AIK meddelar att den kontraktsförlängning som avslöjades i media nu är klar. Landslagsmålvakten blir kvar i AIK över säsongen 2027.
Nordfeldt som anslöt till AIK sommaren 2021 har varit lagets förste målvakt sedan dess. Än så länge har han gjort 143 matcher i den svartgula tröjan.
– Vi har varit tydliga med Nordfeldt att vi har velat förlänga hans avtal med klubben, och vi är därför väldigt glada över att vi nu kommer fram till en överenskommelse om ett nytt avtal. Kristoffer är en toppmålvakt i Allsvenskan, samt en topprepresentant för klubben, säger Fredrik Wisur Hansen, AIK Fotbolls Head of scouting and recruitment.
– Det har varit en stor ära att fått låna AIK-tröjan av klubbens medlemmar sedan min debut 2021 och jag ser nu fram emot att få låna tröjan under ytterligare en tid, säger Kristoffer Nordfeldt.
ERIK ÖHRNER


