Dragskott

Foto: Magnus Andersson/Bildbyrån

Tvåvägscentern förlänger kontraktet med den allsvenska klubben

Filips Buncis förlänger kontraktet med allsvenska Västervik till och med nästa säsong.

Den 26-årige centern har svarat för åtta poäng på 31 matcher den här säsongen.

Lettländaren har i övrigt bland annat ett förflutet i den tyska högstaligan.

Sportchefen Victor Öhman om kontraktsförlängningen med centern.

- Det är en gedigen center som kan spela i alla olika spelformer. Han är stor, stark och en väldigt bra skridskoåkare som tar mycket ansvar. Det är en fantastisk kille som är väldigt omtyckt och som passar in väldigt bra hos oss. Han är väldigt proffsig i allt han gör så det är fantastiskt kul att han vill fortsätta sin resa med oss, säger VIK:s sportchef till klubbens hemsida.

Dragskott

Foto: Jonas Ljungdahl/Bildbyrån

Talangen har skrivit på ett rookiekontrakt

Forwardslöftet Joel Svensson har varit en frisk fläkt i Växjös A-lag den senaste tiden.

Nu belönas 18-åringen med ett rookiekontrakt.

Avtalet sträcker sig till och med säsongen 2025/2026.

Sportchefen Henrik Evertsson om nyheten

- Joel har haft en väldigt fin säsong där hans utveckling verkligen visat potentialen som finns hos honom. Vi ser fram emot att maximera den potentialen under kommande två år, säger Lakers sportchef till klubbens hemsida.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Växjö-forwarden utlånad

Växjö lånar ut talangfulle Filip Eriksson för allsvenskt spel med Nybro.

Lånet gäller tills vidare.

Den 19-årige forwarden har bokförts för sex poäng på 29 SHL-matcher den här säsongen.

Lägg därtill att Troja/Ljungby-produkten har gjort flera juniorlandslagsmatcher.

Dragskott

Foto: Christian Örnberg/Bildbyrån

Tyskland nästa

Rutinerade Markus Lauridsen kommer inte fullfölja sin fjärde raka säsong i Malmö-tröjan.

Det blir spel i den tyska högstaligan med Löwen Frankfurt.

Kontraktet gäller till och med nästa säsong.

Det blir därmed en återkomst till den tyska högstaligan, där den 32-årige backen senast lirade säsongen 2017/2018.

Dragskott

Foto: Fredrik Karlsson/Bildbyrån

Klassforwarden lämnar SHL nästa säsong

Victor Ejdsell har ett utgående kontrakt med Färjestad och det kommer inte bli någon fortsättning.

Sportdirektören Rickard Wallin om det dystra beskedet för FBK:s del.

- Vi är jätteglada över Victors säsong och har naturligtvis haft ambitionen att förlänga hans kontrakt. Vi har hela tiden haft en bra dialog, som varit både ärlig och transparent från båda håll där Victor vet vad han har hos oss, och vi vet att han gillar att vara här. När nu ett alternativ presenterats på annat håll så har han valt det, och vi kan bara önska lycka till och hoppas att våra vägar möts igen i framtiden. Vi hoppas dessutom att vi har en lång och trevlig vårsäsong tillsammans, säger Färjestads sportdirektör till klubbens hemsida.

Den 28-årige forwarden har mäktat med finfina 27 poäng på 31 SHL-matcher den här säsongen och dessutom gjort bra ifrån sig i Tre Kronor-sammanhang.

Dragskott

Foto: Jesper Zerman/Bildbyrån

Backklippan förlänger med den allsvenska toppklubben

Daniel Norbe har gjort väldigt bra ifrån sig i Södertälje sedan han anslöt till klubben inför förra säsongen.

Nu är det klart med en kontraktsförlängning.

Det nya avtalet gäller till och med säsongen 2025/2026.

Den 28-årige smålänningen om nyheten.

- Målet är självklart att vi ska ta steget upp till SHL, det är en av anledningarna till att jag väljer att stanna, säger Daniel Norbe till SSK:s hemsida.

Dragskott

Foto: Jonas Ljungdahl/Bildbyrån

Utlånad för allsvenskt spel säsongen ut

Allsvenska Kalmar har gjort klart med Forshaga-forwarden Linus Skager på lån för resten av säsongen.

Den 23-årige forwarden har mäktat med hela 29 poäng på 19 matcher i Hockeyettan-sammanhang den här säsongen.

Noterbart är att värmlänningen redan har hunnit med en tillställning på lån i KHC-tröjan tidigare.

Dragskott

Foto: Kenta Jönsson/Bildbyrån

Backen blir borta i 6-8 veckor

Södertälje-backen Veeti Vainio har varit borta länge på grund av skadebesvär och skadefrånvaron kommer bli betydligt mer långvarig.

Den senaste prognosen är ytterligare 6-8 veckors frånvaro.

Adam Isik (SSK:s fysioterapeut) om ovanstående.

- Tyvärr har rehabiliteringen inte gett önskat resultat och beslut är därför taget att Veeti, idag måndag 8/1, kommer genomgå operation. Den beräknas därefter hålla honom borta från spel i ytterligare 6-8 veckor, säger Adam Isik till Södertäljes hemsida.

Dragskott

Foto: Kenta Jönsson/Bildbyrån

Centern byter SHL-klubb

Mikael Ruohomaa var en tilltänkt spetscenter i Modo, men har inte fått det att lossna i Öviksgänget.

Nu blir det spel i en annan SHL-klubb.

Det handlar om Frölunda, avslöjar Örnsköldsviks Allehanda.

Göteborgslaget blir finländarens tredje SHL-lag (Leksand i övrigt) inom loppet ett år.

Den landslagsmeriterade centern är bokförd för 72 pinnar på 109 SHL-bataljer.

Dragskott

Foto: Elena Kolpakova/Bildbyrån

Besked om Anders Lindbäck

Välmeriterade Anders Lindbäck blir inte kvar i allsvenska Brynäs.

Den rutinerade målvakten är arbetsbefriad, meddelar Gävle-klubben på hemsidan.

Sportchefen Johan Alcén om beskedet.

- Anders är en Brynäsare sedan barnsben, det här känns både tråkigt och jobbigt, jag har haft honom både som kollega och medarbetare, men det här beslutet är fattat utifrån vad vi bedömer bäst för föreningen. I och med detta så intensifieras arbetet ytterligare med att säkerställa hur vår målvaktssituation ska se ut för resterande del av säsongen, säger Brynäs sportchef till klubbens hemsida.