• Hem
  • Olins Englandblogg
Olins Englandblogg

Foto: Jens Carlsson/Bildbyrån

Brynäs publiksnitt genom tiderna - säsong för säsong

Brynäs är en av Sveriges mest folkkära hockeyklubbar och är imponerande anrika med en fantastiskt fin meritlista.

Gävle-klubben är definitivt ett av landets främsta varumärken inom ishockeyn.

Publiksnittet har dessutom varit väldigt högt över tid, vilket inger respekt.

Detta även när laget var nere och vände i HockeyAllsvenskan.

BIF har en imponerande stor "kärna" av fans som ställer upp oavsett medgång eller motgång för laget.

Brynäs publiksnitt sedan säsongen 2005/2006
  • 2024/2025 (SHL): 7700
  • 2023/2024 (HockeyAllsvenskan): 6442
  • 2022/2023 (SHL): 6357
  • 2021/2022 (SHL): 4457 (påverkades mycket negativt av pandemin)
  • 2020/2021 (SHL): 150 (påverkades mycket negativt av pandemin)
  • 2019/2020 (SHL): 5889 (en hemmamatch utan publik på grund av pandemin)
  • 2018/2019 (SHL): 5231
  • 2017/2018 (SHL): 5389
  • 2016/2017 (SHL): 5425
  • 2015/2016 (SHL): 5610
  • 2014/2015 (SHL): 5103
  • 2013/2014 (SHL): 5701
  • 2012/2013 (Elitserien): 6229
  • 2011/2012 (Elitserien): 6265
  • 2010/2011 (Elitserien): 5683
  • 2009/2010 (Elitserien): 5738
  • 2008/2009 (Elitserien): 6117
  • 2007/2008 (Elitserien): 5996
  • 2006/2007 (Elitserien): 6665
  • 2005/2006 (Elitserien): 4791

Publiksnitten avser grundseriesammanhang.

Brynäs arena (Monitor ERP Arena)

Monitor ERP Arena FOTO Kenta Jonsson

Foto: Kenta Jönsson/Bildbyrån

Snabbfakta om BIF:s arena
  • Publikkapacitet: 7909.
  • Byggår: 1967.
  • Hette tidigare: Gavlerinken (även Läkerol Arena 2006-2014).
Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Mikhail lämnar IFK Göteborg

IFK Göteborg meddelar på sin hemsida att målvakten David Mikhail, 26 lämnar klubben efter endast 82 dagar.

Mikhail som skrev på den 21: a maj i år lämnar nu alltså klubben, detta på grund av att Pontus Dahlberg är friskförklarad och Mikhail skulle endast täcka upp målvaktspositionen så länge Dahlberg saknades.

- Mitt uppdrag varade en kort tid precis som planerat, men det har
varit en väldigt minnesvärd sådan. Mitt intryck är att Blåvitt har ett
momentum och är på väg framåt och jag ser fram emot att följa lagets resa även framöver, säger David Mikhail på klubbens hemsida.

Sportchef Hannes Stiller:

- David har bidragit både i träning och på match, haft en positiv
inställning och stöttat sina lagkamrater på ett föredömligt sätt. När
han nu vill söka sig vidare önskar vi honom all lycka till, både på och
utanför planen.

Det blev inga matcher i A-laget för Mikhail.

ERIK ÖHRNER

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Officiellt: Ludvig Svanberg klar för Mjällby

Mjällby förkunnar att värvningen av Ludvig Svanberg nu är officiell.

Försvararen som kommer ifrån GIF Sundsvall har även en bakgrund i Hammarby men har nu skrivit på för Mjällby med ett kontrakt som sträcker sig över säsongen 2029.

Totalt blev det 62 matcher och fyra mål samt en assist i Sundsvall.

- Ludde är en 22-åring som har gjort bra ifrån sig i Superettan och har en stor potential. Vi får in en spelskicklig vänsterfotad mittback som dessutom har bra kvalitéer i duell- och huvudspelet. Ludde blir ett starkt tillskott till vår redan välbalanserade försvarslinje, säger Mjällby AIF:s sportchef Hasse Larsson.

ERIK ÖHRNER

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

AIK ser ut att vinna dragkampen om Adrian Helm

Enligt Tuttosvenskan är AIK på väg att vinna dragkampen om Adrian Helm, 19.

Helm som tillhör Ljungskile SK har varit på provspel i både Gais och AIK på senare tid, det har även funnits intresse från Mjällby. Men nu verkar AIK ha vunnit kampen om talangens underskrift.

Yttern har även spelat i FC Trollhättan och italienska Lecce och har gjort fyra mål samt sex assist på 15 matcher i Ettan Södra den här säsongen.

ERIK ÖHRNER

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Fredrik Nissen klar för AIK

AIK har meddelat på sin hemsida att värvningen av Fredrik Nissen, 20 är klar. Backen lämnar AC Milan för att komma hem till Sverige igen.

Nissen som har ryktats till AIK en tid är nu officiellt klar för klubben, han lämnar AC Milans ungdomslag där han har spelat den senaste tiden. Dessförinnan var han i Brommapojkarna.

Kontraktet är skrivet över säsongen 2029 och Fredrik Wisur Hansen, AIK Fotbolls Head of scouting and recruitment säger följande i en kommentar:

– Fredrik är en spelare som vi har följt under en längre period, och när möjligheten dök upp att ta tillbaka honom till Stockholm så fanns det ingenting att tveka på från vår sida. Han är en smart mittback som både är duktig med fötterna, samt har ett bra öga för spelet. Han har också en enorm fysisk potential, bland annat med sin längd och kraft, som vi kommer att jobba hårt med för att förädla ytterligare i vår miljö.

Nissen själv:

– Det känns väldigt bra att äntligen vara här i AIK, det har varit på
gång ett tag och att nu få tillhöra den här anrika klubben känns stort.
Som Stockholmskille har jag sedan tidigare bra koll på klubben och nu ser jag fram emot att ta på mig den svartgula tröjan och ge allt för emblemet på bröstet.

ERIK ÖHRNER

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Det bästa från Allsvenskan omgång 19

Ännu en intressant Allsvensk omgång är till ända och Mjällby visade upp att man för tillfället är Sveriges bästa lag där man tog en oerhört imponerande seger mot MFF på bortaplan. Två målsnåla derbyn och en överraskande poäng i Borås.

Häng gärna med på allt gör vi om Allsvenskan!

Ja, vad ska man egentligen säga om detta Mjällby AIF? De går verkligen från klarhet, till klarhet med sitt självsäkra spel och det spelar ingen roll vilket motstånd man möter - det är samma fina spel ändå. I matchen mot MFF körde man över hemmalagets innermittfält och fick kontroll på matchen efter att MFF initialt hade fått till en viss press. Givetvis är det även wingbackarna som står i fokus och både Herman Johansson och Elliot Stroud blev målskyttar, så länge dessa är friska och krya är Mjällby storfavorit till guldet i mina ögon. För traditionellt sätt kanske man förväntar sig att det ska vara en anfallare som gör alla målen men så är inte fallet med Mjällby. Nu hakades dessutom MFF av i guldstriden och de får istället fokusera på Europaspelet och att slåss om en topp tre placering istället.

I Stockholm spelades en väldigt fin första halvlek från både AIK och Djurgården, visserligen inga mål men gott om chanser där målvakterna i respektive lag fick briljera för att hålla nollan. Tyvärr blev andra halvlek mer av ett sömnpiller där det märktes att inget av lagen var särskilt pigga på att chansa i den här matchen, Djurgården hade mer boll men hade svårt att hitta in och AIK skapade lite fler chanser men skärpan fanns inte där. Väldigt tråkigt att vi dessutom får de här matchmötena som känns som att de aldrig ska ta slut som dödar momentumet i matcherna, givetvis ska man tänka på säkerheten och inkastade föremål är inte acceptabelt men man behöver hitta någon form av mellanväg när det kommer till pyroteknik för jag är rätt säker på att de här långa uppehållen påverkar matchens kvalité och det är tråkigt.

Ett derby som flöt på var det som spelades i Göteborg mellan Gais och IFK Göteborg. Där det blev en oväntat derbykung i form av Kolbeinn Thordarsson, han har visserligen en förmåga att dyka upp där man minst anar det och det var ett fint anfall som han avslutade med en bredsida i mål. Gais försökte sedan komma tillbaka i matchen men efter Diabates misslyckade strafförsök blev det allt svårare, man gjorde ett okej försök men IFK: s försvarslinje stod upp väldigt bra och den räddning som Elis Bishesari gjorde på slutet var väldigt svettig!

I parallelmatchen spelade Elfsborg mot Värnamo och jag trodde inför att detta var en stensäker hemmaseger men Värnamo visar upp en bra attityd matchen igenom och gör två fina mål vilket såg ut att räcka till en seger men veteranen Per Frick ville annat och fick in kvitteringen. Återigen, starkt av Värnamo att ta en poäng men det måste samtidigt kännas lite dubbelt då man är i desperat behov av tre poängare. Tungt även för Elfsborg som bjuder in övriga lag till kampen om topp tre.

Nästa omgång ser jag mest fram emot Hammarby mot Gais, får Stockholmarna sin revansch eller kan Gais hoppa upp på hästen igen och ta tre poäng? Även Värnamo mot Degerfors blir en intressant match, nu behöver tre poäng in för Värnamo och kan Degerfors lyckas göra sitt första mål under Henok Goitom? Ska heller inte glömma klassikermötet IFK Göteborg mot AIK. En intressant omgång väntar!

ERIK ÖHRNER

BB250810 EW099

Omgångens försvarare: Sotirios Papagiannopoulos

"Sotte" var dominant i derbyt och plockade bort Tokmac Nguen gång på gång.

BB250811 MI026

Omgångens mittfältare: Kolbeinn Thórdarson

En riktig derbylirare som gnuggar på och dessutom målskytt.

BB250811 JJ005

Omgångens anfallare: Kai Meriluoto

Nyförvärvet slog till direkt och fick även en assist. Kan han hjälpa laget att hänga kvar i Allsvenskan? Det återstår att se.

BB250811 JJ004

Omgångens mål: Otso Liimatta

Ja, här är han igen den lille finländaren som återigen gör ett riktigt fint mål. Se målet här!