• Hem
  • Olins Englandblogg
Olins Englandblogg

Foto: Carl Sandin/Bildbyrån

Sportbloggare rankar de 20 bästa spelarna som lämnat SHL

SHL tappar en hel de namnkunniga spelare och stora profiler till denna säsong. Sportbloggare har valt ut 20 spelare som vi tror kommer att saknas som mest när säsongen börjar på allvar.

Nedan följer spelarna med placering 16-20.

************************************

16. Emil Andrae

Emil Andrae gjorde en stark säsong i HV71 där han gjorde 26 poäng på 52 matcher. Nu väntar spel i Nordamerika för Emil som draftats av Philadelphia, och avslutade säsongen i AHL där han sannolikt får börja säsongen.

***

17. Matt Tomkins

Matt Tomkins gjorde en bra säsong i Färjestad, men kunde inte hjälpa laget att försvara guldet. Nu åker Matt västerut, och står som klar Syracuse Crunch nästa säsong.

***

18. Jonas Ahnelöv

Jonas Ahnelöv lägger skridskorna på hyllan. Jonas har betytt mycket för Leksands defensiv, med sin rutin och tyngd. Men nu har närmare 20 års proffshockey tagit ut sin rätt, och Jonas kan med stolthet lämna hockeyn.

***

19. Joey La Leggia

Joey La Leggia har gjort tre bra säsonger i SHL, med bra poängproduktion. Nästa klubb Lugano för backen som förra säsongen gjorde 33 poäng för HV71. Och var en starkt bidragande faktor till att laget kunde säkra nytt SHL-kontrakt.

***

20. Janne Lajunen

Efter två fina år som assisterande lagkapten vänder Janne söderut, och kommer denna säsong spela i Sparta Prag. I Örebro gav Janne laget både poäng och ledarskap - och var en spelare som med sin rutin betydde mycket för laget.

***

Olins Englandblogg

Foto: Tobias Sterner/Bildbyrån

Alexander Lunsjö har skrivit på

Alexander Lunsjö lämnar HockeyAllsvenskan efter fem raka säsonger i den svenska andraligan.

Nottingham Panthers i EIHL blir nästa anhalt för den 26-årige forwarden.

Avtalet med Västerås-bekantingen sträcker sig över en säsong.

Noterbart är att Victor Björkung och Didrik Henbrant också lirar i Nottingham.

Helsingborgssonen har noterats för 110 poäng på 224 bataljer i HockeyAllsvenskan genom åren.

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Dyra lärdomar, dubbla måttstockar, och fulspelande sportchefer.


Skellefteå lyckades med konststycket att värva en spelare, och bryta kontraktet efter drygt 48 timmar. Det är en mindre bedrift i sig. Skellefteå tog en chansning när de ansåg sig ha på fötterna att värva Kenny Agostino. Men med facit i hand blev allt fel som kunde gå fel. Väldigt fel. Efterspelet till denna värvning ger viktiga insikter.


***

Forssell visar sig vara mänsklig

Dels att även GM Erik Forssell är en vanlig människa. Av kött och blod, även han kan begå fel. Trots att han sannolikt har ett IQ som vida överstiger alla andra sportchefer, och vanliga människor i snitt.

Sportchefer (GM:s) måste gå över minerad mark, med riskkalkyler. Och förr eller senare trampar man fel. Skickligheten och tur kan göra felen färre, men inte oundvikliga

Varför gjorde han fel? Jo, för att han lät sig bli lurad av en amerikan som inte förhöll sig till spelreglerna. Som förde Erik bakom ljuset. Det är svårt att inte känna sympati för Erik, ord står mot ord, och vissa saker kan inte bevisas av än mindre av att någon ger dig information du inte har.

Med facit i hand är det uppenbart att agenter, hockeyspelare, och sportchefers jobb är att betrakta som ett pokerparti: där du både behöver behärska rävspelet och kalkylerna.


***

Ryggradslöst av Evertsson?

Sen kan man undra vilken ryggrad som Henrik Evertsson besitter. Av allt att döma är det han som kontaktat Aftonbladet som källa, för att sedan bekräfta de uppgifter, som han sannolikt själv har lämnat. Om så är fallet är det att utan tvekan att kasta en kollega och konkurrent under bussen. Hade saker varit i omvänd ordning hade Erik aldrig ringt pressen först.

***

Linus - sitt ner i båten!

För det andra är det med vilka måttstockar hockeysfären kritiserar Forssell. Linus Omark är väl en av dessa. Och han har sex säsonger i Ryssland. Som visserligen inte var i krig med Ukraina, men knappast var en fri och öppen demokrati då eller nu.

En viktig påminnelse om att inte kasta inte sten i glashus - oavsett om din sten är lättare än min. Omark har tjänat en förmögenhet i Ryssland.

Därav: sitt ner i båten Linus! Och alla andra som tjänat pengar i Ryssland - men gärna svartmålar Skellefteå AIK.

***

Dubbla måttstockar

För det tredje kan man undra med vilken rätt alla spelare som kommer från Ryssland ska bära hundhuvudet. Andra nationer då? USA har fört två invasionskrig mellan åren 2003-2021. I Afghanistan och Irak har krigen tillsammans orsakat mer än 150 000 personers död, bara i civilbefolkningen.

Men Skellefteå, och andra elitklubbar har gladeligen skickat och tagit emot spelare från USA under alla dessa år. Utan att moraliska frågor om krigets väckts i sportens värld.

Ett krig som bedrivs av en demokrati är inte moraliskt bättre än ett krig fört av en auktoritär stat.


***

Det visar på att hockeyn kan få de smartaste att begå misstag, kollegor att direkt skada varandra, och de dubbla måttstockarna att bli alldeles uppenbara.


Linus Omark i Lulea Hockey

Linus kastar sten i glashus

Olins Englandblogg

Foto: Jonathan Näckstrand/Bildbyrån

Ett tungt avbräck för Södertälje

Södertälje-nyförvärvet Sebastian Dyk har ådragit sig en skada och kommer därmed att missa seriepremiären.

Den SHL-meriterade forwarden väntas vara tillbaka i början av oktober.

"Efter den olyckliga smällen mot ansiktet Dyk ådrog sig i slutet av matchen mot Oskarshamn är det nu efter avslutade utredningar bekräftat att han kommer missa spel närmaste 6 veckorna", meddelar fysioterapeuten Adam Isak via Twitter.

Dyk - med fyra raka säsonger i den finska högstaligan bakom sig - mäktade med hela 56 (!) poäng på 50 allsvenska matcher under sin första sejour (säsongen 2018/2019) i SSK.

Olins Englandblogg

Foto: Sofie Alexandra Kitterød

Sportbloggares avslöjande bekräftat: Alexander Nilsson förstärker

Sportbloggare.com avslöjade som bekant att Kalmar-bekantingen Alexander Nilsson är klar för Lørenskog i den norska högstaligan.

Nu är det bekräftat att så blir fallet.

"24 år gamle Alexander Nilsson blir lagets femte svensk. Nilsson var på is i dag och är med i truppen mot Stjernen i morgon", skriver klubben på Facebook.

Oskarshamnsfostrade Alexander Nilsson spelade i Kalmar förra säsongen och räddade 92,3 procent av skotten.

Olins Englandblogg

Foto: Ola Westerberg/Bildbyrån

Sportbloggare rankar SHL:s bästa ytterforwards - plats 1-5

Att rangordna är alltid svårt på förhand, men Sportbloggare.com har plockat SHL:s fem bästa ytterforwards 2023-2024.

1. Patrik Karlqvist - Oskarshamn IK

Patrik Karlqvist skämde bort oss från start till mål under föregående säsong. En avig rightare, med grym speluppfattning och händer i världsklass. Med näsa för målet i klubb- och landslag.

På 101 SHL-matcher har han gjort 113 poäng, och ytterligare 9 poäng på 13 matcher i slutspelet. Patrik är ligans bästa forward - och den forward som betyder mest för sitt lag.

***

2. Linus Omark - Luleå HF

Linus Omark levererade storartat med poäng i sin förra säsong i Luleå. Nu är Omark tillbaka på hemmaplan efter ett år i Schweiz där han gjorde lika mycket poäng som i Luleå..

Linus är en artist, och kan göra poäng på egen hand oavsett motstånd. Paras han ihop med en kedja som får kemi så kan det räcka hela vägen till guld. Så bra är Linus fortfarande, även om Luleå i övrigt inte är stjärnspäckat.

***

3. Jonathan Dahlen - Timrå IK

Jonathan Dahlen blir bara bättre och bättre, och är snudd för bra för att spela i SHL. Men han kommer definitivt att tillhöra toppen av poängligan, och ges fler chanser i landslaget.

Dahlen gjorde dessutom ett väldigt bra slutspel - och visar att han trots sin begränsade storlek hanterar den spelformen också

***

4. Oscar Möller - Skellefteå AIK

Oscar Möller är som ett årgångsvin som bara blir bättre och bättre. Ett skott i världsklass och stenhårt arbete är signumet för Skellefteås stjärna.

Med sina 345 SHL-poäng och ett stort ledarskap är Oscar Möllers #45 given att hissas till taket i en framtid. Tyvärr har Oscar har tyvärr drabbats av utmattning - Vi håller tummarna för ett snabbt tillfrisknande.

***

5. Andre Petersson - HV71

Med 42 poäng på 47 matcher i ett mediokert HV71 var Andre en stor anledning till att HV71 nådde säker mark i tabellen efter 52 omgångar.

Han var dessutom +3 i plus/minus statistiken och visade att han tar stort ansvar över hela banan. Och belönades med en plats i VM-laget. Där gjorde han fina 7 poäng på 9 matcher.

***