• Hem
  • Olins Englandblogg
Olins Englandblogg

Foto: Bildbyrån (montage)

Onsdagens Powerplay-kupong

Onsdag 2021-02-24
Spelstopp: 18.59

216 rader/216 kronor

Ta del av motiveringarna till tipsen på Bettingstugan.se

Dragskotts tips:

1. Kristianstad - Björklöven: 2

2. AIK - Timrå: 1X2

3. Almtuna - Västerås: 12

4. Södertälje - Tingsryd: 1

5. Västervik - Bik Karlskoga: 1X2

6. Mariestad - Troja/Ljungby: 1X2

7. Visby/Roma - Vimmerby: 12

8. Skövde - Mörrum: 12

***

I samarbete med Svenska Spel Sport & Casino AB
Spel för dig över 18 år
Spelar du för mycket?
Ring Stödlinjen: 020-819100

Olins Englandblogg

Foto: Bildbyrån (montage)

Dragskott tippar onsdagens matcher i HockeyAllsvenskan

Modo - Mora

Matchtips: 1.

En oviss match. Modo har förvisso torskat fem av de sex senaste matcherna, men är på stark uppgång i och med storvinsten hemma mot Västerås nu senast. Mora blir en tuff utmaning. MIK har förvisso varit halvdana de senaste veckorna, men är ett lag med mycket potential. Masarna vann dessutom det senaste mötet lagen emellan och är bortastarka. Öviksgänget besitter dock i grunden en enorm kapacitet och känslan är att hemmalaget drar det längsta strået.

***

Kristianstad - Björklöven

Matchtips: 2.

Det skiljer hela 44 (!) poäng mellan lagen, men det råder inga tvivel om att den här sammandrabbningen är tämligen oviss. Kristianstad har vunnit ett av två möten lagen emellan den här säsongen och är ett lag med mycket karaktär. Björklöven kan dock ståta med tre vinster på de fyra senaste matcherna och har i grunden ett bättre lag. Lägg därtill att västerbottningarna är bra i bortaplanssammanhang. Tipset utgörs av att Björklöven håvar in tre poäng. Mycket till följd av lagets starka forwardssida.

***

Almtuna - Västerås

Matchtips: 1.

Mycket svårtippat. Almtuna - som kan stoltsera med fem vinster på de sex senaste matcherna - är heta. Västerås har oerhört mycket att jobba på efter fem raka nederlag. Uppsala-laget har dessutom plusstatistik på VIK den här säsongen hittills. Västmanlänningarna har visserligen i grunden ett bättre lag, men känslan är ändå att Ais styr upp det här igen. Till viss del med tanke på det vassa målvaktsspelet.

***

Västervik - Bik Karlskoga

Matchtips: 1.

Västervik - med två raka vinster i bagaget - är på gång. Bik Karlskoga blir ett kraftprov. Värmlänningarna kan ståta med två raka segrar och har gjort en mycket bättre säsong än VIK så här långt. Karlskoga-gänget är dessutom bortastarka. Västervik är dock ett rätt så bra hemmalag och har en hög högstanivå. Lägg därtill att VIK kan ståta med 2-1 i inbördes möten. Tipset utgörs av att Västervik vinner igen.

***

Södertälje - Tingsryd

Matchtips: 1.

Sexpoängsmatch i topp fyra-striden. Södertälje är formstarka (fyra segrar på fem bataljer). Tingsryd förlorade visserligen nu senast borta mot Almtuna, men har varit starka sett till helheten de senaste veckorna. Taif vann dessutom det senaste mötet lagen emellan. SSK har å andra sidan 2-1 i inbördes möten och är ett riktigt bra hemmalag. Sportklubben bör dessutom dra vinning av att Tingsryd - som också spelade under tisdagen - kommer ha en bortaresa i benen. Känslan är att det sistnämnda och hemmaplansfördelen avgör.

***

AIK - Timrå

Matchtips: X.

En lurig match att tippa. AIK jagar revansch efter två raka nederlag. Möjligheterna är hyfsade. Stockholmarna har gjort det bra rent helhetsmässigt de senaste veckorna och är hemmastarka. Timrå blir såklart ett enormt kraftprov. Medelpadingarna är förvisso formsvaga, men har gjort en kanonsäsong hittills och har i grunden ett bättre spelarmaterial. Tik har dessutom betvingat Gnaget tidigare under säsongen. AIK vann emellertid när lagen möttes senast och tipset är att hemmalaget krigar till sig minst en pinne.

Olins Englandblogg

Foto: Fredrik Karlsson/Bildbyrån

Den juniorlandslagsmeriterade forwarden förlänger avtalet med SHL-klubben

Färjestad bygger för framtiden: Carl Jakobsson har förlängt kontraktet med två säsonger, uppger FBK på hemsidan.

Den juniorlandslagsmeriterade forwarden har svarat för tolv poäng och +3 på 33 SHL-matcher den här säsongen.

Allroundpjäsen Jakobsson är bokförd för totalt 128 bataljer i den svenska högstaligan och 20-åringen gjorde SHL-debut redan säsongen 2017/2018.

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

It´s the final (SHL) countdown

Roglefans

Får Röglesupportrarna fira en serieseger ?

It’s the final countdown´- nu börjar slutspurten!

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

SHL: s grundserie har slutstationen i sikte. Alla lag utom två har bara tio matcher eller mindre kvar av de 52 matcherna. Transferfönstret är stängt, lagt kort ligger och lagen är rustade för slutspurten. Marginellt viktiga positioner i serien återstår att spela om för några lag. Andra kan andas ut och bevaka en förmodad topplacering.

Fem lag spelar för att undvika kval

Men fem lag spelar med kniven mot strupen. Allt måste kalibreras för att undvika en kvalserie där förloraren lämnar SHL och får en spelplan till nästa år som stavas Allsvenskan. En rolig serie att titta på - men under ett år som detta med minimala publikintäkter är prislappen för degradering enormt hög. Det är nästan bara Leksand som klarar av att åka jojo mellan SHL och Allsvenskan,

Rögle-Växjö-Luleå – kvartsfinalklara

Om vi börjar uppifrån är det sex lag som går direkt till en kvartsfinal. Topp-tre i tabellen, Rögle, Växjö, Luleå kommer att gå direkt till kvartsfinal om dom inte faller ihop som ett korthus.

En kvartett - tre till kvarten en till kvalet

För kvartetten Skellefteå, Frölunda, Leksand, och Örebro är det ett öppet race där fyra lag gör upp om tre platser. Här är det helt jämnt mellan lagen. Örebro är sju i serien – fem poäng efter Skellefteå på fjärde plats. Men de rödvita har två matcher mindre spelade än Skellefteå. Här kommer lagen att skifta plats omgång för omgång till sista matchen är spelad.

Hemmaplansfördel?

En direktplats i kvartsfinal – och en högre rankning i serien har inte på papperet en jättestor fördel. Samtliga lag i kvartetten har en placering i ”bortaplanstabellen” som inte nämnvärt skiljer sig från den totala tabellen.

Men det tär både på spelarna och ekonomin att spela fler ”onödiga matcher”. Skellefteå vill undvika en eller flera dyra flygresor, eller en lång bussresa till lagen söderut. Logistikpusslet som följer av ett play-in spel är för övriga lag (nu: Djurgården och Färjestad, Oskarshamn) är inte kostsamt som för Skellefteå.

Tabellplatserna 4-6 är bokade

Min magkänsla säger att det blir Skellefteå, Frölunda, och Leksand som kommer att knipa plats 4–6. Leksand kommer att utmanas av Örebro. Men Örebro får nöja sig med en sjundeplats. Men de rödvita mycket väl vålla något av topplagen bekymmer om det når kvartsfinalen.

Med Skellefteå spets och tillförda rutin i form av Melker Karlsson och Pär Lindholm kommer laget att bli direktkvalificerade för kvarten. Något annat vore en missräkning med den form laget hade innan uppehållet, och med den spetskompetens Forssell adderat till laget

Början på sista versen i SHL?

Versen nedan är Joey Tempest (från ”Vilda Väsby”) kända ingress på The final countdown. En världshit som i ett svep stöpte om hans liv och svenskt 80-tal. För lagen i bottenstriden står en SHL: plats på spel. Två lag kommer att göra upp om att skickas ner i avgrunden.

"We're leavin' together
But still it's farewell
And maybe we'll come back
To Earth, who can tell?
I guess there is no one to blame
We're leaving ground (leaving ground)
Will things ever be the same again"

Ett lag får ingen returbiljett

Tretton lag får en returbiljett – men det fjortonde laget lämnar SHL-säsongen utan returbiljett. Och kanske blir den föreningen aldrig sig lik för anspela på versen ovan?

Fem lag i ett getingbo

För Oskarshamn, Brynäs, HV71, Malmö och Linköping väntar en räcka matcher där skillnaden mellan vinst och förlust kan vara mer ödesdiger än någonsin.

Mellan Oskarshamn på tionde plats och Linköping på sista plats skiljer bara tre poäng. Malmö på trettonde plats har dock bara 39 matcher spelade.

Det här är ett getingbo ingen vill vara i. Och bottenstriden känns personligen intressantare än vilka lag som går till kvartsfinal.

HV71 mot Linköping möts i kvalet

Med kniven mot strupen kommer det att bli ett öppet race ända tills alla matcher spelats. Men jag tror att Linköping och HV71 kommer att få spela om en plats i SHL till nästa säsong. HV71 är säsongens största negativa överraskning. Jönköping vädrar vårsol - men laget i deras hjärta har parkerat långt ner i tabellen och nu är goda råd dyra om det inte ska bli en kvalfylld vår för minst ett lag i Småland.

Bye-Bye Linköping

Linköping har försökt med det mesta, tränarbyte, chansvärvningar, ny målvakt. Supporterpengar. Inget har fått Pajens lagbygge att få vind i seglen och lämna sista platsen. Skador på nyckelspelare har även försatt läget i ett prekärt läge.

I Linköpings sista fyra matcher väntar Rögle och Luleå hemma – och sen HV71 och Djurgården på bortaplan. Och i en kvalserie kommer inte LHC att kunna rubba något annat lag i bäst av sju.

Tomma läktare - men spänningen kvarstår

Läktarna gapar nästan tomma. Och klubbarna vänder på varje krona för att inte riskera ekonomin. Men det går inte spara sig genom en lågkonjunktur för bottenlagen. Där har sparade kronor och "stimulanspaket" använts för att skapa en livlina till säkrare mark. Men överlag har ingen nödbroms eller livlina vänt något av bottenlagens färdriktning. Lagen står parkerade på en plats som innebär att faran är långt ifrån över. Eller i Linköpings fall har nog tåget gått - och kvalspel är näst intill oundvikligt.

Det är lätt att lida med lagen som står farligt nära ättestupan. Jag började gå på hockey ungefär när Skellefteå åkte ur Elitserien. Sedan följde en sexton år lång ökenvandring. År för år kastades man mellan hopp och förtvivlan. Men efter sexton år var den resan slut. Och ovissa kval är ett minne blott.

We're leaving together

Supporterhjärtat brinner hos många nu. Och alla vill se vad som händer i stormens öga ända fram tills sista matchens slutsignal. Det är tjusningen i idrotten. Ett mål kan för stunden kan vara skillnaden mellan himmel och helvete. Alla hockeyfans följer lagen till vägs ände av denna serie.

Det är nu lagen med sina fans kommer att påbörja resan som går åt olika håll. Glöm då inte Joey Tempest inledande fras, oavsett vilket väg ditt lag tar.

"We're leavin' together
But still it's farewell
And maybe we'll come back
To Earth, who can tell"

Joey

Joey Tempest: The Final Countdown - en symboliserande låt för denna tid

Olins Englandblogg

Foto: Jesper Zerman/Bildbyrån

AHL-meriterad back förstärker

Borås - som kämpar för att säkra Hockeyettan-kontraktet - har gjort klart med en högintressant förstärkning:

AHL-meriterade Dalton Thrower ansluter.

Den 27-årige backen draftades så pass tidigt som i andrarundan 2012 och kommer närmast från några säsongers spel i ECHL.

"Han har hunnit med att känna på AHL och draftades redan i runda 2 # 51 overall av Montreal Canadiens. Han har över 200 ECHL matcher innanför bältet och kommer med sin storlek och rutin bli en general i egen zon", skriver Borås på hemsidan om kanadensaren.

Olins Englandblogg

Foto: Jonas Ljungdahl/Bildbyrån

Tingsrydskuggen uppges hamna i SHL

Rasmus Bengtsson betraktades som en stortalang för flera år sedan, men fick inledningsvis inte det riktiga lyftet på en hög nivå.

Åren i Tingsryd har dock gjort 27-åringen gott och skåningen har tagit steget till att utvecklas till en toppback i HockeyAllsvenskan.

Den här säsongen har varit något alldeles extra för Bengtsson, som för närvarande är på andra plats i backarnas poängliga i den svenska andraligan.

Nu står det klart att det blir SHL-spel nästa säsong.

Bengtsson hamnar närmare bestämt i Djurgården, avslöjar Sportbladet.

Den juniorlandslagsmeriterade pjäsen har SHL-matcher på meritlistan sedan tidigare, men det handlar bara om ett fåtal (under tiden i Rögle).