• Hem
  • Olins Englandblogg
Olins Englandblogg

Foto: Steve Roberts/Bildbyrån

Amerikansk tvåvägscenter till SHL-laget

Örebro - tillika laget som många tror kommer få det tufft den kommande säsongen - får en välkommen förstärkning: Sean Malone ansluter.

Den amerikanske tvåvägscentern, som är klar för två år, kommer närmast från en stark sejour i den schweiziska högstaligan.

Malone besitter bland annat gedigna tekningsegenskaper.

- Vi har letat efter en erfaren tvåvägscenter med offensiva egenskaper. I Sean känner vi att vi har hittat rätt och vi ser fram emot att jobba tillsammans med honom. Sean kommer från två år i Europa vilket vi ser som positivt och han är dessutom en erkänt starkt tekare. Det ska bli väldigt spännande att följa honom i vår miljö, säger sportchefen Henrik Löwdahl till ÖHK:s hemsida.

Malone har hört mycket bra om Örebro.

- Jag är verkligen glad över att få ansluta till Örebro. Jag har bara hört bra saker om organisationen, fansen och Sverige i allmänhet. Jag ser fram emot att vara en del av en konkurrenskraftig miljö och förväntar mig hockey av hög kvalitet, säger Sean Malone till hemsidan.

Amerikanen har ett par NHL-bataljer på meritlistan och det har framför allt handlat om AHL-spel - där han mäktat med 166 poäng på 311 matcher (inklusive slutspelssammanhang -när det gäller spel på seniornivå.

Sean Malones statistik i Schweiz
  • Mål: 22.
  • Assist: 49.
  • Matcher: 99.
Olins Englandblogg

Foto: Andreas Sandström/Bildbyrån

Kevin Ekman Larsson uppges ha bestämt sig

Rutinerade Kevin Ekman Larsson återvände till moderklubben Tingsryd för två år sedan.

Nu är det klart att backklippan kommer stanna kvar i Taif, avslöjar Smålandsposten. Lagets degradering till trots.

Den 30-årige pjäsen får betraktas som ett vasst namn på Hockeyettan-nivå.

U17-landslagsmeriterade Ekman Larsson - som är bror med NHL-backen Oliver Ekman Larsson - har en hel del allsvensk rutin och kan även stoltsera med AHL-meriter.

Kevin Ekman Larssons statistik på allsvensk nivå
  • Mål: 12.
  • Assist: 22.
  • Matcher: 219.
Olins Englandblogg

Foto: Jonas Ljungdahl/Bildbyrån

Kvalitetsforwarden kör vidare i HockeyAllsvenskan

Matthew Struthers var stundtals bra ifrån sig i succélaget Kalmar den gångna säsongen. Det kommer bli en fortsättning i KHC.

Avtalet gäller i ett år.

Kanadensaren hade tre starka säsonger i USports bakom sig innan han anslöt till Kalmar förra året.

Den 25-årige forwarden har även AHL- och OHL-meriter i sitt cv.

Sportchefen Daniel Stolt om beskedet att Struthers kör vidare.

- Kul att Matthew väljer att komma tillbaka. Jag räknar med att han är rejält revanschsugen efter sin skada. Vi räknar med att kunna få ut ännu mer av Matt kommande säsong, säger Kalmars sportchef till hemsidan.

Matthew Struthers statistik på allsvensk nivå
  • Mål: 9.
  • Assist: 9.
  • Matcher: 36.
Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Storklubbar med Peprah Oppong på sin radar

Det är uppgifter ifrån turkiska Fanatik om att det är flertalet storklubbar ute i Europa som har ögonen på IFK Norrköpings unge mittback Kojo Peprah Oppong, 20.

Intresset kommer främst från storklubben Galatasaray som spelar sina matcher i Istanbul. Men, intresset stannar inte där utan det finns även ett intresse från större lag som Chelsea, Borussia Dortmund och RB Leipzig. Listan fortsätter även med intresserade klubbar som danska FC Köpenhamn och FC Midtjylland som Expressen har skrivit om tidigare.

Det är med andra ord ett starkt intresse och med tanke på att IFK Norrköping inte har den bästa ekonomin kan man bli nödgade att sälja talangen redan nu i sommar. Oppong har spelat elva matcher under vårsäsongen och har varit ordinarie under tränare Martin Falk.

Hans kontrakt går ut efter 2026 säsongen.

ERIK ÖHRNER

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Vårens lag Allsvenskan 2025 - del två

Här kommer den andra delen i vårens lag Allsvenskan 2025. Den första delen kan du hitta här. Del två fortsätter med mittfält och anfall.

Missa inte att läsa allt om Allsvenskan här på Sportbloggare.

BB250526 KJ044

Innermittfältare: Nahir Besara

Det är nog lätt att ta för givet att Besara alltid är där och gör sina poäng men att gemene man kanske inte höjer på ögonbrynen alltför mycket. Faktum är dock att Besara ligger högt upp i skytteligan med sex gjorda mål och han har även två assist än så länge, ett väldigt imponerande facit och det gör att han sticker ut som innermittfältare. Han är dessutom oerhört viktig för sitt lag, vilket gör att han har en självklar plats i det här laget.

BB250423 MB094

Innermittfältare: Nicklas Röjkjaer

Den något anonyme dansken var imponerande redan när han anslöt till Mjällby förra säsongen men fick kanske inte full utdelning på sina passningar och skott. Den här säsongen har däremot siktet varit bättre inställt och utdelningen har därmed kommit. Vital på Mjällbys mittfält och mycket av spelet går via hans fötter. Fem mål och tre assist än så länge gör att han liknar sin mittfältskollega i det här laget, nämligen Besara och det är inte dumt att bli jämförd med honom.

BB250419 AM079

Innermittfältare: Besfort Zeneli

Den tredje innermittfältaren blir unge Besfort Zeneli som har slagit igenom med dunder och brak på Elfsborgs mittfält. Han är en väldigt komplett mittfältare som är både aggressiv och teknisk, dessutom har han fått bära kaptensbindeln i ett gäng matcher. Väldigt förvånande om han spelar i Allsvenskan även under höstsäsongen.

Bubblare: Leo Walta, Otto Rosengren, Silas Andersen

BB250525 MI088

Anfallare: Max Fenger

Det har visat sig att Max Fenger var precis det som IFK Göteborg behövde, inte sedan Marcus Berg spelade har man haft en duktig och självklar anfallare som inte bara gör mål men även är jobbig för motståndarna med sitt aggressiva spel och lurighet.

BB250531 MN048

Anfallare: Ibrahim Diabate

Ja, leder man skytteligan är man automatisk med i det här laget. Den så olycklige Diabate från 2024 där han hade riktigt fina underliggande siffror men knappt kunde träffa bollen har nu förbyts mot en anfallare med bröstet utåt som nosar till sig chanserna och sätter dit dem med en självklarhet. Det ryktas redan om klubbars intresse ute på kontinenten och frågan är hur många fler mål ivorianen hinner med att göra i Gais-tröjan.

BB250601 MA157

Anfallare: Abdoulie Manneh

Det tog även lite tid för unge Manneh som kom till Mjällby inför fjolåret, då blev det lite speltid men i år har gambiern slagit igenom och uppvisar en oerhört skottvillighet. Kan han bara lära sig att värdera möjligheterna med lite mer klokskap är det en begynnande storspelare vi har fått bevittna under våren.

Bubblare: Yannick Agnero, Robbie Ure, Christoffer Nyman.

Vårens lag Allsvenskan 2025 i sin helhet

4-3-3

K. Nordfeldt

H. Johansson - V. Eriksson - F. Benkovic - E. Stroud

N. Röjkjaer - N. Besara - B. Zeneli

A. Manneh - I. Diabate - M. Fenger

Olins Englandblogg

Foto: Jesper Zerman/Bildbyrån

Ett bra besked för HockeyAllsvenskan-finalklubben

Oscar Nord har varit en viktig pjäs för AIK i flera år i följd. Det kommer bli en fortsättning i Stockholmsgänget, som siktar på att ta SHL-platsen nästa år.

Nu har den 28-årige forwarden närmare bestämt förlängt kontraktet med två säsonger.

Sportchefen Lasse Johansson om nyheten.

- Nord är en kille som både kan klubben och som även vill fortsätta utvecklas tillsammans med oss, han kommer från en bra säsong i AIK-tröjan och vi ser framemot de två nya åren med honom, säger AIK:s sportchef till klubbens hemsida.

Nord mäktade med 42 poäng - varav 21 baljor - på 70 matcher (inklusive HockeyAllsvenskan-slutspelet) den gångna säsongen. Det var bara Gerry Fitzgerald som gjorde fler mål i AIK-lägret.

Stockholmaren har även representerat Pantern i allsvenska sammanhang.

Oscar Nords statistik på allsvensk nivå
  • Mål: 106.
  • Assist: 86.
  • Matcher: 482.