• Hem
  • Olins Englandblogg
Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Mikael Lustig blir tf sportchef i VSK

Mikael Lustig är tillbaka i elitfotbollen, den här gången som tf sportchef. Det står klart sedan Kalle Karlsson lämnar VSK för att ta över Hammarby.

Lustig som sedan en tid tillbaka har haft en roll i klubbens akademi tar nu alltså över sportchefsrollen tillfälligt. Han kommer även att vara involverad i att hitta en permanent sportchef, det skriver klubben på sin hemsida.

Ordförande Magnus Breitholtz blev intervjuad av Fotbollskanalen om Lustigs nya roll.

- ”Micke” har jobbat i klubben under hela året och vi har haft en dialog under flera år. Vi visste att Kalles kontrakt skulle gå ut och Mikael med flera har jobbat sedan i somras med att hitta ett alternativ med Kalles goda minne, då vi hela tiden måste vara proaktiva, ordföranden.

Han fortsätter:

- Han har gjort ett jättebra jobb med flera andra och sedan har det intensifierats, då vi inte har skrivit ett nytt kontrakt med Kalle. Det är egentligen inget nytt, men det blir mer aktivt, då det nu är klart att Kalle inte är kvar. Han gör ett jättebra jobb och vi är supernöjda med att ha honom i klubben.

Det verkar dock inte som att Lustig ses som en kandidat till att bli permanent sportchef, Fotbollskanalens intervju igen.

- Dels tror vi inte att "Micke" ännu sitter på alla verktyg som han behöver. Han är en bra person och kan bli en jättebra sportchef med allt vi söker. Det betvivlar jag inte, men man behöver jobba rätt hårt och det kan inte "Micke" göra nu. Det är flera faktorer i det.

Han fortsätter:

- Han har också en hel del andra uppdrag och det har funnits ett ömsesidigt intresse från att båda parter om att det här är över lång tid. Han ska vara en del av föreningen, så vi ser inte på det kortsiktigt. Vi vill ha honom i klubben och vill ge honom chans att utvecklas och bidra. Han är bra inom många områden och gör ett jättebra jobb.

Sedan tidigare står det klart att det blir Alexander Rubin som tagit över huvudtränaruppdraget i klubben, han var tidigare assisterande tränare till Kalle Karlsson.

ERIK ÖHRNER

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Elfsborg-duo på väg att lämna

Enligt lokaltidningen Borås tidning kommer Elfsborg att släppa både Daniel Granli, 31 och Jakob Thomasen, 29 när kontrakten löper ut vid årsskiftet.

Granli som anslöt från ADO Den Haag inför säsongen fick spela elva matcher under säsongen, där han främst har agerat rotationsspelare.

Thomasen kom från Nice sommaren 2023 och han gjorde endast nio matcher i år.

Elfsborg hade en tung period under hösten och hamnade till slut på en åttonde plats i tabellen.

ERIK ÖHRNER

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Helsingborg jagar Voelkerling Persson

Enligt Expressen är Helsingborgs IF intresserade av att värva Sirius Jakob Voelkerling Persson.

"JvP" har en bakgrund i Helsingborg och lämnade klubben för Sirius 2022, nu kan det bli en comeback i den rödblå-tröjan enligt uppgifterna. Det är än så länge på ett tidigt stadie i diskussionerna och det återstår att se hur det utvecklar sig framgent.

ERIK ÖHRNER

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Sirius-duo lämnar

Sirius meddelar att duon Tobias Carlsson och Filip Olsson lämnar föreningen.

Carlsson som gjorde 24 matcher för Sirius efter att han anslöt sommaren 2023.

- Jag har trivts väldigt bra i Sirius sedan dag ett, även om
skadeperioderna såklart varit tuffa. Det har varit kul att få vara med
och se klubbens utveckling, både sportsligt men också hur stödet på
läktaren blivit större och större varje år. Stort tack för min tid i
klubben och lycka till framöver, säger Carlsson till klubbens hemsida.

Mittfältaren Filip Olsson gjorde 34 matcher i den blåsvarta-tröjan och kom till klubben inför säsongen 2022.

- Jag vill speciellt tacka alla lagkamrater som jag har mött under årens
gång. Fastän det fotbollsmässiga inte blev så bra som någon av parterna
hoppats så är jag väldigt tacksam över allt jag fått lära mig under
både skadeperioderna men även på fotbollsplanen. Jag vill även rikta ett
stort tack till Siriussupportrar och de människor som jag har träffat
utanför fotbollen. Uppsala har blivit, och kommer alltid vara, en
favoritstad för mig - tack för den här tiden, säger mittfältaren till klubbens hemsida.

Jonathan Ederström sportchef i Sirius om duons avsked.

- Tobbe kom i ett svårt skede sommaren 2023 och visade sig bli en viktig
tillgång direkt, där han var en starkt bidragande faktor till vår
avslutning den hösten. Sedan dess har han haft det tuffare, dels på
grund av skador och dels på grund av att andra spelare har gjort det bra
när de har spelat. Nu har vi valt att aktivera en klausul i hans avtal
som innebär att han lämnar Sirius vid årsskiftet. Vi önskar Tobbe ett
stort lycka till framöver.

- Fille har spenderat säsongen 2025 i Sandviken och det har varit ett
bra år för honom där. Han har gjort bra ifrån sig och framförallt så har
han spelat fotboll kontinuerligt vilket var det absolut viktigaste.
Konkurrensen i Sirius är fortsatt tuff, så nu när avtalet går ut så blir
det naturligt att han går vidare i karriären och vi önskar honom
såklart ett stort lycka till oavsett vad som väntar.

ERIK ÖHRNER

Olins Englandblogg

Foto: Jonas Ljungdahl/Bildbyrån

Drar igång en Swish-insamling för att ha råd med forwarden

Anton Lundmark blir inte kvar i Florida Panthers organisation och nu hoppas Timrå på en återkomst redan den här säsongen.

Det förutsätter dock att klubben får in mer pengar.

Nu har Tik dragit igång en insamling i det syftet.

"Vi behöver få in 300.000 kr för att han ska bli spelklar till återstarten av SHL den 18 december! Vi behöver förstärka forwardssidan och Anton Lundmark har blivit tillgänglig för en återkomst till klubben. Men för att kunna plocka hem honom så behöver vi säkra upp och ta ansvar för ekonomin", skriver Timrå på hemsidan.

Den 24-årige forwarden stod för nio poäng på 53 matcher i Timrå-dressen i fjol och fick chansen i Tre Kronor.

Det har blivit noll poäng på nio AHL-bataljer den här säsongen.

Lundmark lirade i HockeyAllsvenskan med Tingsryd säsongen 2023/2024 och det var då som han fick genombrottet på en relativt hög serienivå.

Anton Lundmarks statistik på SHL-nivå
  • Mål: 5.
  • Assist: 4.
  • Plus/minus: +2.
  • Matcher: 53.
Olins Englandblogg

Foto: Michael Campanella/Bildbyrån

Lämnar det allsvenska laget - klar för en annan svensk klubb

Gustav Meijer har bokförts för 19 matcher i HockeyAllsvenskan med Östersund den här säsongen.

Det kommer inte bli någon fortsättning i Jämtlandsgänget.

Enköping i Hockeyettan blir ny anhalt för 19-åringen.

Forwardslöftet - som har snittat en poäng per match i Hockeyettan i samband med en utlåningssejour i Falu IF tidigare under säsongen - gör ESK-debut redan i morgon mot Arlanda.

Meijer om vad han kan tillföra laget.

- Jag ska definitivt försöka att producera poäng, men också bidra med en positiv energi till laget, säger Gustav Meijer till ESK:s hemsida.

Gustav Meijer har i övrigt bland annat ett förflutet i Almtunas organisation och har lirat allsvensk hockey även där, om än ytterst sporadiskt.

Gustav Meijers statistik på Hockeyettan-nivå
  • Mål: 2.
  • Assist: 2.
  • Plus/minus: +1.
  • Matcher: 4.