Sverige vann VM-premiären - toppar gruppen

Bild från Bildbyrån

Sverige vann VM-premiären - toppar gruppen

Sverige fick bästa tänkbara start när Tunisien besegrades med 5-1 i VM-premiären. Yasin Ayari med två mål och Alexander Isak, Viktor Gyökeres och Mattias Svanberg med varsitt mål i matchen. Tre poäng som innebär att Sverige nu toppar grupp F.

Sverige fick en drömstart på matchen mot Tunisien när Yasin Ayari fick bollen vid sina fötter och gjorde allt rätt - en pang-träff senare och Sverige ledde med 1-0. Där och då var matchen bara sju minuter gammal.

En halvtimme in i matchen skulle nästa mål komma. Viktor Gyökeres, från mittplan, lägger fram bollen till Alexander Isak som gör resten på egen hand och 2-0 Sverige.

Där och då såg det bra och stabilt ut. Men Sverige bjöd in Tunisien när man släppte in mål strax innan paus.

Alexander Isak och Viktor Gyökeres kom igång direkt

Tunisien kom ut som ett annat lag i den andra halvleken. Men det räckte inte långt till sist. Istället var det Sverige som skulle göra matchens nästa mål när Viktor Gyökeres fick ta fram masken i sitt målfirande som betydde 3-1. Sedan kom 4-1 från Mattias Svanberg och slutligen 5-1 från Yasin Ayari.

Resultatet gör att Sverige tar tre poäng och leder nu gruppen efter att Nederländerna och Japan spelat 2-2 i sin match.

Notera att Alexander Isak svarade för ett mål och två assist i dagens match, och Viktor Gyökeres med ett mål och en assist. Viktigt att få igång direkt. Det skapar självförtroende inför fortsättningen. Detsamma gäller för Yasin Ayari som svarade för två mål. Det om något var oväntat.

Nästa match är på lördag, mot Nederländerna.