Den 8 september 2025 skrev jag en krönika där jag försökte se in i framtiden gällande Linköpings säsong. Det har nu blivit tid att utvärdera hur mycket rätt respektive fel jag hade gällande Linköping säsong 2025/2026.
Det här skrev jag den 8 september 2025
Linköping- här har häftiga namn och skickliga spelare rullat in i strid ström. Vrana, Lennström och Bernhardt är alla exempel på detta. I vanlig ordning blir frågetecknet hur man ska få alla individualister och stjärnor att arbeta bra tillsammans som ett lag. Mikael ”Musse” Håkansson är ny huvudtränare och han är en relativt orutinerad sådan. En kedja som innehåller mycket skicklighet är exempelvis: Kovacs – Shore – Rattie men det är inte helt lätt att få det gänget att samarbeta bra och dessutom underordna sig det hårda jobbet som krävs i SHL. En och annan lär dessutom inte få tillräckligt med PP tid och det blir också en fråga för Håkansson att hantera, om han inte lyckas flera nyckfulla spelare i truppen bli trumpna.
Bedömning av min spådomar: Jag kommer att bedöma mina spådomar med betygen:
Rätt! Medel! Fel!
***
Rätt!
Det fanns frågetecken gällande hur man skulle få alla individualister att fungera som ett lag. Laget fungerade inte som ett lag på hela säsongen och stundtals låg ett hot om negativt kvalspel över laget. Vrana stökade och underpresterade, Lennström var mer skadad än bra och Bernhardt fick det inte att fungera. Sportchefen Peter Jakobsson var nere och härjade i omklädningsrummet och försökte få spelarna att inse att ”de svek honom och klubben”. Det infallet slutade med sparken för Jakobsson själv.
***
Medel!
Kovacs – Shore – Rattie skickliga, men med samarbetssvårigheter. Kovacs var duktig och produktiv under säsongen, men många rapporter inifrån Linköping vittnar om att hans främsta fokus var på sig själv och inte laget. Kovacs producerade hela säsongen och var ett ständigt hot i Linköpings powerplay. Nick Shore var inte så bra som Linköping önskat, även om hans prestationer var ojämna över säsongen. Efter säsongen ville Linköping först gå skilda vägar med Shore, men klubben ska enligt Expressens uppgifter ha tänkt om när klubben tappade Eskil Bakke Olsen. Ty Rattie fick lämna under säsongen och han hamnade i Fribourg-Gottéron. Rattie hittade inte alls rätt i Linköping under säsongen och producerade endast 5 mål på 30 matcher. Rattie kan därför varken bedömas som varken skicklig eller bra på att samarbeta under föregående säsong.
***
Rätt!
Spelare som inte fick tillräckligt med speltid skulle bli trumpna.
Ty Rattie var ett tydligt exempel på en trumpen spelare i Linköping. Jakub Vrana var en annan spelare som från och till bänkades av tränare Håkansson och kritiserades som ”lat” av bland annat Sanny Lindström. Ingen av spelarna var nöjda med Håkansson och Håkansson var inte heller tillfreds med nämnda spelarnas inställning.
Summering
2 rätt!
1 medel!
0 fel!


