• Hem
  • Allsvenskan i fokus
Allsvenskan i fokus

Bild från Bildbyrån

Brommapojkarna duo lämnar

Brommapojkarna meddelar att sydafrikanen Liam Jordan, 26 lämnar klubben där man bryter avtalet. Samtidigt meddelar man även att anfallaren Alexander Johansson som har varit utlånad till Utsikten lämnar permanent för Helsingborg.

Jordan som haft stora skadeproblem har knappt spelat matcher för de rödsvarta och sportchefen Philip Berglund motiverar beslutet med just detta och att spelaren är i behov av speltid på annat håll.

Gällande Johansson säger sportchefen följande till hemsidan:

– Alexander har haft en lyckad tid i Utsikten, där han fått mycket
speltid och tagit kliv i sin utveckling. När möjligheten med
Helsingborgs IF dök upp var det ett steg som passade alla parter.

ERIK ÖHRNER

Allsvenskan i fokus

Bild från Bildbyrån

Rami Kaib på väg till Halmstad

Sportbladet avslöjar att Elfsborgs ytterback Rami Kaib, 28 är nära att bli utlånad till Halmstad BK.

Ryktena förstärktes även av att spelaren inte var med i matchtruppen i helgens möte med IFK Göteborg. Kaib som återvände till Elfsborg efter en tuff tid i Djurgården har inte kunnat konkurrera ut Niklas Hult och därmed haft problem med speltiden.

Halmstad fick nyligen Gustav Friberg korsbandsskadad och därmed skulle Kaib kunna fylla luckan i truppen efter honom. Tidningen skriver att övergången är klar mellan klubbarna och det verkar röra sig om en tidsfråga innan allt blir officiellt.

ERIK ÖHRNER

Allsvenskan i fokus

Bild från Bildbyrån

Coulibaly klar för IFK Värnamo

IFK Värnamo meddelar på sin hemsida att man har värvat ivorianen Souleymane Coulibaly, 23. Coulibaly är en mittback som kommer närmast från ASEC Mimosas.

Coulibaly har även sex A-landskamper för Elfenbenskusten på meritlistan och har även spelat i Israel i Hapoel Hadera. Kontraktet gäller i två och ett halvt år och spelaren ansluter omgående till laget.

Värnamo tar emot Djurgården på hemmaplan till helgen.

ERIK ÖHRNER

Allsvenskan i fokus

Bild från Bildbyrån

Viborg vill ha Martin Falk

Det är Fotbollskanalen som avslöjar att danska Viborg vill ha Martin Falk som sin nya huvudtränare och att klubben lagt fram ett bud till IFK Norrköping.

Martin Falk blev huvudtränare för IFK Norrköping inför den här säsongen efter att ha varit assisterande tränare i både Malmö FF och AIK tidigare. Klubben såg anställningen av Falk som en ny riktning mot att spela en offensiv fotboll med yngre spelare.

Klubben är fortsatt ekonomiskt pressad och presenterade ett minusresultat på 43,8 miljoner kronor och man har behövt varsla personal under året. Det återstår att se vad responsen på budet blir ifrån Norrköping håll.

Till helgen väntar Malmö FF på bortaplan.

ERIK ÖHRNER

Allsvenskan i fokus

Bild från Bildbyrån

Yannick Geiger skriver A-kontrakt med AIK

18-årige Yannick Geiger skriver A-kontrakt med AIK, det meddelar klubben i dag på sin hemsida. Talangen som nyligen gjorde debut i A-laget har skrivit på ett avtal som gäller över säsongen 2029.

Geiger som fick chansen mot IFK Göteborg från start i Mads Thychosens frånvaro, klarade av sin wingback roll och imponerade med fin teknik och spelförståelse. Han fick även starta i förlustmatchen mot Halmstad veckan därpå.

Spelaren själv är upprymd över att ha skrivit på för AIK:

– Det är en otrolig känsla att få skriva sitt första A-lagskontrakt, det
har länge varit en dröm att få spela för en så stor klubb som AIK. Nu
kommer jag fortsätta att jobba stenhårt för att i framtiden uppnå nästa
dröm, som är att vinna SM-guld med klubben, säger Yannick Geiger.

Fredrik Wisur Hansen, Head of scouting and recruitment:

– Det är en väldigt fin dag för AIK när vi nu kan meddela att vi kommit
överens med Yannick om ett avtal som sträcker sig över säsongen 2029.
Yannick håller redan nu en hög nivå i Allsvenskan och med tanke på hans
extremt positiva utveckling under den senaste tiden så har vi stora
förhoppningar på att han kommer vara en viktig spelare för AIK under
kommande åren, säger AIK Fotbolls Head of scouting and recruitment.

AIK tar till helgen emot Degerfors på hemmaplan.

ERIK ÖHRNER

Allsvenskan i fokus

Bild från Bildbyrån

Speltips Allsvenskan - omgång 15

Inför varje allsvensk omgång kommer Sportbloggare.com med speltips till samtliga matcher.

Här är tipsen till matcherna i omgång 15.

Du vet väl att du kan följa allt om Allsvenskan hos oss på Sportbloggare?

  • IFK Göteborg - IF Elfsborg 1

Det är svårt att veta var man har IFK Göteborg den här säsongen, de tenderar att göra en besviken när man tror på dem och vice versa när man inte gör det. Senaste fem är man faktiskt näst bäst i serien med 4-0-1 i resultatraden, till den här matchen saknas dock Felix Eriksson på grund av avstängning.

Elfsborg har inte gått att känna igen sedan uppehållet, inte ett mål och då har man mött Värnamo samt ett skadeskjutet Häcken. Man är trots allt etta i xG tabellen enligt Fotmob så visst bör kraven vara höga på Elfsborg.

Jag tror dock att det blir ytterligare en tuff match där hemmalaget börjar rulla igång och så länge man involverar Max Fenger är segerchanserna goda.

  • Malmö FF - IFK Norrköping 1

Ett annat lag som i princip är tvingade till att komma igång är Malmö FF, ja guldet kanske ser för svårt ut att nå men man behöver säkra Europaplatserna. Varning dock för viss rotation i och med att man spelade bortamatch i Europa i veckan.

IFK Norrköping gjorde en slätstruken insats senast och lär fortsättningsvis sakna sin defensiva kugge Jesper Ceesay till den här matchen. Det kan bli tufft, samtidigt har laget allt att vinna och med Nyman på plan vet man att det går att göra mål i varje anfall.

Jag tror dock MFF vinner matchen med en eller två bollar till slut.

  • Gais - Hammarby X

Två formstarka lag i vad som förmodligen kommer att bli en rejäl batalj. Fjolårsmötena mellan de två lagen slutade båda matcherna i 0-0 vilket kanske säger en del om lagen att de tar ut varandras styrkor.

Hammarby kanske saknar sin vänsterback Shaquille Pinas då han utgick senast med en mystisk skada. Frågan är om Gais utnyttjar detta och i så fall spelar skicklige Axel Henriksson på den kanten.

Det blir dock svårt för mig att landa i något annat än oavgjort här, ska Gais vinna matchen behöver man vara skickligare i avslutsmomenten än senast, och ska Hammarby vinna behöver man kunna låsa upp Gais försvar som nog kan bli låga emellanåt, något man hade problem med senast mot Värnamo där man var en man mindre nästan hela matchen.

  • Brommapojkarna - Öster 1

"Vi trivs inte på Grimsta" hävdade BP-stjärnan Daleho Irandust i eftermatchen intervjun senast, och visst ger resultaten honom rätt, BP är Allsvenskan sämsta hemmalag med bara en seger på sex försök. Samtidigt är man väldigt starka på bortaplan.

Öster å sin sida kommer till matchen med tre offensiva nyförvärv klara där åtminstone de två yttrarna Uddenäs och Sejdiu lär komma till spel direkt. Förlust senast i en svängig match mot Mjällby gör nog kanske inte alltför mycket med moralen men en förlust här skulle svida desto mer.

Efter två raka segrar är BP på väg att lämna tabellens nedre regioner och jag tror att det lugnet gör att de kan komma att börja trivas på Grimsta igen och därmed tippar jag hemmaseger här.

  • AIK - Degerfors 1

AIK gick på pumpen senast men började matchen mot HBK bra, de fick dock smaka på egen medicin där motståndarna var effektiva och låg lågt. Nu väntar ett Degerfors på hemmaplan med sämst form i Allsvenskan senaste fem, med fem raka förluster och bara tre mål framåt. Allt borde tala för en relativt enkel hemmaseger, om det inte vore för att Degerfors presenterade en ny tränare i veckan i form av Henok Goitom.

Nu blir förutsättningarna plötsligt annorlunda, och kanske vet Goitom hur AIK ska besegras på bästa sätt. Dessutom är Daniel Sundgren klar för en comeback i den rödvita tröjan och kan säkert ställa till med en del huvudbry för AIK.

Det känns dock konstigt att inte tippa annat än en 1: a i det här mötet, även om det finns gott om spelvärde på de andra två tecknen.

  • IFK Värnamo - Djurgården 2

Detsamma kan kanske sägas om följande möte, där IFK Värnamo återigen ställs mot ett Stockholmslag man gör det dessutom med hela fyra (!) avstängda spelare (Björnström, Le Roux, Larsson och Mohammed). I Djurgården är Theo Bergvall samt Albin Ekdal även de avstängda.

Värnamo har en svag form fortsatt men kanske finns hoppet i form av Marcus Antonsson som är tillbaka och jag kan inte tro annat än att han startar matchen. Djurgården fick en rejäl islossning senast målskyttsmässigt, vilket nog har gjort gott för självförtroendet och det ska egentligen inte vara några konstigheter här, man bör vinna matchen på bättre kvalité helt enkelt. Kanske kan de spela på Värnamos desperation och hunger efter tre poäng dessutom.

  • BK Häcken - Halmstads BK X

Häcken som spelade i Europa i veckan tycker nog att det är skönt att komma hem igen och spela på hemmaplan, dessutom har man fyllt på truppen med ett gäng nyförvärv. Det kommer att göra laget gott och dessutom har många yngre spelare imponerat på sistone.

Halmstad gjorde en bra match mot AIK senast och får nog hoppas på en liknande matchbild att försöka utnyttja de kontringsmöjligheter som uppstår, så länge firma Agnero och Mohammed är kvar kommer chansen alltid finnas att slå lag högre upp i tabellen.

Jag väljer dock krysset i den här matchen då det är väldigt spelbart och frågan är hur pass mycket fokus Häcken egentligen har på Allsvenskan? En viktig retur i Europa väntar i nästa vecka vilket kan påverka en aning.

  • IK Sirius - Mjällby AIF 2

En klurig match för serieledande Mjällby, den första matchen utan mittfältsgeniet Nicklas Röjkjaer blir intressant att se hur det påverkar laget. Man har dock fortfarande gott om kvalitetsspelare och Sirius defensiv har inte imponerat under säsongen.

Det finns nog god chans för mycket mål i den här matchen då bägge lagens styrkor är i det offensiva spelet. Sirius spel bärs av Leo Walta men han är emellanåt för ensam för att kunna göra allt själv. Jag tror inte att det kommer räcka på hemmaplan mot en så skicklig motståndare.

Oddset på Mjällby seger ligger dessutom i nuläget på 2 gånger pengarna vilket får anses spelvärt när ligaettan spelar.

Speltipsen kommer från ERIK ÖHRNER.