• Hem
  • Olins Englandblogg
Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Mjällby säljer Kiilerich

Det är danska Tipsbladet som avslöjar att Mjällbys mittback Jakob Kiilerich, 25 är nära en övergång till belgiska Zulte Waregem.

Det ser alltså ut som att Mjällby säljer ytterligare en spelare under sommaren, för någon vecka sedan lämnade Nicklas Röjkjaer klubben och nu kan det vara dags för nästa dansk att lämna. Enligt uppgifterna är spelaren bara en läkarundersökning ifrån att skriva på för klubben, där han ska få ett kontrakt över säsongen 2029.

Övergångssumman ska vara en "miljonsumma". Kiilerich som kom till Mjällby inför fjolåret har efter att ha varit utlånad till Kolding, växt in i laget och blivit mer och mer ordinarie. Den här säsongen har det blivit 12 matcher och ett inhopp.

ERIK ÖHRNER

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Motståndarkoll: FC Köpenhamn

Malmö FF har tagit sig vidare till Champions Leagues tredje kvalrunda och där väntar välbekant motstånd i form av FC Köpenhamn. Trots att lagen tillhör olika serier och nationer är det nästan att betrakta som en derbymatch då avståndet mellan städerna är mindre än 30 kilometer.

Senast lagen möttes var i Europa Leagues gruppspel säsongen 2019-20 där mötet i Malmö slutade 1-1 och i Köpenhamn var det MFF som drog det längsta strået och vann med 0-1. Året 2005 spelades dessutom en "skandal-match" mellan klubbarna när lagen möttes i Royal League en match som omgärdades av mycket bråk och stök.

Klubbens historia är lite speciell då FC Köpenhamn är resultatet mellan en sammanslagning av de två äldre Köpenhamnsklubbar nämligen Köpenhamns Bollklubb samt Boldklubben 1903, dessa klubbar hade dock svåra ekonomiska bekymmer på 1980-talet vilket ledde till att man år 1992 slog ihop klubbarna till en, samtidigt byggdes även klubbens nya arena Parken stadium.

Det gick bra till en början då man vann ligan det första året som FC Köpenhamn men därefter var det ett gäng tunga år för klubben. I slutet av 90-talet kom dock Flemming Östergaard in i styrelsen i klubben och man introducerade klubben på börsen och genererade mycket kapital vilket gjorde att man även kunde köpa loss arenan. Från den punkten började FCK göra bättre och bättre resultat och började växa ut till en riktig maktfaktor inte bara inom dansk fotboll men även nordisk fotboll i stort.

Till dags dato har man tagit 16 ligatitlar (rekord i Danmark) samt tio cuptitlar (också rekord). Dessutom har man varit väldigt framgångsrik i Europaspelet där man har deltagit sex gånger i Champions Leagues gruppspel och även gått vidare till åttondelsfinal två gånger. Längst fram har man dock kommit i Europa League där man nådde kvartsfinalen men förlorade mot Manchester United 2019-20. Detta gör att man ligger på plats 43 på Uefas klubbranking.

Matcherna spelar man som sagt på Parken stadium som har en maxkapacitet på 38, 190 åskådare. Den som har råd och vill äta något gott kan dessutom besöka restaurangen Geranium som har tre Michelin stjärnor. De stora rivalerna är Bröndby IF som man spelar heta derbymatcher emot. Smeknamnet utöver FCK är även Löverne (Lejonen) eller Byens Hold ("Stadslaget").

Tränare för laget är Jacob Neestrup en 37-åring som kom till FCK under 2022 efter att ha tränat Viborg. Han har varit med och blivit mästare med FCK två gånger och även tagit två cuptitlar.

FC Köpenhamn har även en rik historia av att ha många svenskar i laget bland annat Johan Wiland, Tobias Linderoth och Marcus Allbäck är bara några få exempel på svenskar som varit i laget. I nuläget är det "endast" två svenskar i laget nämligen lagkapten Viktor Claesson och Jordan Larsson.

BB241018 BB885

Mohamed Elyounoussi en av många stjärnspelare i laget.

Truppen är i övrigt fylld av bra spelare som har tunga meriter ifrån Europas topp-fem ligor. Några av de spelare som sticker ut är Thomas Delaney, Andreas Cornelius, Mohammed Elyounoussi samt nytillskottet Youssoufa Moukoko. Den sistnämnde Moukoko som kom till laget från Borussia Dortmund tidigare i somras för en övergångssumma som sägs ligga på 5 miljoner Euro. Mohammed Elyounoussi är även kusin med den tidigare AIK-spelaren Tarik Elyounoussi.

Det gäller helt enkelt för MFF att vara redo och hålla koll på samtliga spelare i FC Köpenhamns lag.

Under 2014 fick supportrarna rösta fram en All Star elva och däri var det många kända namn som var representerade, bland annat svensktrion Johan Wiland, Oscar Wendt samt Tobias Linderoth. Även danska landslagsikonerna Christian Poulsen och Jesper Grönkjaer är två av de största spelarna som har spelat för laget.

ERIK ÖHRNER

Källor: Wikipedia, Transfermarkt, SVT Sport, Uefa.com

Football Club Köbenhavn

Football Club Köbenhavn (FCK)

Grundad 1: a juli 1992

Spelar sina matcher på Parken stadium med maxkapacitet på 38 190 åskådare.

Största merit: 16 ligatitlar samt 10 cuptitlar i Danmark.

Stjärnspelare: Mohamed Elyounoussi & Youssoufa Moukoko

Största Europamerit: Åttondelsfinal i Champions League två gånger samt kvartsfinal i Europa League

Olins Englandblogg

Foto: Petter Arvidson/Bildbyrån

Officiellt med Marcus Erikssons nya klubbadress

Rutinerade Marcus Eriksson - som avslutade den gångna säsongen i Södertälje efter att ha inlett den i Skellefteå - lämnar Sverige.

Belfast Giants i EIHL blir ny anhalt för 39-åringen.

Artisten har massvis med vassa allsvenska säsonger på meritlistan och vann poängligan i HockeyAllsvenskan så sent som säsongen 2023/2024.

Spelgeniet har skrivit på ett avtal för en säsong.

- Jag har haft en lång karriär i Sverige, men var redo för en ny erfarenhet och utmaning. Jag är verkligen exalterad över att gå med i Giants och att testa mig själv i Elite League. Jag ser fram emot att ta med mig min erfarenhet till gruppen och hjälpa laget att tävla om titlar den här säsongen, säger Marcus Eriksson till Belfast Giants hemsida.

Eriksson stod för 17 poäng på 21 matcher med Södertälje nu senast och bokfördes för 37 SHL-bataljer i SKE-dressen.

Marcus Erikssons statistik på allsvensk nivå
  • Mål: 145.
  • Assist: 312.
  • Matcher: 581.
Olins Englandblogg

Foto: Jonas Ljungdahl/Bildbyrån

Center med HockeyAllsvenskan-meriter till Hockeyettan-laget

Gustav Eurenius huserade i dåvarande allsvenska Tingsryd den gångna säsongen.

Det blir spel i Hockeyettan-laget Järfälla framöver.

Den 24-årige centern är därmed tillbaka i Hockeyettan, där han tidigare har gjort bra ifrån sig.

Bålsta-fostrade Eurenius svarade för 13 poäng på 45 tävlingsmatcher med Taif nu senast.

"I Gustav får vi in en stabil och stark center som är trygg med pucken, positionssäker och van vid att spela i ett högt tempo. En spelare med rutin och kvalitet som kommer bli en viktig del av vårt lagbygge den här säsongen", skriver Järfälla på klubbens Instagram.

Olins Englandblogg

Foto: Ola Westerberg/Bildbyrån

Silly season i halvtid - så står sig Skellefteå

Skellefteå gick in i fjolårssäsongen som svenska mästare. Men under säsongen hade Skellefteå det svajigt på isen, och stormigt utanför isen. Det blev respass mot Brynäs som vann med 4-1 i matcher.

Målvaktssidan:

Skellefteå hade det rörigt på målvaktssidan förra säsongen. Fyra målvakter spelade minst en match, och totalt fanns sex olika målvakter med i laguppställningen i grundserien. Till denna säsong har man förlorat sina två bästa juniormålvakter.

För att stärka upp duon Linus Söderström och Gustaf Lindvall, har Erik Forssell valt att värva finländaren Jani Lampinen från Mora.

***

Backsidan:

Skellefteå tappar Axel-Sandin Pellikka, Oskar Nilsson och Luke Witkowski som var ordinarie på sju backar. Till Skellefteå återkommer Emil Djuse från Schweiz. Viktor Grahn kommer från AIK och Max Krogdahl från Djurgården som en defensiv back.

Emil Djuse

Emil Djuse gör comeback i Skellefteå AIK Foto: Bildbyrån

Forwardssidan:

Max Lindholm och Michael Brandsegg-Nygård lämnar Skellefteå. Det gör även Linus Lindström efter 11 säsonger i laget, och lettländaren Martins Dzierkals efter två år av hårt jobb och knaper poängskörd.

Lite oväntat har även Anton Heikkinen lämnat Skellefteå för spel i Timrå.

Erik Forssell har förlängt kontraktet med Jonathan Davidsson och Viggo Nordlund. Den senare av dem kommer att lånas ut till Oskarshamn inledningsvis. Sedan har Erik Forssell även värvat in Lars Bryggman, Mikkel Aagaard och Oliver Okuliar och Victor Stjernborg som fyra starka forwards.

Viggo Nordlund FOTO Ola Westerberg

Viggo Nordlund lånas ut till Oskarshamn. Foto: Ola Westerberg/Bildbyrån

***

Tränar- och ledarteam:

Skellefteå sparkade Robert Ohlsson, sedan relationen mellan Ohlsson och fansen skurit sig. Till denna säsong blir det den fd. Mora-tränaren Daniel Hermansson som får huvudansvaret för Skellefteå. Vid hans sida fortsätter Pierre Johnsson och Andreas Falk, och Krister Holm på läktaren. Sist men inte minst är Erik Forssell kvar som GM.

***

Skellefteå bygger delvis nytt, men har kvar en stomme av ledande spelare som Jonathan Pudas, Pär Lindholm och Oscar Lindberg. På papperet ser truppen mer välbalanserad ut än förra säsongen, i synnerhet på backsidan. Och man bygger brett med 23 spelare i truppen.

Nyförvärven är intressanta och i en bra ålder. Samtidigt som man har unga spelare som Frans Haara, Valter Lindberg och Oskar Vuollet som kan fortsätta ta stora steg i sin utveckling.

Daniel Hermansson kommer till ett lag med framtiden för sig som det ser ut nu. Laget ser starkare ut nu än vad det var i våras.

Erik Forssell FOTO Ola Westerberg

Forssell är arkitekten bakom Skellefteå AIK. Foto: Ola Westerberg/Bildbyrån

Olins Englandblogg

Foto: Daniel Eriksson/Bildbyrån

Klassbacken lämnar svensk hockey

Henrik "Kingen" Larsson har en kanonsäsong bakom sig. Den rutinerade backen vann backarnas poängliga i HockeyAllsvenskan och blev utsedd till ligans mest värdefulle spelare.

Nu är det klart att 30-åringen - som återvände till Bik Karlskoga för fyra år sedan - lämnar svensk ishockey igen.

Storsatsande Vålerenga i den norska högstaligan blir ny anhalt.

"Kingen" blir därmed lagkamrat med till exempel Kalle Ekelund, Oskar Matushkin och Ryan Lasch.

Avtalet är tvåårigt.

- Henrik har varit allsvenskans bästa back i flera år. Han är en väldigt bra spelande back som är bra med pucken och väldigt bra i det offensiva spelet, och ger oss en ny dimension i spelet både bakifrån på planen och i powerplay, säger sportchefen Morten Ask till klubbens hemsida.

Larsson om sitt nya hockeyäventyr.

- När förfrågan från Vålerenga kom kändes det motiverande. Jag ville prova något nytt, och det fanns mycket som stämde överens med Oslo och Vålerenga. Jag fick ett bra intryck direkt när jag pratade med Morten (Ask, sportchef) och de andra i klubben, säger Henrik Larsson till hemsidan och fortsätter:
- Jag känner att jag redan har kommit in i spelargruppen bra, och det är en riktigt bra stämning här. Laget verkar riktigt bra och har enorm potential. Vålerenga är en stor klubb med en fantastisk historia, och allt verkar väldigt seriöst och professionellt. Man märker direkt att "det här är seriöst".

Henrik Larssons statistik i allsvenska sammanhang
  • Mål: 53.
  • Assist: 236.
  • Matcher: 523.