• Hem
  • Dragskott
  • Flera NHL-klubbar var intresserade av SHL-stjärnan
Flera NHL-klubbar var intresserade av SHL-stjärnan

Foto: Matt Krohn/Bildbyrån

Flera NHL-klubbar var intresserade av SHL-stjärnan

Färjestads värvning av Marcus Johansson har gett eko i svensk hockey. En fullständigt sylvass värvning. Inte minst med tanke på att 35-åringen på intet sätt har varit på dekis i NHL-sammanhang, utan faktiskt gjorde sin poängbästa säsong på flera år nu senast. Hela 53 pinnar på 86 NHL- och Stanley Cup-matcher så sent som säsongen 2025/2026 inger respekt.

Det var familjeskäl som avgjorde valet att skriva på för FBK.

- Det är kul att det har gått bra, givetvis, men jag vill vara en större del av familjen och ha lite mer tid hemma. Jag är inte längre prioritet nummer ett, på grund av barnen vi har och att vi har flyttat hem. Det kändes som att vi tog det här beslutet som familj för att vi tror att det är bäst för oss alla, säger Marcus Johansson till Expressen.

Intresse från NHL-klubbar inför den kommande säsongen har sannerligen inte saknats.

- Jag hörde tidigt att det var flera andra NHL-klubbar som var intresserade och ville ha dit mig, men det kändes inte som ett alternativ för oss, säger Färjestadsstjärnan till Expressen.

Värmlandslaget rankas högt av många välinitierade. Sportbloggare.com exempelvis rankar Färjestad som ett topp tre-lag i SHL just nu.

Johansson om det faktum att FBK har så pass höga förväntningar på sig i allmänhet.

- Det är en väldigt kul utmaning. Det är också kul att förväntningarna är sådana. Det är en hög standard, man vill vinna och man ser sig själv bland topplagen. Uppenbarligen gör resten av hockey-Sverige också det, säger han till tidningen.

Marcus Johanssons statistik i NHL förra säsongen
  • Mål: 19.
  • Assist: 34.
  • Plus/minus: +18.
  • Matcher: 86.

Statistiken inkluderar Stanley Cup-slutspelet.