå har gjort klart med en intressant backförstärkning inför nästa säsong. Det handlar om Tre Kronor-meriterade Eddie Larsson, avslöjar SportExpressen.

Den 29-årige Mariestadsprodukten - som närmast kommer från fyra raka säsonger i Linköping - har varit en stabil tvåvägsback, med defensiven som främsta styrka, i många år på SHL-nivå.

Tanken är att Larsson ska ersätta Joonas Jalvanti, tillika backen som har haft en tung säsong och hamnar i Finland.

LHF har sedan tidigare gjort klart med jättetalangen Victor Berglund, tillika Modo-backen, vilket Norr Media har avslöjat.

SM-slutspelet ställs in

Dragskott Profile Image
Publicerad: 15 mars 2020, 6:23

Nu är det definitivt:

SM-slutspelet ställs in på grund av coronavirussituationen.

Vd:n Michael Marchal om det tråkiga beslutet.

- Med hänsyn taget till myndigheternas anvisningar och spelare, ledare, medarbetare och funktionärers hälsa och säkerhet samt allas ansvar att begränsa Coronasmittan i samhället har vi gjort en hemställan till Svenska Ishockeyförbundet om att ställa in årets SM-slutspel. Hockey bör spelas med publik och när det inte går att genomföra och även lagen kan riskera att bli smittade och stå för vidare smittspridning ser vi inget annat beslut än att ställa in säsongen, säger SHL:s vd till ligans hemsida.

Dragskott

Dragskott

@dragskott_

Sveriges största hockeyblogg. Fokus på SHL, HockeyAllsvenskan och Hockeyettan.

Gilla Sportbloggare på Facebook Gilla Följ Sportbloggare på X Följ