• Hem
  • Dragskott
  • Sportbloggare rankar lagen i HockeyAllsvenskan 2025/2026 - plats 7
Sportbloggare rankar lagen i HockeyAllsvenskan 2025/2026 - plats 7

Foto: Tobias Sterner/Bildbyrån

Sportbloggare rankar lagen i HockeyAllsvenskan 2025/2026 - plats 7

Plats 7 - Mora

9 ⭐ av 15 möjliga

***

Målvakter: ⭐

Marcus Hellgren Smed och Tobias Johansen Breivold.

Kommentar:
Visst - Mora har åkt på tunga målvaktsförluster, men masarna har ändå en riktigt bra målvaktsbesättning. En lagdel som utan tvivel förtjänar en stark trea. Marcus Hellgren Smed har mycket rutin. En målvakt som har bevisat en hel del på den här nivån. Tobias Johansen Breivold har gjort det väldigt bra i den norska högstaligan och har landslagsmeriter. En målvakt som lär bli ett bra komplement till Hellgren Smed.

***

Backar:

Tobias Ekberg, Oskar Asplund, Martin Fransson, Kristoffer Gunnarsson, Marcus Karlström, Oskar Lindgren, Joel Olerot och Anton Olsson.

Kommentar:
Ytterligare en lagdel av god allsvensk klass, trots att en del bra namn har lämnat. Marcus Karlström är en spetsvärvning med sina egenskapar i powerplay. Tobias Ekberg får klassas som en gedigen tvåvägsback och ytterligare ett nyförvärv som sticker ut. Det finns dessutom kvar en del kvalitet sedan tidigare. Bland annat i form av Oskar Asplund, som under normala omständigheter är en kvalitetsback på den här nivån. Mora har dessutom en bra mix av olika spelartyper och material till minst tre bra backpar.

***

Forwards:

Charlie Forslund, Felix Johansson, Ethan De Jong, Arvid Degerstedt, Hampus Larsson, Jesper Norbäck, Gustav Olhaver, Hugo Orrsten, Gustav Salmi Lilja, Karl Smedberg, Travis Treloar, Georg Weigelt, Sander Wold och Connor MacEachern.

Kommentar:
Mora har åkt på en del tunga tapp även när det gäller forwardssidan - framför allt i form av Martin Johnsen och Johan Persson. Forwardsbesättningen håller hur som helst bra klass. Jesper Norbäck är ett bra nyförvärv och det har värvats spännande i övrigt. MIK har en bra stomme och rätt så bred forwardsbesättning. Om minst två av de utländska nyförvärven blir utropstecken kan MIK:s forwardsbesättning visa sig hålla toppklass. Grundkapaciteten är enormt hög.

Nyförvärv och förluster i Mora inför säsongen 2025/2026

Nyförvärv:

  • Tobias Ekberg (Kiekko-Espoo)
  • Jesper Norbäck (Bik Karlskoga)
  • Marcus Hellgren Smed (Kiekko-Espoo)
  • Tobias Johansen Breivold (Vålerenga)
  • Georg Weigelt (Oskarshamn)
  • Martin Fransson (Björklöven)
  • Karl Smedberg (Visby/Roma)
  • Sander Wold (Frisk Asker)
  • Travis Treloar (Quinnipac Univ.)
  • Hampus Larsson (Djurgården)
  • Connor MacEachern (Idaho Steelheads)
  • Ethan De Jong (Bakersfield Condors)
  • Marcus Karlström (Leksand)
  • Oskar Lindgren (Vimmerby)

Förluster:

  • Christian Engstrand (slutar)
  • Todd Burgess (inte klart med någon klubb)
  • Topias Leijonen (Buffalo Sabres)
  • Gabriel Säll (Nybro)
  • Kalle Kratz (Växjö)
  • Ludvig Levinsson (Timrå)
  • Roope Laavainen (Södertälje)
  • Ludvig Markman (Oskarshamn)
  • Jani Lampinen (Skellefteå)
  • Adam Aunes Johansson (Vita Hästen)
  • Martin Johnsen (HV71)
  • Carl Lidö (Östersund)
  • William Pethrus (AIK)
  • Eero Teräväinen (Bik Karlskoga)
  • Filip Björkman (Malmö)
  • Ture Linden (Düsseldorfer EG)
  • Johan Persson (inte klart med någon klubb)