Boden-produkten får ett A-lagskontrakt med SHL-klubben
Felix Dahlroth har varit en vass pjäs i Skellefteås J20-lag de senaste säsongerna.
Nu står det klart att Boden-produkten har belönats med ett A-lagskontrakt.
Den 20-årige backen stod för 17 poäng på 35 matcher i J20-sammanhang den gångna säsongen.
Sportchefen Mikael Lindgren om nyheten.
- Dahlroth här är en spelskicklig rightback som varit dominant i juniorlaget, och han har även varit upp och tränat en del med A-laget under vintern, säger SKE:s sportchef till klubbens hemsida.
Toppbacken lämnar det allsvenska laget i förtid
SHL-meriterade Jonas Liwing hade en säsong kvar på kontraktet med Södertälje.
Nu är det dock klart att avtalet bryts.
Den rutinerade backen med de offensiva spetsegenskaperna värvades från Oskarshamn inför den gångna säsongen.
Liwing har i övrigt bland annat ett förflutet i AIK.
Här hamnar Niklas Lihagen
Rutinerade Niklas Lihagen har lirat i HockeyAllsvenskan de senaste åren.
Nu står det klart att den storvuxne forwarden tar steget ner i Hockeyettan.
Lindlöven är närmare bestämt den nya klubbadressen, avslöjar Hockeynews.se.
Örebro-produkten svarade för 23 poäng på 43 allsvenska matcher i Bik Karlskoga-dressen den gångna säsongen och är bokförd för totalt 416 bataljer i den svenska andraligan.
Inget SHL-spel för stjärnforwarden
Kevin Clark har varit en framträdande pjäs i SHL de två senaste säsongerna.
Nu tar kanadensaren nästa steg i karriären.
Det blir KHL-spel nästa säsong, enligt uppgifter till MrMadhawk.se.
Den 30-årige forwarden mäktade med 37 poäng på 56 SHL- och SM-slutspelsmatcher i fjol.
Tags
Norsk forward till Karlskrona
Inget är officiellt ännu, men Sportbladet kan avslöja att Karlskrona har gjort klart med en norsk forward.
Det rör sig om Jörgen Karterud, som bland annat har ett förflutet i Linköpings organisation.
Den 23-årige forwarden med VM-meriterna kommer närmast från spel i Västervik, där han stod för tio poäng på 27 bataljer (inklusive Kvalserien) den gångna säsongen.
Örebros reklamfilm för säsongskortsförsäljningen
Luleås klassvärvning om fyraårskontraktet: "Inom den tidsperioden vill jag vinna ett SM-guld"
Prestigevärvningen Erik Gustafssons fyraårskontrakt med Luleå blev som bekant officiellt i går.
Tvåvägsbacken siktar högt vad beträffar målsättningen med laget under den tidsperioden.
- Inom den tidsperioden vill jag vinna ett SM-guld, säger den OS-meriterade backen till NSD/Kuriren.
LHF lär dock inte direkt ha någon större press på sig vad beträffar att vinna SM-guld redan nästa säsong.
- Jag tror inte att vi är nån uttalad guldfavorit. Men känslan jag fått efter att ha pratat med "Bulan" och "Skuggan" är att vi kan börja lite högre än var Luleå började förra året. De har fått sätta sin prägel på laget. Jag tror att vi kommer kunna överraska många och spela bra hockey. Jag vill så klart avsluta grundserien med en så hög placering som möjligt. I slutspelet går man sen alltid för vinst. Så är det ju, säger Erik Gustafsson till tidningen.
Karlskrona snuvar ärkerivalerna på backen och Södertälje-forwarden är högaktuell
Rutinerade Mikael Kurki - som blev utsedd till Hockeyettans bästa back inför den gångna säsongen här på Dragskott - har lirat i Kallinge/Ronneby de två senaste säsongerna.
Nu står det klart att finländaren återvänder till ärkerivalerna Karlskrona, avslöjar MrMadhawk.se.
Tvåvägsbacken representerade KHK 2012-2015 och var med om SHL-avancemanget.
På tal om Karlskrona. Markus Persson är högaktuell, enligt samma källa.
Den 28-årige forwarden tillhör Södertäljes organisation, men var utlånad till Oskarshamn i slutet av den gångna säsongen och gjorde bra ifrån sig i IKO-dressen.
Karlskrona jagar Johansson
HA-nykomlingarna Karlskrona är på jakt efter en målvakt från degraderade Troja/Ljungby.
Det handlar om Robin Johansson, avslöjar Div1hockey.se.
Johansson ska besöka Karlskrona i dag, enligt samma källa.
Den 22-årige burväktaren har - bortsett från ett år i NAHL-laget Odessa Jackalopes - spelat i Troja hela karriären.
Ett bra besked för Timrå
Vilmos Gallo - som var en av härförarna i SHL-kvalet mot Karlskrona - blir kvar i Timrå.
Kontraktsförlängningen sträcker sig över en säsong.
Sportchefen Kent Norberg om det faktum att forwarden stannar.
- Vilmos är en hårt arbetande spelare som gärna munnhuggs lite på isen. Han har vuxit fram till en publikfavorit här och det ska bli otroligt spännande att se vad han kan åstadkomma på isen till hösten igen, säger Tik:s sportchef till klubbens hemsida.

Dragskott
@dragskott_Sveriges största hockeyblogg. Fokus på SHL, HockeyAllsvenskan och Hockeyettan.










