• Hem
  • Olins Englandblogg
Olins Englandblogg

Foto: Ola Westerberg/Bildbyrån

Jonathan Pudas om Tomaseks gest: "Hockeygudarna straffade honom"

Skellefteå låg under mot Färjestad i större delen av matchen, men kämpade sig tillbaka i sista perioden. Då fick Pudas en tuff utvisning med fem minuter på klockan.

- Jag tycker det var riktigt tufft att ta den med fem minuter kvar, sa Pudas själv.

Med Jonathan Pudas i utvisningsbåset kunde David Tomasek göra 4-3 Efter målet vände sig tjecken direkt mot Skellefteås klack med en provaktiv gest. Då såg kvällen såg ut att sluta med en snöplig förlust.

- Det var tur att vi fick med oss en utvisning - och kunde utnyttja den. Det visar att hockeygudarna var med oss och till sist straffade Tomasek.

Med Pudas på isen kunde Oscar Lindberg kvittera, och sedan följde Axel-Sandin Pellikka upp med ett solomål till 5-4, och plötsligt var matchen Skellefteås. Den slutade 6-4 och det var en viktigt seger.

- Det ger oss en viktig boost som lag. Dels att göra det mot ett bra lag på vår hemmaplan, och dels inför en publik som lyfte oss idag.

Till sist vad säger du om Sandin Pellikkas solomål?

- Jag såg luckan, och jag tänkte våga ta läget. Och det gjorde han. Han är en trollgubbe och det är bara att njuta av honom så länge han spelar kvar i ligan. Det var otroligt skönt, inte minst i en sådan här match som var som en bergochdalbana över 60 minuter.

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Skellefteå förlänger kontraktet med Pär Lindholm

Pär Lindholm har fått en flygande start i Skellefteå med en poäng/match. När han är i form - vilket han är -så ser vi definitivt en av SHL:s bästa tvåvägscentrar. Och definitivt en spelare som är ett namn för Tre Kronor.

Inför hemmamatchen mot Färjestad stod det klart att han förlängt med Skellefteå för spel i ytterligare två säsonger. Själv tvekade han aldrig var han vill spela hockey.

- Säkert hade jag andra anbud, men det är Skellefteå jag vill spela i. Det känns jäkligt skönt att få representera de svartgula färgerna.

Oscar i Möller, som gästade Tv4:s hockeykväll, menar att Lindholm har en stor verktygslåda. Och han borde veta om någon; Lindholm har många säsonger med Möller i Skellefteå, och han var center mellan Joakim Lindström och Oscar Möller i OS.

Pär Lindholm hade inför dagens match gjort 226 poäng på 366 SHL-matcher, med förra årets SM-guld som den stora höjdpunkten i en fin karriär med spel i Sverige, Ryssland, och USA och Kanada.

Olins Englandblogg

Foto: Michael Erichsen/Bildbyrån

Den NHL-draftade backen lånas ut för allsvenskt spel

Backlöftet Albert Sundin - som har bokförts för åtta SHL-matcher den här säsongen - lånas ut från Frölunda till allsvenska AIK.

Den 20-årige pjäsen gör Gnaget-debut i morgon mot Västerås.

Stockholmarna får därmed förstärkning av en spelare med goda egenskaper över hela rinken.

- Det var bra att vi kunde få till det här lånet tillsammans med Frölunda eftersom Norin blir spelklar några veckor senare än vad den första skadeprognosen sa. Albin är en spännande tvåvägsback som gjorde ett bra slutspel med Frölunda och kommer att vara här till att börja med till och med landslagsuppehållet, säger sportchefen Niklas Persson till AIK:s hemsida.

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Lasse Granqvist har passerat zenit

Skribent: Johan Barkestam

Lasse Granqvist personifierar helt på egen hand en hel yrkeskår. Han har funnits med i de allra mest betydande idrottsögonblicken i såväl radio som TV. Foppas straff i OS-94, EM-kvalet 2001 mellan Turkiet och Sverige där Andreas Andersson nickade in det avgörande målet. Tre Kronors episka vändning mot Finland i Hartwall Arena 2003, varifrån Mats Sundins segervrål fortfarande kan skönjas under vindstilla kvällar i så pass avlägsna destinationer som Rovaniemi och Malå.

Slentrianmässigt har jag och många med mig sett Granqvist som den självklara centralgestalten som andra programledare ska efterlikna.

Men under senare tid undrar jag om den gode Granqvist inte lever på gamla meriter mer än den faktiska nutida prestationen? Som studiovärd blir han ofta överentusiastisk på ett konstlat och onaturligt sätt. Man borde inte störa sig på engagemang, men om det inte känns äkta utan snarare forcerat skapar det snarare en märklig stämning i studion. Jag tycker att han borde skala bort de översta 10% av övertändning och skicka dessa med expressfart till flertalet av de kommentatorer som till vardags är värdar för matcher som Östersund – Kalmar. Där om någonstans skulle de extra energiprocenten verkligen göra nytta.

Hans sätt att välkomna tittarna med ord som: ”jag är er ciceron i afton” är både högtidligt och lite fånigt på samma gång. Flugan och de festliga kläderna ska han dock ha extra plus för. På senare år tycks han även ha influerats alltmer av NHL och direktöversätter ofta NHL-kommentatorernas utrop till svenska. Det är en övning som inte med enkelhet låter sig göras på ett naturligt sätt. Vid ett missat friläge utbrister NHL-kommentatorerna ofta: ”Denied!” och i den Granqvistska versionen blir det ”Nekad”. Det… flyger inte, det känns inte rätt. Vem säger nekad när någon missar ett friläge? Testa själv att högt skrika ”Nekad” vid ett missat friläge nästa gång du sitter och tittar på ditt barns innebandyträning och känn efter om det känns naturligt. Nej, det skaver och känns fel.

Vad värre är att han i sin kommentatorroll relativt ofta säger fel på namnen på spelarna. Två konkreta exempel i Luleås laguppställning är spelarna Granlund och Niemi. De var aktiva under Luleås senaste hemmamatch mot Brynäs och måste uppenbarligen rört pucken ibland, trots lagets i övrigt anskrämliga insats. Problemet är bara att det inte finns några med de namnen i Luleås laguppställning. Kan Granqvist möjligen ha haft tanken hos den mångåriga sponsorn Niemis bil och hos den snitsiga finska VM-spelaren Mikael Granlund? Det är klart att alla kan säga fel ibland, men visst skulle man önska att Granqvist kunde namnet på Nurmi som trots allt ligger i toppskicket i SHL:s målliga. Att han säger fel på ynglingen Granberg kan vara mer förståeligt, men likväl olyckligt.

Granqvists gärning för sporten och odiskutabel och han håller fortfarande en hög nivå. Problemet är att han gått ner ett antal procent i prestationerna och numera överjobbar de situationer han hamnar i. Granqvist är bra, men inte längre bäst. Lena Sundkvist, Lars Lindberg och Björn Oldeen anser jag alla har sprungit om veteranen på ytterbanan. På samma sätt som att Gebreselassie, Pirlo, Jan Sandström och Anja Pärson inte kunde fortsätta var bäst för alltid, bör TV4 inse att en förskjutning har skett. En ny tid är här, även om det kan vara smärtsamt för alla oss nostalgiker.

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Sportbloggare tippar torsdagens SHL-omgång den 24 oktober 2024

Skribent: Johan Barkestam

***

Brynäs – HV71

Speltips: 1

Brynäs vinner hemma mot HV71. Laget spelar ett mycket behärskat försvarsspel för tillfället och spelare som Larsson och Silfverberg är vassa i omställningsspelet. Alsing i HV hittar formen allt mer, men laget som helhet har haft svårt att prestera över tid.

***

Frölunda – Luleå

Speltips: 1

Tömmernäs och Egli är ett riktigt vasst backpar i Frölunda, Luleås motsvarighet är Gustavsson och Hardegård. Lagen kommer närmast från varsin förlust, Frölunda blev kvävda av den berömda Växjöfilten och Luleå ägnade sig åt att vara i egen zon hemma mot nykomlingarna Brynäs. Frölunda vinner hemma mot ett Luleå som även fortsatt behöver förbättra defensiven och powerplay för att vara framgångsrika på längre sikt.

***

Leksand – Linköping

Speltips: 1

Leksand har börjat få ordning på defensiven och målvaktsvikarierna har fungerat bra sedan Armalis skadade sig. Linköping är svåra att förstå sig på. Svajiga prestationer, men i ett bra lag på papperet.

***

MoDo – Rögle

Speltips: 1

MoDo tog en otroligt viktig hemmaseger senast, glädjande för såväl laget som tabellen i helhet. Avsågade lag skapar som bekant ingen spänning. Trycket på läktaren imponerade och kanske kan laget klara av att ro hem ännu en seger? Roligt för Rundblad att vara tungan på vågen åt rätt håll, med tanke på den tunga inledningen. I motståndarlaget Rögle finns spelaren som MoDo saknar så mycket: Dickinson. Han är nyttig i båda riktningarna och blev mer saknad än väntat för hemmalaget.

***

Skellefteå – Färjestad

Speltips: 1

Skellefteå vinner hemma mot Färjestad. Matchen kommer att spelas i ett högt tempo och det borde passa Skellefteå. Lite förvånande är det att Lindholm x2 flankeras av Jonathan Davidsson, som nyligen fick förlängt kontrakt, i förstakedjan. Davidsson är rätt trubbig och någon annan borde kunna göra det bättre i den rollen. I Färjestad är Lodin nyttig med sitt retsamma sätt. Även den parametern behövs för att ett lag ska bli framgångsrikt.

***

Timrå – Malmö

Speltips: 1

Timrå har även fortsatt en del skadebekymmer, men flera spelare som Eisenmenger, Lundmark och Svensson fortsätter att prestera väl. Wedin kan mycket väl avgöra den här tillställningen till Timrås fördel. I Malmö har kedjan Pasic, Hanzl och Öberg verkligen växlat upp på sistone, vilket är helt avgörande för lagets slagkraft.

***

Örebro – Växjö

Speltips: 1

I Örebros fem senaste matcher har det totala antalet mål varit relativt lågt, som mest 5 i matchen mellan Örebro mot Färjestad (3-2). Där finns troligen nyckeln får tränare Erikssons hemmalag, att sätta defensiven främst och sedan hoppas på att snajdare som Quenneville producerar framåt. I Växjö är Blichfeld en vass målskytt, men centern Sebastian Strandberg har inte imponerat hittills, vilket bidragit till lagets rätt tröga start.

***

Olins Englandblogg

Foto: Michael Erichsen/Bildbyrån

Skriver kontrakt med SHL-klubben och lånas ut

Backlöftet Viggo Gustafsson har skrivit på ett A-lagskontrakt med HV71, samtidigt som det står klart att 18-åringen lånas ut till seriekonkurrenten Timrå i sex veckor.

General managern Chris Abbott om den NHL-draftade smålänningen.

- Viggo är en stor talang som har en spännande framtid. Han har visat ett moget spel både i J20 och när han tränat med herrlaget. Viggo använder sin storlek bra på isen och är smart i sitt backspel både i offensiven och defensiven, säger Chris Abbott till RBK:s hemsida.

Tingsrydsprodukten har mestadels lirat i HV71 J20-lag den här säsongen. Det har även blivit spel med juniorlandslaget och han är dessutom bokförd för en SHL-batalj.