• Hem
  • VM-Bloggen
  • Kylian Mbappé favorit att ta hem skytteligan i Fotbolls-VM 2026
Kylian Mbappé favorit att ta hem skytteligan i Fotbolls-VM 2026

Foto: Stephane Mahe / Reuters / Bildbyrån

Kylian Mbappé favorit att ta hem skytteligan i Fotbolls-VM 2026

För fyra år sedan vann Kylian Mbappé skytteligan i Fotbolls-VM efter att bland annat ha stått för ett hattrick i VM-finalen mot Argentina. Inför sommarens stora fotbollsfest är han favorit att på nytt ta hem skytteligan i mästerskapet.

Tre mål i finalen mot Argentina och totalt åtta mål under mästerskapet för Kylian Mbappé när Fotbolls-VM senast skulle avgöras. Det räckte inte till guldmedalj för varken Mbappé eller Frankrike - där Argentina till slut vann finalen efter straffläggningen.

Till Fotbolls-VM 2026 börjar nu temperaturen stiga. Bara månader kvarstår innan allt börjar. Kylian Mbappé kommer återigen vara en av de stora stjärnorna. Och nu är han också favoriten till att vinna skytteligan när Fotbolls-VM ska avgöras i USA, Kanada och Mexiko.

Hos spelbolaget Expekt är oddset 7 gånger pengarna på att det blir Kylian Mbappé som gör flest mål i mästerskapet. Harry Kane ses som den stora utmanaren.

Skytteligavinnare - odds från Betsson:
  • Kylian Mbappé: 7.00
  • Harry Kane: 8.00
  • Lionel Mess:i 13.00
  • Erling Braut Haaland: 15.00
  • Lammine Yamal: 15.00
  • Romelu Lukaku: 18.00
  • Cole Palmer: 21.00
  • Cristiano Ronaldo: 21.00
  • Nenphis Depay: 21.00
  • Mikel Oyarzabal: 24.00
  • Nick Woltemade: 24.00
  • Raphinha: 24.00
  • Vinícius Júnior: 24.00
  • Lautaro Martinez: 26.00

Odds från 24 februari 2026. Se hela listan hos Expekt.