Under tisdagen presenterade AIK sin kvartalsrapport för april-juni, och föga oväntat är det en rapport som ser lovande ut mycket tack vare rekordförsäljningen av Zadok Yohanna.
AIK meddelar att rörelseresultatet uppgick till 138 miljoner kronor, med 229 miljoner i intäkter och kostnader på 91 miljoner kronor, efter skatt landar då resultatet på 111 miljoner kronor.
Avgående klubbdirektören Fredrik Söderberg sammanfattar kvartalet i en kommentar på hemsidan.
"Transfernettot är det högsta i AIK Fotbolls historia efter försäljningen av Zadok Yohanna till Brighton & Hove Albion FC. Även balansräkningen är rekordstark med ett eget kapital på närmare 135 miljoner kronor och en kassalikviditet på 102 miljoner kronor"
Just Yohanna-affären har i media beskrivits om en rekordförsäljning på runt 300 miljoner kronor när yttern gick till Brighton & Hove Albion. I rapporten går det att avläsa att nettovinsten för spelarförsäljningar under årets andra kvartal landar på cirka 162 miljoner kronor, där en stor majoritet är Yohanna transfern.
Det innebär att klubbens likviditet är stärkt, där man har gått från 19 miljoner kronor i likvida medel till 102 miljoner vid kvartalets slut.
Klubben skriver även att man har fodringar på 200 miljoner kronor som ännu inte har blivit inbetalat till klubben. Dessa pengar är kopplade till spelartransfers och som inte omfamnas av den här kvartalsperioden.
Skulderna för övergångar ligger på 129 miljoner kronor vid kvartalsslutet och personalkostnaderna har minskat med 6,6 miljoner kronor jämfört med samma period förra året (från 42,6 miljoner till 36 miljoner i dagsläget).
AIK har jobbat aktivt med att kapa kostnader och Söderberg avslutar med en kommentar kring detta.
"Under första halvåret 2026 har kostnaderna för personal, handelsvaror, varor och tjänster samt övriga externa kostnader minskat med 20 miljoner kronor jämfört med samma period 2025 (gapet är något lägre vid en justerad jämförelse av antalet matcher)".
ERIK ÖHRNER


