• Hem
  • Olins Englandblogg
Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Motståndarkoll: SK Sigma Olomouc

Malmö FF åkte ut ur Champions Leagues kvalspel men får istället fortsätta i Europa League och där väntar i playoff-rundan tjeckiska SK Sigma Olomouc.

Sigma kommer ifrån staden Olomouc som har omkring 100 000 invånare vilket gör det till landets sjätte största stad. Stadens fotbollslag grundades 1919 då som FK Hejcin Olomouc men var inte i högsta serien förrän säsongen 1982-83 då som Sigma ZTS Olomouc. Säsongen 1991-92 nådde man kvartsfinalen i Uefa cupen då Real Madrid blev för svåra. Sedan 1996 har man haft det nuvarande lagnamnet.

Laget har inte vunnit jättemycket i sin historia utan det är framförallt de två cuptitlar som man tagit som är imponerande, den senaste i fjol vilket gör att man nu har chansen att gå till Europa League. En andra plats i gamla Intertoto cupen finns även på meritlistan. I ligan är en andra plats toppnoteringen från säsongen 1995-96.

Matcherna spelas på Andruv stadion som är döpt efter en lokal affärsman som varit med och sponsrat fotbollen i staden under hans levnadsår, han dog 1976. Landslaget spelar även en del matcher på den här arenan emellanåt. Arenan tar 12 566 åskådare i maxkapacitet.

Dagens spelartrupp är mest fylld med tjeckiska spelare med en del afrikanska inslag. Den är enligt Transfermarkt värderad till omkring 17 miljoner Euro vilket är blygsamt i jämförelse med MFF (ca 41 miljoner Euro). Den stora målskytten och stjärnan Jan Kliment är dessvärre skadad då han bröt benet i våras, detta har gjort att man istället har lånat in Muhamed Tijani från Slavia Prag som ersättare. En annan inlånad spelare är Simion Michez som skulle kunna bli ett hot mot MFF med sin snabbhet. Nordmakedoniern Tihomor Kostadinov är en av lagets mer erfarna spelare. Överlag är dock detta Sigma ett väldigt anonymt lag för en svensk fotbollspublik, det finns inget namn som sticker ut.

Tränare för laget är Tomas Janotka som var spelare i klubben tidigare och har tränat laget sedan 2024, dessförinnan var han tränare i klubbens B-lag. Han är känd för att få vara duktig på att förlita sig kring fasta situationer och det kanske kan bli en nyckel att se upp med för MFF i det här mötet. Med tanke på att Sigma kommer att vara rejäla underdogs i det här mötet skulle jag tro att man kommer att utgå mycket från fasta situationer för att kunna göra mål.

På Uefas klubbranking är man på 179:e plats medan MFF är på 128: e plats. Sigma har mött svenskt motstånd tidigare nämligen säsongen 1986-87 då IFK Göteborg blev för svåra i Uefa cupens första runda.

Källor: Wikipedia, Transfermarkt, Uefa.com, 2024/25 mid-season review: SK Sigma Olomouc

ERIK ÖHRNER

SK Sigma Olomouc

SK Sigma Olomouc (Sportovni Klub Sigma Olomouc a.s.)

Grundad 1919 som FK Hejcin Olomouc

Spelar på Andruv stadion, 12 566 åskådare i maxkapacitet.

Största merit: två cuptitlar i Tjeckien

Stjärnspelare: Jan Kliment (skadad)

Största Europamerit: Tvåa i Intertoto cupen 2000

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Mjällby i förhandlingar kring Manneh

Mjällby har gjort succé i årets Allsvenskan och en av förgrundsfigurerna är Abdoulie Manneh, 20 som har gjort sex mål i år. Nu sägs han vara väldigt nära en övergång till Olympiakos, detta enligt Foday Manneh gambisk fotbollsjournalist.

Enligt Mannehs uppgifter ligger budet på 3, 5 miljoner Euro vilket är cirka 39 miljoner svenska kronor. Dock är affären inte klar enligt Hasse Larsson sportchef i Mjällby.

Tidigare har Larsson sagt att det ska mycket till om man säljer någon ytterligare spelare i sommar och det har nämnts att en affär kan bli klar men att spelaren återgår till Mjällby på lån säsongen ut.

Manneh har haft intresse kring sig en längre tid och har ett kontrakt över säsongen 2027.

ERIK ÖHRNER

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Speltips Allsvenskan omgång 20

Inför varje allsvensk omgång kommer Sportbloggare.com med speltips till samtliga matcher.

Här är tipsen till matcherna i omgång 20.

Du vet väl att du kan följa allt om Allsvenskan hos oss på Sportbloggare?

  • Halmstad BK - Malmö FF 2

En tung vecka för MFF när man kollapsade i bortamötet mot FCK och åkte ut ur Champions League kvalet, finns mod i laget att repa sig mot HBK? Jag tror nog det ändå. Laget behöver helt enkelt snabbt upp på hästen igen och ett bra läge att möta HBK som har två avstängningar (Wallentin, Schyberg).

Senaste fem matcherna har hallänningarna endast gjort två mål samt släppt till nio bakåt. Bra för hemmalaget är dock att Agnero är tillbaka, han är lagets bästa spelare och kan såklart göra livet surt för MFF-försvaret, kanske att nollan är i farozonen men till slut bör MFF fixa detta.

  • IFK Norrköping - IF Elfsborg 2

Här tror jag att det finns goda chanser för en hel del mål. Elfsborg är ett lag som gärna spelar med hög energi och Norrköpings styrkor ligger i det offensiva spelet. Hemmalagets form är dock inte något att skryta med och pressen på att leverera resultat ligger på tränare Falk.

Elfsborg fick bara kryss senast men det var nog en match man borde vunnit, det gäller för bortalaget att få igång duon Silverholt och Ihler igen då dessa har varit iskalla senaste tiden. Nu är även Arber Zeneli skadad. Trots detta tror jag att Elfsborg drar det längsta strået även om resan dit kanske inte blir helt enkel.

  • Brommapojkarna - IK Sirius X

Även här tror jag chanserna är goda att vi får se en hel del mål. Hemmalaget gjorde ju faktiskt hela sex mål på den då nyrenoverade mattan på Grimsta, det kanske inte blir fullt så många mål denna gång men visst borde laget ha goda minnen från den matchen. Ackermann saknas och kanske kan Sirius utnyttja detta då BP haft problem med sin defensiva balans.

Leo Walta blir som vanligt en nyckelspelare för Sirius som dock saknar sin kollega Marcus Lindberg även han är avstängd. En oviss match men då lockar oddset på X i det här mötet.

  • IFK Göteborg - AIK 1

AIK åkte ut med dunder och brak i Europaspelet och det är ett rätt sargat lag både form och självförtroendemässigt. Nu saknas dessutom Mads Thychosen då han är avstängd. IFK Göteborg å sin sida är dock på uppgång efter att ha vunnit derbyt senast och man börjar få fram fler spelare som kan komma och göra avgörande insatser, senast Kolbeinn Thordarsson. Jag tror att IFK kommer att sätta plattan i mattan i den här matchen och ta hem kampen på ren energi, något som AIK sliter med för tillfället.

Ett lockande odds på hemmaseger gör mig än mer säker.

  • BK Häcken - Öster 1

Även Häcken hade en tuff Europamatch i veckan men får fortsätta i kvalspelet. Frågan är vad det säger om deras insatser i Allsvenskan då? Ja, rent generellt är nog fokus på Europa men Öster hemma känns ändå som en motståndare som kan passa Häcken bra. Man har tillräckligt med alternativ numera för att sätta ut en bra elva.

Öster har problem med formen och verkar ha svårt att göra annat än att spela oavgjort, kanske skulle man nöja sig med ett till sådant resultat men hur de ska hänga med på konstgräset om Häcken får till det har jag svårt att se.

  • Hammarby - Gais X

Hammarby åkte precis som AIK ut i Europaspelet i veckan och får ladda om för allsvenskt spel och eventuell guldstrid under hösten. Matcherna mot Gais har varit speciella och tajta, fjolårsmötena slutade 0-0 bägge gånger men senast fick vi ett målkalas.

Gais bör vara rejält revanschsugna efter den snöpliga förlusten senast, man saknar Kevin Holmén på grund av avstängning men bör ha ersättare i truppen. Jag tror att man kan komma att göra en bra match här, energinivåerna bör vara höga nog för att ge Hammarby en rejäl match. Utgången känns dock oviss och krysset kanske ingen är jättenöjd med men när två bra lag möts slutar det ibland så.

  • Mjällby - Djurgården 1

Ja, Mjällby-tåget rullar fortsatt på, senast var det en oerhört imponerande seger mot MFF på bortaplan och inte ska Djurgården kunna bjuda på svårare motstånd? Jag har i alla fall väldigt svårt att se det.

Dock ska sägas att defensivt har Djugården det rätt okej ställt och senast spelade Jacob Rinne i målet, återstår att se om han gör det fortsatt. Man hade dessutom en cupmatch i veckan, oklart hur den påverkar rent belastningsmässigt dock.

Men Mjällby på hemmaplan är brutala och jag tror att man vinner komfortabelt. Lite förvånande att oddset är så pass högt på en hemmaseger här.

  • IFK Värnamo - Degerfors 1

Ja, här är kanske omgångens match beroende på hur man ser det. Värnamo behöver hitta en trepoängare här för att kunna ge sig själva chansen att hänga kvar via kvalspel. Jag tror faktiskt man har goda chanser till att göra just det, lite nyförvärv har kommit in och det finns en annan energi i truppen.

Degerfors har en helt bedrövlig form och har inte gjort ett mål på hur länge som helst. En ny anfallare är klar från danska tredje ligan men jag tror inte att det räcker här. Värnamo tar chansen.

Speltipsen från ERIK ÖHRNER.

Olins Englandblogg

Foto: Fredrik Karlsson/Bildbyrån

Sportbloggare rankar lagen i SHL säsongen 2025/2026 - plats 6

Plats 6 - Linköping

11 ⭐ av 15 möjliga

***

Målvakter: ⭐

Jesper Myrenberg, Waltteri Ignatjew och Noel Massot.

Kommentar:
Linköping har en bra målvaktsbesättning. Varken mer eller mindre. Jesper Myrenberg har utvecklats till en väldigt bra målvakt på den här nivån. Waltteri Ignatjew - som har varit vass i allsvenska sammanhang med Mora - är en spännande värvning med mycket potential. Det känns oavsett som att målvaktssidan är LHC:s "minst starka" lagdel som läget är nu.

***

Backar:

David Bernhardt, Mikko Kokkonen, Theodor Lennström, Max Martin, Jonathan Myrenberg, Oscar Fantenberg, Erik Norén, Rasmus Rissanen och Felix Öhrqvist.

Kommentar:
Visst - Oscar Fantenbergs långtidsskada är en tuff smäll och Mikko Kokkonen lär inte fylla den luckan fullt ut, men det ser ändå riktigt bra ut rent helhetsmässigt gällande Linköpings backbesättning. Theodor Lennström är en extrem prestigevärvning som inger respekt. Offensivt skicklige David Bernhardt är en annan tungviktsrekrytering. Östergötlands hockeystolthet har dessutom en del bra namn i övrigt och en intressant mix av olika spelartyper. Den här lagdelen förtjänar fyra stjärnor.

***

Forwards:

Robin Kovacs, Fredrik Karlström, Christoffer Ehn, Remi Elli, Adam Hofbauer, Johan Johnsson, Oliver Johansson, Oscar Lawner, Markus Ljungh, Zion Nybeck, Eskild Bakke Olsen, Ty Rattie, Nick Shore, Johan Södergran, William Proos och Jakub Vrana.

Kommentar:
Forwardsbesättningen utgör Linköpings starkaste kort. Här har Peter Jakobsson fått ihop något som verkligen imponerar. Nyförvärvet Fredrik Karlström blir en rejäl tillgång. Det är emellertid Jakub Vrana som sticker ut mest. En spelare med kapacitet för att utmana om poängligatiteln. Spetsspelare i stil med framför allt Robin Kovacs och Ty Rattie är dessutom kvar sedan tidigare. Linköping har massvis med offensiv spetskompetens, men även defensivt ytterst kompetenta spelare. Lägg därtill en hel del karaktär. LHC:s forwardssida är sammantaget såväl tämligen spetsig som bred. En av SHL:s bästa forwardssidor.

Nyförvärv och förluster i Linköping inför säsongen 2025/2026

Nyförvärv:

  • Mikko Kokkonen (Toronto Marlies)
  • Zion Nybeck (Oskarshamn)
  • David Bernhardt (Modo)
  • Oliver Johansson (Timrå)
  • Noel Massot (Mora)
  • William Proos (Almtuna)
  • Johan Södergran (Modo)
  • Waltteri Ignatjew (Calgary Wranglers)
  • Theodor Lennström (Genève-Servette HC)
  • Fredrik Karlström (Bridgeport Islanders)
  • Jakub Vrana (Nashville Predators)

Förluster:

  • Linus Hultström (EHC Biel-Bienne)
  • William Worge Kreü (Jukurit)
  • Eddie Genborg (Timrå)
  • Mattias Hävelid (San Jose Sharks)
  • Patrick Russell (Kölner Haie)
  • Lance Bouma (Dresder Eislöwen)
  • Henrik Thörnqvist (Iserlohn Roosters)
  • Broc Little (slutar)
Olins Englandblogg

Foto: Jens Carlsson/Bildbyrån

Ett lovande besked för Skellefteå

Zeb Forsfjäll har varit borta från spel sedan i slutet av förra säsongen och har genomgått en axeloperation.

Nu har den 20-årige forwarden med juniorlandslagsmeriterna börjat träna på is igen och det ser lovande ut gällande att vara i matchskick när seriespelet inleds den 13 september.

- Det (kroppen) känns bra. Jag siktar på seriepremiären, men vi får se, säger Zeb Forsfjäll till Norran.

Skellefteå-sonen draftades av Seattle Kraken i tredjerundan 2023 svarade för åtta poäng på 38 matcher förra säsongen.

Forsfjäll gjorde SHL-debut redan säsongen 2022/2023 och är en tvåvägsspelare som inte minst är skicklig i boxplaysammanhang.

Zeb Forsfjälls statistik på SHL-nivå
  • Mål: 6.
  • Assist: 9.
  • Matcher: 115.
Olins Englandblogg

Foto: Suvad Mrkonjic/Bildbyrån

Supporterklubbarna är kritiska: "Känns som att man försöker minska rivaliteten mellan lagen"

Rivalerna Kalmar och Nybro möter varandra vid två tillfällen (29 augusti och 7 september) redan på försäsongen.

Det tycker de inblandade supporterklubbarna (Club 1968 och Vikings Support) är för mycket.

Nu har dessa supporterklubbar uppmanat till en bojkott av dessa två försäsongsmatcher.

Hugo Karlsson (ordförande i Vikings Support) om ovanstående.

- Vi tycker inte att man gör så. Vi har haft en dialog med klubben om och var inte riktigt överens. Enligt dem hade Kalmar HC tagit kontakt och eftersom ekonomin såg ut som den gjorde efter årsmötet tyckte de att det var en bra grej, säger Hugo Karlsson till Barometern och tillägger:
- Det känns som att man försöker minska rivaliteten mellan lagen. Det är ju inte samma sak, men AIK och Hammarby skulle inte mötas på försäsongen direkt.