Östersund har haft en tämligen strulig situation på målvaktssidan den senaste tiden. Tex Williamsson har lämnat klubben av familjeskäl och säsongen är över för Carl Lidö på grund av skadebekymmer.
Nu agerar Jämtlandsklubben i form av att plocka in Simon Carlsson från AIK.
Avtalet gäller i en månad, men det kan bli aktuellt med en mer långsiktig lösning än så.
Den 21-årige burväktaren spenderade större delen av säsongen på lån i Väsby på Hockeyettan-nivå förra säsongen.
Konkurrensen är stenhård på målvaktssidan i AIK till följd av att Jhonas Enroth och Victor Brattström är givna topp två-målvakter på förhand, vilket innebär att det här är en bra lösning för alla parter.
ÖIK:s sportchef om nyheten.
- Simon är en väldigt talangfull målvakt som, i överenskommelse med AIK, kommer vara hos oss i minst 1 månad framåt. Det ger både oss och Simon möjlighet att lära känna varandra. Vi kommer fortsatt att arbeta med vår målvaktssituation för att säkerställa en långsiktig lösning, säger Rasmus Aro till Östersunds hemsida.
- Räddningsprocent: 88.2.
- Insläppta mål i snitt per match: 2.92.
- Matcher: 8.


