• Hem
  • Dragskott
  • SHL-nykomlingarnas orosmoln inför seriepremiären
SHL-nykomlingarnas orosmoln inför seriepremiären

Foto: Jonas Ljungdahl/Bildbyrån

SHL-nykomlingarnas orosmoln inför seriepremiären

På lördag är det dags för seriepremiär borta mot Djurgården. Det handlar om Björklövens första match i den svenska högstaligan på 25 (!) år.

Nu talar mycket för att västerbottningarna kommer få klara sig utan Lucas Wallmark, tillika en av lagets stjärnvärvningar, i den sammandrabbningen.

Klasscentern deltog inte på dagens träning.

- Vi tar det dag för dag, som det har varit på försäsongen. Så får vi se vad som händer. Det är klart att det är en jätteviktig spelare, precis som många andra. Vi vill ju ha alla tillgängliga, säger den assisterande tränaren Stefan Öhman till Västerbottens-Kuriren.

Om Wallmark saknas blir det Tristen Robins, Albin Lundin, Axel Ottosson och Joel Mustonen som tar Björklövens centerplatser i premiärtillställningen.