• Hem
  • Olins Englandblogg
Olins Englandblogg

Foto: Ola Westerberg / Bildbyrån

Här hamnar Oscar Engsund

Nu är det klart vart Oscar Engsund spelar nästa säsong. Det blir fortsatt spel i SHL, men inte i Luleå Hockey. Under dagen gick IK Oskarshamn ut med att man värvat backen.

Oscar Engsund var med på tiden när IK Oskarshamn spelade i HockeyAllsvenskan. Nu är han tillbaka i klubben efter att ha skrivit på ett kontrakt som sträcker sig till 2029.

Spelaren säger såhär i en kommentar till klubbens hemsida:

– Jag har aldrig slutat följa IK och drömmen har alltid varit att spela i klubben igen. Det är häftigt att ha fått följa resan lite på avstånd. Klubben och laget har gått från att vara en mittenklubb i Hockeyallsvenskan till att på riktigt hota om topplaceringar i SHL, inte minst förra säsongen när de pressade Rögle i kvartsfinalen. Då tänkte jag att det är de matcherna man vill vara med om. Att spela för sin moderklubb är det finaste man kan göra, att titta upp på läktarna och känna igen varenda kotte däruppe. Det är speciellt, säger Oscar Engsund.

29-åringen har bland annat sju raka säsonger i Luleå Hockey bakom sig. Under den senaste säsongen spelade han 46 matcher i grundserien av SHL och bidrog med 15 poäng.

Olins Englandblogg

Foto: Daniel Eriksson / Bildbyrån

Anton Heikkinen klar för Skellefteå AIK

Anton Heikkinen spelar med Skellefteå AIK nästa säsong. Idag blev det officiellt att han skrivit på ett kontakt med klubben. Senast kommer forwarden från spel med Mora IK i HockeyAllsvenskan.

22 år och bidragit med 84 poäng på 167 matcher i HockeyAllsvenskan. Nu är Anton Heikkinen klar för spel med Skellefteå AIK i SHL - efter två raka säsonger med Mora. Under den gångna säsongen mäktade han med 21 fullträffar under grundserien.

– Det känns fantastiskt roligt. Jag ser verkligen fram emot att dra igång nästkommande säsong, säger Heikkinen till klubbens hemsida.

Kontraktet sträcker sig till och med säsongen 2024/2025.

Olins Englandblogg

Foto: Mathilda Ahlberg / Bildbyrån

Filip Hållander spelar i SHL nästa säsong

Nu står det klart att Filip Hållander spelar i SHL nästa säsong och detta efter att Timrå IK presenterat forwarden. Kontraktet sträcker sig fram till och med säsongen 2027/2028.

22-årige Filip Hållander är tillbaka i SHL till nästa säsong. Efter att ha spelat tre NHL-matcher och strax över 100 matcher i AHL på två säsonger - vänder han nu hem till moderklubben Timrå.

- Det är superkul att vara tillbaka. Att komma tillbaka hit har alltid varit i bakhuvudet sedan min senaste match, förlusten mot Oskarshamn. Jag har alltid tänkt att jag inte vill avsluta på det sättet så att vara tillbaka nu känns riktigt roligt, kommenterar Filip Hållander till klubbens hemsida.

Olins Englandblogg

Foto: Axel Boberg / Bildbyrån

Uppgifter: Brynäs kan värva från HV71 - slutförhandlar

Brynäs kan vara på väg att värva från SHL-klubben HV71. Enligt Sportbladet slutförhandlar man med Tyler Vesel.

Under sina två första säsonger i Sverige spelade Tyler Vesel i Björklöven innan han skrev på för HV71. Där blev han stor hjälte när laget gick upp till SHL. Men efter en säsong med klubben i högstaligan är han nu på väg bort - och slutförhandlar nu med Brynäs, enligt Sportbladet.

29-årige forwarden bidrog med 14 poäng på 46 SHL-matcher under säsongen.

Olins Englandblogg

Foto: Daniel Eriksson / Bildbyrån

Åtta spelare lämnar Skellefteå AIK

Skellefteå AIK meddelar under torsdagen att åtta spelare lämnar klubben. Bland annat handlar det om Andreas Wingerli som spelat över 400 matcher i Skellefteå-tröjan.

SHL-klubben Skellefteå AIK meddelar att åtta spelare lämnar.

Spelarna som lämnar Skellefteå AIK:

  • Alexander Hellnemo
  • Frans Tuohimaa
  • Linus Högberg
  • Adam Mascherin
  • Tom Kühnhackl
  • Albin Sundsvik
  • Melker Karlsson
  • Andreas Wingerli
Olins Englandblogg

Foto: Simon Hastegård / Bildbyrån

Oscar Lindberg om SHL-ryktet: "Det är det jag är inställd på"

Det finns rykten som placerar Oscar Lindberg i SHL-klubben Skellefteå AIK. Men just nu påpekar han att det återstår ett år på kontraktet i Schweiz.

– Ja, har ju kontrakt och det är det jag är inställd på, säger han till Västerbottens-Kuriren.

Det är Expressen som skriver att det pågår diskussioner mellan Oscar Lindberg och Skellefteå AIK. Men själv är han försiktig när han bemöter uppgifterna och påpekar att han har ett år kvar på kontraktet med Bern i Schweiz.

Till Västerbottens-Kuriren säger han:

– Ja, har ju kontrakt och det är det jag är inställd på så får vi se om något annat händer, men som det är nu har jag kontrakt med Bern, säger Lindberg till tidningen.

Men att återvända till Skellefteå AIK en dag finns i tankarna iallafall.

– Ja, så är det. Det är liksom hemma och vi har vänner och familj och allting där. Sen är det självklart ett attraktivt hockeylag som gör det riktigt bra så någon dag vill man absolut spela i Skellefteå, säger han.

Säsongen 2012/2013 var senaste gången som Oscar Lindberg spelade i Skellefteå AIK. Sedan dess har 31-åringen samlat på sig en hel del rutin. Bland annat är han noterad för 252 NHL-matcher och spel med svenska landslaget.