Isac Born har varit utlånad till Malmö i nio matcher tidigare under säsongen. Det väntas bli betydligt fler nästa säsong för den nuvarande Frölunda-forwarden.
Den 21-årige HK Kings-produkten har kontrakt med Frölunda i ytterligare en säsong, men avtalet väntas brytas för spel i Redhawks, avslöjar Expressen.
Juniorlandslagsmeriterade Born har fått ytterst bristfälligt med speltid i Göteborgsgänget den här säsongen och det här lär bli en bra lösning för alla parter.
Isac Born - som är bokförd för tre poäng på 46 SHL-matcher den här säsongen - gjorde debut i den svenska högstaligan redan 2022.
Born hade en rätt så bra säsong i fjol och noterades för 18 poäng och +11 på 63 SHL- och SM-slutspelsmatcher.
- Mål: 18.
- Assist: 25.
- Plus/minus: +16.
- Matcher: 213.
Statistiken inkluderar SM-slutspelet.


