IFK-nytt

Bild från Bildbyrån

Utlånad IFK-backen hyllas "Bäst i serien"

IFK Norrköping har lånat ut Alfons Sampsted till Landskrona BoIS i Superettan och där verkar han visa kvalitéer. För nu blir han hyllad av assisterande tränare Fahrudin Karisiktill.

– Han är den bäste högerbacken i den här serien, säger den assisterande tränaren Fahrudin Karisiktill HD.se.

20-åringen har fått spela 90 minuter i fyra matcher sedan han kom till klubben. Nu senast mot Norrby, en match som slutade 1-1.

IFK-nytt

Bild från Bildbyrån

EXTRA: Andreas Johansson lämnar IFK Norrköping

Andreas Johanssons kontrakt med IFK Norrköping går ut efter säsongen och något nytt kontrakt kommer inte att skrivas på. För nu står det klart att han återvänder till Halmstad BK, vilket HBK:s ordförande Tony Karlsson bekräftar för Sportbladet.

– Han har skrivit på ett treårsavtal, bekräftar HBK:s ordförande Tony Karlsson, för tidningen.

36-åringen är inne på sin sjunde raka säsong i klubben och har hela tiden hållit en väldigt bra nivå, både under sin tid som mittfältare men också senaste åren som mittback. Denna säsong har han dessutom sett väldigt bra ut och det kommer bli ett rejält lyft för HBK att få in Johansson i sitt lag, oavsett om det är Allsvenskan eller Superettan man spelar i.

LÄS OCKSÅ: Norrköping får rekordsumma för Arnor Sigurdsson

IFK-nytt

Bild från Bildbyrån

Ett tungt poängtapp i Trelleborg

IFK Norrköping tappade sin ledning till 1-1 efter en målvaktstavla borta mot Trelleborg och nu är drömmen om ett nytt SM-guld borta.

---


Norrköping gör på nytt en svag insats i Allsvenskan och denna gång blir man straffade med att bara få oavgjort mot bottenlaget Trelleborgs FF.

Ett poängtapp som innebär att man kan glömma ett SM-guld.

Däremot lever drömmen om Europa kvar.

---

David Moberg Karlsson gör mål för andra matchen i följd efter en situation framför mål. Men denna gång räcker det inte. Man behövde få in ytterligare en boll och därför lite tråkigt att inte fler av Norrköpings anfallare levererar.

---

Ny chans får man mot AIK om cirka två veckor.

IFK-nytt

Bild från Bildbyrån

OFFICIELLT: IFK Norrköping säljer Arnor Sigurdsson

IFK Norrköping meddelar på sin officiella hemsida att man sålt Arnor Sigurdsson till CSKA Moskva. Övergångssumman blir den högsta i klubbens historia.

- Arnór har haft en enorm utveckling hos oss och vi är övertygade om att han kommer att kunna ta nästa steg i sin karriär i Ryssland, säger ordförande Peter Hunt, till klubbens officiella hemsida.

- Det här är den största försäljningen någonsin i föreningens historia. Även om beloppen som nämns i media är något överdrivna så är det så.

Sigurdsson har skrivit på ett kontrakt som sträcker sig över fem år med CSKA Moskva.

IFK-nytt

Bild från Bildbyrån

Tre punkter inför Trelleborg - IFK Norrköping

Under fredagskvällen spelar IFK Norrköping borta mot Trelleborgs FF, en viktig match där man har chans att bra fäste i toppen eftersom både AIK och Hammarby möter lag som jagar bakom Norrköping.

Vi går igenom tre punkter inför Norrköpings match!

  • Läget i laget

- Andreas Blomqvist är inte redo för spel än, men tränar på.

- Arnor Sigurdsson lämnar för CSKA Moskva.

- Simon There avstängd efter gult kort mot IFK Göteborg senast

  • Undvik underskattning

Som rubriken till denna punkt lyder. Undvik underskattning. TFF går trögt och är i riktigt usel form, lätt hänt att man tar lite för lätt på uppgifter då. Men det blir ingen promenad. Spelarna måste leverera för att få med sig tre poäng hem från Skåne.

Norrköping har annars ett dåligt facit mot bottenlag. Det är ofta man under säsongen förlorat mot ett lag som sedan ramlar ur Allsvenskan. Det har man inte råd med om man vill tillhöra den absoluta toppen!

Tidigare i år förlorade man med 2-1 hemma mot just TFF - som nu är jumbo.

  • Få igång anfallsspelet

Det är något som är fel. Anfallarna i Norrköping levererar inte. Framförallt måste Jordan Larsson, Kalle Holmberg och Alexander Jakobsson leverera bättre, åtminstone någon av dessa. Samtidigt kan det vara svårt om man vid flera tillfällen bara får ett kortare inhopp.

David Moberg Karlsson: 18 matcher / 6 mål

Simon Skrabb: 18 matcher / 6 mål

Kalle Holmberg: 13 matcher / 4 mål

Jordan Larsson: 15 matcher / 1 mål

Alexander Jakobsen: 16 matcher / 1 mål

IFK-nytt

Bild från Bildbyrån

Tidigare publikfavorit vill skicka fler talanger till IFK Norrköping

IFK Norrköpings tidigare publikfavorit Stefan Thordarson var en av personerna bakom Arnor Sigurdsson-värvningen.

Det var i slutet på 2016 som Stefan Thordarson åkte till Norrköping med sin bror Thordur Thordarson, då man hade med sig Sigurdsson som vid det tillfället tillhörde Akranes.

Senare blev en övergång till IFK av och efter en kort men lyckosam tid i "Peking" är det dags för en ny flytt - värd närmare 50 miljoner kronor.

Nu vill Thordarson skicka fler talanger från Island, till Norrköping. Den tidigare Peking-anfallaren sitter nämligen i styrelsen hos Akranes. I en intervju med NT.se berättat han om framtidsplanerna.

– Jag och en annan styrelsemedlem var i Norrköping i somras och pratade om ett eventuellt samarbete. Det vill jag att det sker. Vi går försiktigt fram och diskuterar men jag tror det är något som skulle vara bra för båda klubbar, säger Thordarson till tidningen.