I veckan skrev Nils Åman på för Djurgården, vilket rörde upp känslor bland anhängare till Leksand. Nu uttalar sig spelare själv om sitt klubbval.
– Jag hade väl räknat med att folk tycker och tänker, säger han till Falu-Kuriren.
I hela sex års tid har Nils Åman tillbringat i Leksand, allt från spel i juniorlaget till spel i A-laget i både HockeyAllsvenskan och SHL. Därefter blev det fyra säsonger borta i Nordamerika.
När 26-åringen nu vände hem till Sverige föll valet på Djurgården. Något som rörde upp känslor bland många Leksand-supportrar. Nu berättar Nils Åman för Falu-Kuriren om beslutet.
– Jag hade väl räknat med att folk tycker och tänker, det köper jag helt klart. Men jag och Leksand har självklart pratat och vi har alltid haft en bra dialog, säger han till tidningen och fortsätter:
– Det har alltid funnits med i bilden att det kunnat bli så, jag spenderade ändå sex år i Leksand. Men jag kände själv när de väl åkte ur att det inte var rätt steg att gå ner till allsvenskan. Det är svårt att säga att man hade gjort något annat, men det spelade in såklart.
Vidare berättar han att dörren till Leksand aldrig är stängd. Men att han nu är hemma i Sverige och vill spela mycket, utvecklas och kanske göra en ny satsning mot NHL framöver.


