Dragskott

Foto: Jens Carlsson/Bildbyrån

Den NHL-meriterade centern har förlängt kontraktet

Lagkaptenen Johan Larssons kontrakt med Brynäs sträckte sig tidigare över nästa säsong. Nu har kontraktet förlängts till och med säsongen 2027/2028.

Den 32-årige centern med 488 NHL-matcher på meritlistan återvände till BIF inför säsongen 2022/2023 och har varit en av lagets viktigaste spelare de senaste åren.

Sportchefen Johan Alcén om gotlänningens betydelse för laget.

- Att vi redan nu har kommit överens om en kontraktsförlängning med vår lagkapten känns väldigt bra och viktigt. Johan är en person som alltid leder med ett gott exempel och som ställer höga krav på sig själv och alla i sin omgivning. Han drivs av att vinna och han har en karaktär som betyder mycket för laget och hela Brynäs IF. Förlängningen är betydelsefull för oss i arbetet att ta oss närmare klubbens vision om att leda utvecklingen inom svensk ishockey, säger Brynäs sportchef till klubbens hemsida.

Dragskott

Foto: Petter Arvidson/Bildbyrån

Centertalangen har skrivit på ett A-lagskontrakt med SHL-klubben

Skellefteå bygger för framtiden. Centerlöftet Valter Lindberg har skrivit på ett A-lagskontrakt som sträcker sig över säsongen 2027/2028.

Den 18-årige västerbottningen kan bland annat stoltsera med juniorlandslagsmeriter och har noterats för två pinnar på 13 SHL-bataljer den här säsongen.

General managern Erik Forssell om nyheten.

- Det är jättekul att få skriva avtal med Valter för flera år framåt! Valter är en smart och extremt spelskicklig center som gått via egna led och tagit kliv för varje år. Han tävlar och vill bli bättre varje dag. Vi tror på en mycket ljus framtid för honom hos oss, säger SKE:s general manager till klubbens hemsida.

Dragskott

Foto: Martin Sekanina/Bildbyrån

Luleå-backklippan uppges ha bestämt sig

Tre Kronor-meriterade Jesper Sellgren har ett utgående kontrakt med Luleå. Nu står det klart att backklippan har bestämt sig för att förlänga kontraktet, avslöjar Sportbladet.

Detta trots att Modo - där Sellgren har ett omfattande förflutet - är väldigt intresserade att få tillbaka tvåvägsbacken och uppges ha lagt ett monsterbud, enligt tidningens uppgifter.

Den 26-årige backen gjorde sina två första säsonger i LHF 2018-2020 och återvände till Norrbottensklubben inför säsongen 2022/2023.

Dragskott

Foto: Andreas L Eriksson/Bildbyrån

Får en ny chans i HockeyAllsvenskan

Sebastian Falk har provat på allsvenskt spel med Vita Hästen och AIK tidigare i karriären. Nu är det dags för spel i HockeyAllsvenskan igen.

Den här gången på lån i Bik Karlskoga. Det handlar först och främst om de två kommande matcherna.

Den 23-årige forwarden, som tillhör Hockeyettan-klubben Lindlöven, kan bland annat ståta med ett bra spelsinne.

- Vi får in en spelskicklig forward med bra spelsinne. Dessutom har han en gedigen erfarenhet från HockeyAllsvenskan och vet vad det innebär att spela i ligan. Det känns bra att få in Sebastian i och med att vi för tillfälligt är lite kort om forwards, säger sportchefen Torsten Yngveson till Bik Karlskogas hemsida.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Succénorrmannen förlänger kontraktet med två säsonger

Talangfulle Martin Johnsen har gjort succé i HockeyAllsvenskan med Mora den här säsongen och toppar lagets interna poängliga med 18 poäng på 22 bataljer.

Nu har den 20-årige norrmannen förlängt avtalet med två år.

Sportchefen Andreas Hägglund betraktar Johnsen som en allsvensk toppspelare.

- Väldigt glädjande nyheter att Martin Johnsen valt att förlänga sitt avtal med Mora IK med två säsonger. Vi tycker att Martin varit en bra injektion i Mora IK med sitt spelsinne och teknik. Han har verkligen bevisat att han är en väldigt duktig hockeyspelare och tar kliv hela tiden i sitt spel. Martin är endast 20 år men är en toppspelare i mina ögon på HockeyAllsvensk nivå som kommer fortsätta utvecklas och ta ytterligare kliv. Han besitter ett spelsinne som få spelare kan matcha. Vi är väldigt nöjda med att vi kunde förlänga med Martin och ser framemot att följa hans utveckling hos oss, säger Moras sportchef till klubbens hemsida.

Dragskott

Foto: Simon Hastegård/Bildbyrån

Roger Melin är tillbaka

Minst sagt rutinerade Roger Melin gör comeback som tränare. Det blir en återkomst till AIK, där han har ett mycket framgångsrikt förflutet.

Melin ersätter Markus Åkerblom.

- De sportsliga resultaten har inte motsvarat den kapacitet vi anser finns i truppen och en förändring var nödvändig. Vi är därför glada att återigen kunna knyta Roger Melin till oss. Roger har en unik talang att skapa framgångsrika hockeylag och vi är övertygade om att han är rätt person att leda laget säsongen ut och framåt, säger vd:n/klubbdirektören Stefan Gustavson till AIK:s hemsida.

Den 68-årige tränaren har i övrigt bland annat ett förflutet som huvudtränare i Linköping, Brynäs och Färjestad.

Dragskott

Foto: Jonas Ljungdahl/Bildbyrån

Sportbloggares avslöjande bekräftat: Djurgårdsbekantingen till Hockeyettan-topplaget

Sportbloggare.com avslöjade som bekant nyligen att Kalle Bartholdsson är klar för Hockeyettan-toppklubben Borås.

Nu är det bekräftat att så blir fallet.

Den 22-årige backen - som var utlånad till allsvenska Djurgården i flera matcher så sent som förra säsongen - är klar säsongen ut.

"Kalle besitter en fin skridskoåkning och är väldigt rörlig på isen, vilket gör att han är användbar i både offensiv och defensiv zon. Han har även ett bra spelsinne och hittar bra passningar. Det är en tvåvägsback som vi får in och som kommer öka konkurrensen, tävlingen och utvecklingen. Det gör oss även mindre sårbara för eventuella skador i framtiden på backsidan", skriver Borås på klubbens hemsida.

Dragskott

Foto: Jonas Ljungdahl/Bildbyrån

Sportbloggare avslöjar: Back med allsvenska meriter till Hockeyettan-topplaget

Borås - som toppar Hockeyettan Västra - har gjort klart med en högintressant förstärkning.

Det handlar om Kalle Bartholdsson, enligt uppgifter till Sportbloggare.com.

Den 22-årige backen har mestadels spelat i Hockeyettan de senaste åren och fick chansen på lån i HockeyAllsvenskan med Djurgården i flera matcher så sent som förra säsongen.

Bartholdsson kommer närmast från spel i Västervik, där han har svarat för sex poäng och +19 på 16 matcher i Hockeyettan.

Noterbart är att Halmstadsprodukten i övrigt bland annat har ett förflutet i Rögle, där han är bokförd för fem SHL-bataljer.

Dragskott

Foto: Michael Erichsen/Bildbyrån

Besked om Joel Lassinantti

Målvaktsprofilen Joel Lassinantti hade tidigare ett kontrakt med Luleå som gick ut efter den här säsongen.

Nu har avtalet förlängts i tre säsonger.

General managern Thomas Fröberg om nyheten.

- Utifrån hur mycket som Joel Lassinantti betyder för Luleå Hockey och hur mycket Luleå Hockey betyder för Joel Lassinantti så känns det oerhört bra att vi har kommit överens om en förlängning. Speciellt som det innebär att vi även fortsättningsvis har ett av seriens starkaste målvaktspar på kontrakt inför framtiden, säger Luleås general manager till klubbens hemsida.

Dragskott

Foto: Kenta Jönsson/Bildbyrån

Lämnar den allsvenska klubben

Det blir ingen fortsättning i AIK för Hampus Falk.

Sportchefen Niklas Persson om anledningen.

- Vi kan inte erbjuda Falk den speltid som han vill ha och behöver och därför har vi kommit fram till detta beslutet, vi önskar nu Hampus lycka till i sin fortsatta hockeykarriär, säger AIK:s sportchef till klubbens hemsida.

Den 27-årige backen anslöt till AIK inför förra säsongen och har i övrigt representerat Vita Hästen och Björklöven på allsvensk nivå.